Lidé s nesprávnou spánkovou hygienou (ponocování + brzké ranní vstávání), s přerušovaným spánkem (péče o dítě nebo nemocného člena rodiny), výrazně narušený spánkový režim u lidí pracujících na směny (časté střídání denních směn s nočními) , profesionální řidiči apod. Rizikové faktory pro vznik závažnějších spánkových poruch dýchání jsou zejména mužské pohlaví, vyšší věk, obezita, omezená tělesná aktivita, konzumace alkoholu, kouření.
je díky apnoickým pauzám (pokud se tyto stavy opakují každou noc) dlouhodobě nedostatečně okysličený, čímž trpí především nervová soustava jedince, jeho kognitivní schopnosti. Takový člověk, bez ohledu na to jak dlouho spí, se probudí se unavený, bez pocitu svěžesti, což má následně vliv na jeho celkový výkonnostní stav. Nedostatečné okysličení organismu také úzce souvisí se zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních chorob, zejména vysokého krevního tlaku, srdečních arytmií a cukrovky.
Předpokladem správné diagnostiky je důkladně odebrána anamnéza a klinické vyšetření osoby. Klíčovým úkolem je určení příčiny únavy. Diagnostiku a léčbu poruch spánku umožňuje kompletní polysomnografické vyšetření ve spánkové laboratoři. Polysomnografie je vyšetření během, ktrerý jsou snímány základní životní funkce člověka po dobu 6 - 8 hodin spánku a to, dýchání, srdečně-cévní systém, okysličování krve, chrápání, činnost svalů, činnost nervové soustavy a kvalita spánku. Základním diagnostickým kritériem pro syndromy spánkové apnoe je výskyt nejméně 10 apnoicko - hypopnoických epizod během jedné hodiny spánku. V rámci stanovení ostatních příčin výskytu apnoických pauz je doporučeno i ORL vyšetření.
Na základě získaných parametrů ve spánkové laboratoři se určí závažnost stavu a doporučí se další řešení tohoto problému. Pokud jde o závažné spánkové apnoe je efektivní léčba pomocí přetlakové terapie, kterou organismus získá prostřednictvím respirátoru dostatečný přísun vzduchu, a tedy i kyslíku, stabilizují se zdravotní potíže a únava vymizí. Podstatou této léčby je zlepšení kvality života jedince.
Při dlouhodobém deficitu spánku je prevencí na cestách dostatečný pravidelný noční odpočinek, pravidelné přestávky, krátký spánek na odpočívadle, žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu, dostatečný příjem tekutin, vyhýbání se konzumaci těžkých jídel před cestou nebo během cesty apod. V případě zjištění vážné spánkové poruchy dýchání se doporučuje na nejbližší 3 měsíce zákaz řízení motorového vozidla.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu