Nezapomínejte v kuchyni na bezpečí vašich dětí!
Pohyb dětí v kuchyni, kde se vaří, peče, smaží, krájí, vede k nejčastějším případům úrazů těch nejmenších v domácnosti. Přitom stačí tak málo a můžeme děti ochránit.
Co je pro děti nejvíce rizikové?
Děti v kuchyni nejvíce přitahují nože, vývrtky, vařiče, trouby, mixéry a další elektrické spotřebiče. Rovněž je lákají igelitové sáčky, nákupní tašky a snad všechny čisticí prostředky. Proto musíme dětem v kuchyni věnovat mnohem více pozornosti, než v kterékoli jiné místnosti.
Ty nejmenší děti v kuchyni přitahují všechny předměty v jejich úrovni očí a na které dosáhnou, ty větší už lákají věci, na které dosáhnou ze židle. Protože děti rostou velmi rychle, je třeba včas začít s prevencí a ukazovat a vysvětlovat, jak co funguje a jak to může být nebezpečné. Je to možná kruté, ale pokud se dítě pořeže nebo popálí ve vaší přítomnosti, bude to pro něj dobrá prevence pro další roky.
Jak udělat kuchyni bezpečnou?
Všechny hrany v kuchyni by měly být zaoblené. Na zásuvky, kde máme nože nebo jiné ostré předměty, bychom měli namontovat dětské pojistky. To se týká i skříněk s různými elektrospotřebiči. Všechny kabely a elektrické šňůry by měly být vedeny za kuchyňskou linkou.
Odkládací prostor po obou stranách sporáku by měl být široký nejméně třicet centimetrů. Důležitá je i protiskluzová podlaha.
Nejvíce úrazů vzniká z nedostatku místa. Pokud máme malou kuchyň, vždy se snažíme dodržet alespoň 120 centimetrovou vzdálenost mezi stolem a dalším vybavením.
Jak děti chránit před nebezpečím?
Hlavně nenecháváme sedět batole na ploše. Vůbec totiž nemůžeme tušit, kam až dosáhne, pokud se vy třeba jen na chvilku otočíte. Když tedy máme batole v rodině, zrušíme v kuchyni veškerou dekoraci a snažíme se zabránit úrazům pořezáním.
Rohy stolu zajistíme plastovými kryty, tím zabráníme množství zbytečných suků. Když skříňky a zásuvky zajistíme dětskými pojistkami, dítě si do nich nebude moci zavřít prsty.
Elektrická šňůra nebo i ubrus láká děti ke stažení něčeho, co je pro ně nedostupné. A bohužel to často bývá horká káva nebo čaj nebo jiná horká jídla, což může u dětí vyvolat popáleniny až třetího stupně. Proto konvici na vaření postavíme až k zadní stěně a šálek s kávou či čajem dáme až do prostředku stolu, kam dítě nevidí.
Prázdné elektrické zásuvky zajistíme kryty a dítě tak nebude cítit potřebu vyzkoušet je. Co se alkoholu týče, ten necháme v chladničce ve dveřích s bezpečnostní mřížkou, no a léky skladujeme zase na nejvyšší možné poličce.
Nebezpečí v odpadkovém koši
Děti se sem tam chtějí přesvědčit, co se to jen skrývá v odpadkovém koši. Proto bychom do něj neměli zahazovat ostré a nebezpečné předměty. Okolí koše by mělo být vždy čisté. Čisticí prostředky by měly být vždy mimo dosah dětí.
A ještě jedna rada na závěr, při pečení děti nepouštíme k troubě, budou se totiž chtít přesvědčit, co se to tam uvnitř děje a nepříjemně by se mohlo popálit.