Kotoučové brusky II.
Místo abyste při broušení povrchu dřeva nebo kovu museli spoléhat na fyzickou sílu, zvládne je elektrická kotoučová bruska rychleji a snadněji.
Kotoučové brusky používají kulatý kus brusného papíru, který uhlazuje dřevo před nanášením nátěrů, ohlazuje kov nebo z něj odstraňuje barvu či rez, a dokonce dokáže uhlazovat laminát a jiné materiály používané na autech.
Historie
Brusné kotouče byly jedněmi z prvních nástavců na vrtačku a elektrické brusky patří k prvním elektrickým ručním nástrojům. Jedním z prvních problémů u těchto brusek byly kruhové stopy, které brusný kotouč zanechával na broušeném povrchu. Tento problém však byl u pozdějších modelů vyřešen.
Tvarování povrchů
Brusky mohou materiál tvarovat, odstraňovat z něj nedokonalosti a vytvářet hladký povrch před nanášením nátěrů. Broušení bruskou zabere méně času než ruční broušení, někdy je však navíc potřeba naučit se s ní pracovat. Nebruste příliš dlouho na jednom místě (tím byste povrchu vytvořili propadliny) ani příliš do hloubky (vytvořili byste rýhy).
Hrubost
Abrazivní materiál na brusných discích se skládá ze zrn, které určují jeho hrubost. Hrubost, tj. hustota a velikost zrn, bývá odstupňována od vysoké po nízkou. Označují se čísly, kde nižší číslo znamená hrubší papír.
V českém prostředí jsou brusné pásy i smirkové papíry či plátna označeny tzv. číslem zrnitosti P, kde nejhrubší je označen číslem 20 a nejjemnější číslem 400.
Sbírání prachu
Některé brusné disky mají pár větších děr, které pomáhají z broušeného povrchu odstraňovat odřená brusná zrna i odpad z broušeného materiálu (prach a piliny). Tím brání zanesení brusného papíru, při kterém by se na povrchu začal zadrhávat nebo by došlo k jeho odtržení od brusky. Jiné brusky mají malý pytlík, který vtahuje uvolněný odpadní materiál. Pytlík často vyprazdňujte. Pokud brusku používáte na dřevo i na kov, vždy zkontrolujte, že v pytlíku nejsou žádné dřevěné piliny, předtím než začnete brousit kov. Kovové hobliny způsobují jiskry, které mohou zapálit piliny v pytlíku.
Jak ji používat
Brusku zapínejte a vypínejte pouze tehdy, když se brusný povrch nedotýká opracovávaného materiálu. Pracujte s ní oběma rukama. Nechejte ji dosáhnout plné rychlosti předtím, než se disk dostane do kontaktu s povrchem materiálu. Netlačte na ni směrem dolů, to by vedlo k přepracování a přehřátí brusky a k možnému poškození motoru. Když chcete brusku zastavit, počkejte, až se přestane zcela hýbat předtím, a pak ji teprve položíte.
Jaký druh abraziva použít
Na kotoučové brusky používejte pouze syntetická abraziva. K nim patří oxid hlinitý a oxid křemičitý. Přírodní materiály, jako je drcený křemen nebo granát, se při broušení elektrickou bruskou příliš rychle opotřebovávají. Brusné disky mívají na zadní straně buď lepicí vrstvu s ochranou papírovou vrstvou, která se sloupne, anebo se k hlavě brusky připínají pomocí suchého zipu.
Údržba
Dodržujte všechny instrukce na údržbu uvedené v uživatelském manuálu. Patří k ní čištění a olejování všech součástí brusky. Pokud neumíte opravovat elektrické spotřebiče, nikdy neotvírejte hlavní část brusky. Všechny nezbytné opravy motoru, kabelu a dalších součástí přenechejte pouze profesionálnímu opraváři.