Kvalitní péče o vlasy - šampony bez silikonů a parabenů

Nejen péče o pleť, ale i péče o vlasy doznává mnoho změn. Již nám nestačí březový šampon za pár korun, koupený v nejbližší drogerii. Ideální jsou šampony bez silikonů a parabenů, které dlouhodobě neničí vlasy. Následně je vhodné použít kondicionér od stejné značky, který výborně použitý šampon doplňuje. A stejně jako u pleti, přibližně jednou za měsíc aplikujte masku, která vlasy vyživí. Ale i ten nejkvalitnější šampon vám může ničit vlasy, když ho nebudete správně, nejlépe podle návodu výrobce, aplikovat na vlasy.

Šampon pro váš typ vlasů

Především si vyberte produkt určený speciálně pro váš typ vlasů. Máte suché, barvené, normální, mastné, kudrnaté nebo jemné vlasy? Na každý typ vlasů se používají jiné složky, např. šampon na suché vlasy může zatížit vlasy mastné.

Vlasy si myjte podle typu

  • Mastné vlasy: Jejich problémem je nadměrná produkce kožního mazu. Tento typ vlasů vyžaduje častější mytí vlasů. Všimněte si pH šamponu, který používáte. Mělo by být neutrální k pokožce.
  • Suché vlasy: Neprodukují dostatek kožního mazu, což způsobuje, že vlas ztrácí svou hebkost. Stejně jako mytí, potřebují i ​​hydrataci a výživu. Vyberte si šampon, který je změkčí a vyhladí povrch vlasu.
  • Barvené vlasy: Kondice vlasů je již poněkud narušena barvením či melírem. Šampon na takový typ vlasy zregeneruje, a zároveň udrží jejich barvu a lesk.
  • Jemné vlasy: Potřebují šampon, který jim dodá pevnost a objem.
  • Smíšené vlasy: I barvené vlasy mohou mít tendenci k rychlejšímu maštění. Jaký šampon použít? Nejlépe jim udělá častá změna produktů na mytí a péči. Například barvené vlasy, které se rychle mastí, umývejte šamponem na mastné vlasy a jako výživu použijte preparát na barvené vlasy.

Vlasy si myjte pravidelně,

ale ne příliš často, protože tak podráždíte pokožku hlavy. Ideální je mýt si vlasy dvakrát-třikrát týdně. Pokud máte specifický problém, jako například vypadávání vlasů, zvýšený mazotok, nebo velmi zničené vlasy, nejlepší bude použít šampon z lékárny, nebo takový, který vám doporučí dermatolog. Takové produkty se od šamponů ze supermarketu liší složením i účinky, obvykle také mnohem méně pění, což však neznamená, že myjí méně důkladně než tradiční šampony. V úvahu berou i potřeby alergiků, čili neobsahují barviva a jsou bez vůně.

Správné mytí

  • vlasy namočte
  • na dlaň si nalijte nevelké množství šamponu a naneste jej na vlasy
  • přidejte trochu vody a vetřete do vlasů
  • prsty masírujte pokožku hlavy, abyste podpořili mikrocirkulaci
  • opláchněte vlažnou vodou
  • naneste ještě kapku šamponu na druhé umytí
  • oplachování ukončete chladnou vodou, aby se vlas uzavřel

Sušení vlasů

Po umytí zabalte vlasy do ručníku, aby do něj vsákla voda. Vlasy rozčesávejte ještě dokud jsou vlhké, nejlépe dřevěným nebo kostěnými hřebenem s širokými zuby. Domácí způsob sušení vlasů je utírání nahřátým ručníkem. Vysoká teplota vlasům škodí. Ačkoli to potrvá déle, fénujte je raději chladnějším vzduchem. Fén s funkcí ionizace zabrání elektrizování vlasů. Sušení na slunci, podobně jako mořská voda, způsobuje přesušení vlasů. Pokud máte kudrnaté vlasy, vyhýbejte se sušení vlasů fénem, ​​protože budou elektrizovat a nebudou vypadat dobře. Podle možnosti jim dovolte vyschnout přirozeně, používejte vyhlazující sérum, nebo přípravek na zvýraznění kudrn.

Naše rady

  • Příliš suché vlasy - namísto šamponu můžete použít masku na vlasy. Masku naneste na několik minut na vlasy, přidejte trochu vody, vmasírujte a opláchněte.
  • Spletené vlasy - používejte kondicionér na vlasy.
  • Vlasy bez lesku - před posledním opláchnutím přidejte do vody trochu octa nebo šťávy z citronu.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články