Tipy elektrických brusek a jejich použití

Zeptejte se kteréhokoli majitele na jeho nejoblíbenější práci kolem domu, a je minimální pravděpodobnost, že uvede broušení dřeva. Což nepřekvapuje, protože broušení není o nic populárnější než například odstraňování staré barvy. Pokud jste však aktivní kutil, broušení dřeva se nevyhnete.

Elektrické brusky nabízejí nejlepší, nejrychlejší a nejsnadnější způsob, jak obrousit a uhladit dřevo. Stručně řečeno, jsou nejlepšími pomocníky, kteří tento nesnesitelný úkol udělají o něco příjemnějším. K dostání je několik různých velikostí a typů brusek, zde však najdete detailní popis třech nejvšestrannějších typů: pásové, vibrační dokončovací a excentrické brusky. S těmito třemi přenosnými bruskami a správným abrazivem můžete brousit téměř jakýkoli povrch nebo okraj, se kterým se setkáte.

Upozornění: většina elektrických brusek má pytlík na zachytávání prachu nebo výstup na prach na připojení suchého či mokrého vysavače. Přesto se doporučuje při broušení dřeva používat obličejovou masku proti prachu nebo ještě lépe respirátor, zvlášť pokud je povrch natřený barvou či lakem.

Pásová bruska

Na uhlazování velkých rovných povrchů, zvlášť pokud jsou hrubé, nic nepředčí pásovou brusku s její vysokou rychlostí a velkou silou. Je to těžký nástroj používající brusný pás ze zpevněného brusného papíru nasazený na dvou válcích. Motor pohání zadní válec, zatímco přední válec se volně pohybuje. Uvolňovací páka Vám umožňuje jednoduše brusný pás nasadit na válce (bubny) brusky. Aby pás správně běžel, většina brusek má nastavovací knoflík, kterým pás můžete vycentrovat.

Při uhlazování rovných desek vždy bruste po struktuře dřeva, abyste předešli škrábancům, a bruskou stále pohybujte, abyste netvořili prohlubeň. Pásové brusky se rovněž hodí na uhlazování úzkých stran desek. Přitom je však vhodné sepnout několik desek k sobě a brousit jejich okraje zároveň. Tato technika hromadného broušení Vám nejen ušetří čas, ale také vytvoříte lepší výsledky, protože nebudete muset balancovat brusným pásem na úzkém okraji jedné desky.
Pásová bruska také skvěle funguje na odstraňování starého nátěru, např. barvy, laku nebo mořidla. Začínejte vždy nejhrubším brusným pásem a postupně přecházejte na stále jemnější papíry, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Také zde bruste po struktuře dřeva a na brusku příliš netlačte, jinak byste zanesli brusný pás; samotná hmotnost brusky poskytuje dostatečný tlak.

Pásové brusky mívají čtyři standardní velikosti odpovídající velikosti pásu, který používají: 7,5x46 cm, 7,5x53 cm, 7,5x61 cm a 10x61 cm. Velikost 7,5x53 je nejrozšířenější, protože nabízí nejlepší kombinaci rychlosti, síly a rovnováhy. Velikost 7,5x46 je menší a lépe manévrovatelná, proto bývá vhodnější pro začátečníky a uživatele s menšíma rukama. Velikost 7,5x61 cm nabízí větší brusnou plochu, je však zároveň méně stabilní a hůře ovladatelná. A velikost 10x61 je určena na těžké broušení velkých ploch. Bohužel se s ní však obtížně manévruje a v rukou nezkušeného domácího kutila může způsobit více škody než užitku.

Vibrační dokončovací bruska

Vibrační dokončovací bruska je lehká, snadno ovladatelná jednou rukou a relativně tichá. Navíc je téměř nemožné tímto typem brusky poškodit opracovávaný kus. Protože je ale relativně poddajná, nehodí se na odstraňování většího množství materiálu. Je určena na velmi jemné uhlazování dřeva, zaoblování ostrých okrajů, obrušování ztvrdlého tmelu na dřevo a na odstraňování suchých vrstev barvy či laku.

Vibračním bruskám se někdy také říká čtvrtinové brusky, protože používají jednu čtvrtinu standardního archu brusného papíru. Dvě svorky s pružinami drží brusný papír u ploché hranaté hlavy brusky. Hlava vibruje v maličkých kruzích, takže s ní můžete brousit kterýmkoli směrem.

Excentrická bruska

Excentrická bruska spadá někam mezi pásovou a vibrační dokončovací brusku. Lze ji snadno splést s vibrační bruskou, obě mají podobný design a kompaktní kryt s vrškem zaobleným na držení. Mezi nimi je však jeden podstatný rozdíl: vibrační bruska má hranatou brusnou hlavu a excentrická bruska kulatou. Kulatá hlava u excentrické brusky se pohybuje v nepravidelných kruzích, tj. malými kroužky tak jako vibrační bruska, a přitom zároveň rotuje v kruzích. Výsledkem je, že ji můžete použít jak na odstraňování materiálu, tak na velmi jemné uhlazování. A protože hlava vibruje a rotuje současně, eliminuje se tím vytváření vírů, které za sebou běžná vibrační bruska někdy zanechává.

Excentrická bruska neodstraní dřevo tak rychle jako pásová a o něco hůře se s ní manipuluje než s vibrační, avšak bezesporu je to nejvšestrannější přenosná elektrická bruska, jakou můžete mít. Pokud si chcete koupit pouze jednu brusku, je tahle nejvhodnější.

Většina excentrických brusek se při práci drží v dlani jedné ruky, což obvykle kutilové oceňují, k dostání jsou však také modely s držadly, jaké má např. pravoúhlá bruska. Excentrická bruska může mít hlavu o průměru 12,5 nebo 15 cm, z čehož ta menší na domácí práce zcela dostačuje.

Některé excentrické brusky používají nalepovací brusné disky PSA a jiné brusné disky se suchým zipem. Nalepovací disky bývají levnější, ale disky se suchým zipem zase můžete snáze a rychleji vyměnit. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Válcová vs. pásová bruska

Elektrické brusky jsou nástroje používané na dokončovací práce a urovnávání povrchu dřeva, kovu nebo plastu....
více…

Typy povrchových brusek

Broušení je běžným způsobem, jak získat hladký povrch předmětů. Broušení patří k dokončovacím pracím a...
více…

Použití podlahových brusek

Podlahové brusky jsou velká elektrické brusky, které se používají na dřevěné podlahy i na další povrchy....
více…

Podlahové brusky

Podlahové brusky hrají nepostradatelnou roli při pokládání dřevěných podlah. Bruska uhladí povrch podlahy,...
více…

Než půjdete koupit excentrickou brusku

Excentrická bruska se hodí na celou řadu prací, kde je potřeba brousit, od přípravy povrchu nových podlahových...
více…

Návod na použití pásové brusky

Pásová bruska slouží k broušení povrchu dřeva a obsahuje elektrický motor, který pohybuje brusným papírem po...
více…

Nástroje k odstraňování barev a nátěrů

Pokud je natírání domu obávanou činností, odstraňování staré barvy či nátěru v přípravné fázi je ještě...
více…

Na co se používá pásová bruska

Téměř každý, kdo pracuje se dřevem, vlastní pásovou brusku. Často ji používají tesaři, řemeslníci i...
více…

Máte správnou elektrickou brusku?

Jak to dělali lidé při domácích opravách předtím, než přišly elektrické brusky? Pracovali ručně a používali...
více…

Kotoučové brusky II.

Místo abyste při broušení povrchu dřeva nebo kovu museli spoléhat na fyzickou sílu, zvládne je elektrická...
více…