Než půjdete koupit excentrickou brusku
Excentrická bruska se hodí na celou řadu prací, kde je potřeba brousit, od přípravy povrchu nových podlahových lišt až třeba po konečné ohlazování povrchu kovu.
Tyto brusky několik variant, avšak všechny fungují stejným způsobem. Každá z nich má brusnou hlavu a brusný disk, přičemž hlava rotuje v eliptickém vzoru, zatímco brusný papír rotuje v kruhu. Tento vzor umožňuje uživateli pohybovat bruskou jakýmkoli směrem, aniž by došlo k poškrábání povrchu nebo k vytvoření rýh.
Varianty:
- ruční – je z nich nejmenší, vejde se do jedné ruky a hodí se na lehčí práce, jako je broušení sádrokartonu nebo staré barvy
- pravoúhlá – je prababičkou všech excentrických brusek a je určena na delší práce a těžší broušení
- přímá – je dobrou volbou, pokud potřebujete větší výkon než má ruční bruska, ale necítíte se na práci s pravoúhlou. Motor je umístěn v její horní části a má držadla na obou stranách, která umožňují uživateli dobré uchopení oběma rukama.
Konstrukce
Většina excentrických brusek má odolné plastové nebo kovové tělo a gumovou či gelovou hlavu, které zlepšují úchop a snižují vibrace. Kvalitnější brusky mají plně kuličková ložiska. Podívejte se po bruskách, které nabízejí prvky, jako je nastavení rychlosti, zařízení na sběr prachu, systém suchého zipu na připevňování brusných disků k hlavě a minimální vibrace, abyste předešli zbytečné únavě při používání brusky.
Pár slov o brusném papíru
Hrubost brusných disků rozhoduje o jejich použití. Je charakterizována hustotou brusných zrn a označuje se číslem, které je tím vyšší, čím jemnější je brusný papír. Všeobecně platí, že hrubší brusný papír se používá na počáteční hrubší povrch a jemnější na jemné dokončovací práce.
Rychlý tip
S excentrickou bruskou se snadno vyhnete vytvoření rýh v povrchu, když je bruska v chodu, avšak méně zkušení uživatelé mívají problémky při startování brusky. I když se to zdá nelogické, je lepší položit na dřevo více excentrických brusek, když je budete startovat.