Ultrazvuk se již v medicínské praxi využívá k odstranění myomů v děloze, testuje se na léčbu prostaty a v Oxfordu ho použili i na zničení nádoru na ledvinách. Avšak pouze polovina zákroků byla úspěšná. Problémy pravděpodobně způsobila větší tuková vrstva kolem orgánů pacientů.
Lékaři udělají snímky nádoru, počítač je vyhodnotí a navrhne možnosti léčebného postupu. Lékaři zvolí ten nejvhodnější. Je nutné, aby byla dokonale zvládnutá simulace šíření ultrazvukových vln. Ty musí nádor trefit s absolutní přesností a spálit ho.
Na VUT v Brně zkušení programátoři pracují na zdokonalení programu, který se zabývá šířením ultrazvuku v lidském těle. Už vyřešili problém, jak být o něco přesnější, ale potřebují ještě pár let ke zdokonalení. Tímto způsobem by se v budoucnu mohly léčit i metastázy v kostech a epileptické záchvaty, či třes rukou při Parkinsonově chorobě. Názory vědců znějí optimisticky. Věří tomu, že brzy přijde čas, kdy se začne více využívat síla a účinnost ultrazvukových vln.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu