Mrkev syrová, dušená nebo odšťavená?
I vás maminka v dětství nutila jíst mrkev, protože je velmi zdravá? Měla naprostou pravdu! Mrkev je právem nazývána královnou zeleniny. Ačkoliv se s ní pojí především péče o oči, dokáže toho mnohem víc. Některé výzkumy naznačují, že už jen jedna mrkev denně by mohla až o polovinu snížit riziko vzniku rakoviny plic.
Mrkev
Mrkev má vysoký obsah karotenoidů, antioxidačních látek nacházejících se v rostlinách, které mají množství zdraví prospěšných účinků. Už jste zřejmě slyšeli o pozitivních účincích betakarotenu, je to však jen jeden z 500 členů skupiny karotenoidů. Kromě toho obsahuje i minerální látky jako draslík, fosfor, hořčík a vápník.
Silné protirakovinné účinky
Některé výzkumy naznačují, že jiné karotenoidy by mohly být ještě důležitější. Jejich vysoký příjem souvisí s poklesem vzniku rakoviny močového měchýře, děložního čípku, prostaty, hrtanu, jícnu a tlustého střeva o 50 procent, tak s 20 procentním snížením menopauzální rakoviny prsu. Mrkev je také bohatá na alfakaroten. Výzkumy biochemiků potvrzují, že alfakaroten může být v boji proti nádorům účinnější než betakaroten. Desítky studií dokazují příznivý vztah mezi konzumací zeleniny a ovoce s vysokým obsahem obsahem karotenoidů a menším výskytem srdečně-cévních onemocnění, nemluvě o výskytu rakoviny plic, žaludku, tlustého střeva, prsu, děložního čípku a slinivky.
Spojení mrkve a bystrého zraku není mýtus
Mrkev je pro oči skutečně dobrá. Je výborným zdrojem luteinu a zeaxatinu, dvou dalších karotenoidů, které pokud pracují společně, slibují obrovskou ochranu očí a pomoc při prevenci poškození makuly a vzniku šedého zákalu. Alfakaroten a betakaroten se mění v těle na vitamin A, který kromě toho, že je výborný antioxidant a posilovač imunity, zajišťuje tvorbu rodopsinu, světle červeného pigmentu v očích. Rodopsín je pro oči potřebný zejména v přítmí - zvyšuje totiž účinnost oblasti sítnice citlivé na světlo - a proto nedostatek vitaminu A může vést k šerosleposti.
Další účinky
Pomůže vám i po psychické stránce tím, že látky obsažené z ní uklidňují a zlepšují tak zvládání stresu. Upravuje rovnováhu kyselin a zásad v organismu a brání vzniku překyselení organismu. Díky obsahu pektinů působí proti skleróze, snižuje cholesterol a tuky v krvi. Dokonce někteří lidoví léčitelé tvrdí, že mrkvová šťáva může zvyšovat pohlavní pud.
Jak jíst mrkev?
V souboji mezi syrovou a vařenou mrkví zvítězila ta vařená. Vařením totiž nastávají mírné změny v nutričním obsahu za současného zvyšování využitelnosti některých živin. Stále platí, že obě verze mrkve jsou velmi zdravé. Abyste z karotenoidů v mrkvi vytěžili co nejvíce, konzumujte je s malým množstvím tuku. Karotenoidy a vitamín A jsou rozpustné v tucích a v takovém stavu se lépe vstřebávají. Proto možná ani netušíte, jak svému tělu děláte dobře, když si na oběd dáte slepičí polévku s vařenou mrkví.
Na závěr
Mrkev je výborná zelenina na odšťavňování, přičemž šťáva se často využívá při detoxikačních kúrách. Čerstvě vymačkaná šťáva upevňuje imunitní systém a dodávají velmi rychle novou energii. Na zpracování celého ovoce a zeleniny totiž naše tělo potřebuje čas a energii. Takto mu to mnohem usnadníme.