Obecně platí, že při sběru kůry ze stromů bychom jí neměli odebírat velké množství. Dlouhodobým skladováním totiž ztrácí své léčivé vlastnosti. Aby nevznikaly škody na životním prostředí, odstraňujeme kůru z čerstvě pokácených stromů a z keřů, kterým řezání větví neškodí (prosvětlování). Pokud nemáte jinou možnost, odeberte kůru i z rostoucího stromu malými podélnými zářezy a oddělte kůru od dřeva řezem v podobě drážky, kterou je třeba po odebrání kůry zatřít štěpařským voskem, aby strom "nekrvácel". Strom by měl být mladý a měl by růst v dobře zvětralé půdě (les). Kůru doma sušíme v suché místnosti. Když získá zeleno - šedou barvu a stane se křehkou - je připravena k použití.
Dub je v mytologii považován za posvátný strom. Dávní proroci usínali v jejich stínu, aby se jim snili magické sny, předpovídající budoucnost. Staří Keltové a Slované obětovali dubům mnohé dary, pokud potřebovali důležité rady. Dub dodává životní sílu po těžké nemoci, pokud se člověk cítí unavený, vyčerpaný. Dodává také duševní sílu, která je nutná při rozhodnutích a přemýšlení nad sebou samým. Oloupaná a dobře usušena dubová kůra má stahující účinek a účinkuje při žaludečních a střevních katarech a při silných průjmech. Používá se i zvenčí. Připravují se z ní různé lázně na omrzliny, popáleniny, hemoroidy, kožní onemocnění, i proti houbovým onemocněním. Účinné látky kůry působí dezinfekčně. Dubová kůra má stahující účinek, cévy se zužují. Díky tomu rychle ustupují záněty. Kromě uvolnění hrtanu můžete dubovou kůrou léčit i krvácení dásní a bolesti krku. V syrovém stavu se přikládá na špatně se hojící rány a také proti pocení.
V půl litru vody uvaříme dvě polévkové lžíce drobně nasekané dubové kůry. Vaříme na mírném plameni dvě hodiny. Po vychladnutí přecedíme. Odvarem natíráme rány, podpaží, chodidla (proti pocení). Vnitřně se odvar pije 3x denně po jídle (polévková lžíce). Intenzivnější odvar, připravený vyluhováním 100 g dubové kůry v 8 litrech vody se používá, jako obklad na popáleniny, ekzémy, opary, hemoroidy a při nadměrném zapáchajícím pocení rukou a nohou.
Je opadavý zahradní keř. Na podzim se koruna kaliny tvaruje mírným řezem a tehdy máme možnost získat z větviček léčivou kůru. Ta je zdrojem kyselin, potřebných pro naše tělo, včetně kyseliny octové. Naši předkové používali odvar z kůry kaliny, jako hemostatické, analgetické a antiseptické uklidňující pojivo, působící proti horečce a nachlazení a zastavující krvácení z nosu. V současnosti působí na mnohé nemoci, včetně civilizačních.
1 polévkovou lžíci mleté kůry z kaliny nasypeme do sklenice horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Odvar užíváme denně po jídle. Intenzivnější účinky získáme vyluhováním dvou lžic mleté kůry ve sklenici vody (15 - 20 minut). Pijeme půl sklenice 2x denně. Takto připravený odvar se používá, jako sedativum při nervových poruchách, proti stresu, hemeroidům, odstraňuje křeče a zvýšené pocení nohou. Může se použít také jako obklad, nebo zábal na problémové oblasti. Když pár kapek přimícháme do masážního krému, zvýšíme jeho účinky. Jelikož alkohol vytahuje živiny a vitaminy z rostlin nejlépe, naučíme vás připravit kalinovou vodku: 1 dcl skleničku mleté kůry z kaliny zalijeme 1 dcl 38% vodky. 10 dní necháme louhovat na teplém místě a užíváme 3x denně 20 kapek až do úplného uzdravení. Kalinová vodka účinně působí na vysoký tlak a jiné kardiovaskulární onemocnění, odstraňuje krevní sraženiny, přináší vitální zlepšení při bolestech hlavy a zánětech. Vtíráním na problémová místa odstraňuje revmatismus. Kromě toho užívání jedné lžíce kalinové vodky (ráno a večer půl hodiny před jídlem) reguluje činnost střev, působí proti zácpě, zabraňuje tvorbě krevních sraženin v cévách, zlepšuje látkovou výměnu, snižuje viskozitu krve, zabraňuje zánětu močového měchýře. Ve spojení se zábaly je velkým pomocníkem při léčbě revmatismu.
Vrba bílá a smutná vrba jsou známé po celém světě. Vrba bílá se považuje za pramatku syntetických léčiv, kvůli látce salicin, kterou obsahuje její kůra. Extrakcí salicinu a jeho užíváním dochází v játrech k jeho přeměně na kyselinu salicylovou, působící analgeticky, antiflogisticky a antipyreticky. Kůra (odvar z ní) zmírňuje bolesti páteře a pohybového ústrojí, menstruační bolesti a ataky migrény. Osika stejně jako topol a vrba obsahuje salicin a deriváty salicinu v kůře. Osika se používá k léčbě bolestivých zánětlivých onemocněn,í jako je revmatoidní artritida a cystitida.
1 čajovou lžičku mleté vrbové (osikový, topolové) kůry zapaříme 2,5 dcl vařící vody a louhujeme 20 minut. Užíváme 5-8 x denně. Odvar pomáhá při léčení chřipky, horečky, žaludečních potížích včetně krvácení. Prášek z vysušené vrbové kůry se také přidává do vody k odstranění bakterií, sype se do otevřených ran na jejich rychlejší zocelení. Pravidelné mytí vlasů tímto odvarem zabraňuje tvorbě lupů. Pokud zalijeme 1 lžíci mleté kůry z vrby bílé studenou vodou a necháme 8 hodin louhovat, připravíme si léčivo vhodné na vyplachování krku a úst.
Má široké spektrum protibakteriálních, protivirových a antialergických účinků a také nesmírně silné antioxidační působení, čímž omezuje riziko arteriosklerózy a ukazuje nejvhodnější možnou cestu, jak předcházet nemocem vyššího věku ve spojení s buněčným stárnutím. Sehrává i významnou roli v boji proti rakovině. Zelená kůra se na jaře a na podzim seškrabuje, odděluje od šedé kůry a důkladně suší na slunci.
20 gramů suché kůry z bezu zalijeme 1l studené vody a zahříváme, dokud se polovina obsahu vody nevypaří. Pijeme 3 šálky denně jako diuretikum.
Odvar z její kůry pomáhá při onemocněních kardiovaskulárního systému, hypertenzích, astmatu a bronchitidě, také při léčbě žaludečních vředů. Když pijeme odvar z kůry moruše, vyplavujeme nečistotu těla, která vznikla ať už nesprávným stravováním, kdy se tvoří nadbytečné kyseliny nebo nervozitou a sbírá se ve vředu. Po dvou týdnech se vřed začne hojit, to je i doba po kterou odvar pijeme. Účinky moruše byly popsány již dávno. Známý je pokus, při kterém se větvička moruše vloží do znečištěné vody. za pár minut bude voda téměř pramenité čistá.
Čajovou lžíci vysušené kůry zalijeme 2 dcl převařené vody a necháme hodinu louhovat do úplného vychladnutí. Přecedíme do lahvičky a uložíme v chladu. Může se pít každý den, ale vždy jen maličký panák.
Odvar se používá při hepatitidě, žlučových kamenech, a problémech s prostatou. Zmírňuje horečnaté stavy a očišťuje organismus od toxinů.
1 lžíci mleté kůry z javoru zalijeme 300 ml studené vody. Přivedeme k varu a vaříme 10 minut na mírném ohni pod pokličkou. Necháme odstát hodinu, přecedíme a užíváme 2 lžíce 4 - 5 krát denně vždy 20 minut před jídlem.
Břízy se používaly jako lék už po staletí. Bříza obsahuje betulin a kyselinu betulinovou, které jsou silnými protizánětlivými látkami. Bříza byla tradiční medicínou Indiánů, kteří ji používali na žaludeční potíže. Potvrdil to antropolog Frances Densmore ve své zprávě z roku 1926 s názvem Jak Indiáni používají volně rostoucí rostliny jako náhradu za potraviny a medicínu, kde poznamenal, že se černá i bílá bříza používaly k léčbě bolesti břicha.
1 polévkovou lžíci mleté kůry z břízy nasypeme do sklenice horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Odvar užíváme denně po jídle.
Hrst nasekaných listů, květů a kůry smueční vrby, která zaplní cca 0,7 l sklenici od zavařenin vaříme v 2l vody tak, že směs nasypeme do studené vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut pod pokličkou. Odstavíme a půl hodinu necháme vyluhovat. Odvar nalijeme tak, jak je (bez cezení) do vany s vodou, která má teplotu jen 36 - 38 ° C (tělová teplota) a ležíme v ní 15 - 20 minut. Pak se zabalíme do ručníku a po 20 minutách kúry se osprchujeme teplou vodou.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu