a jsou nejmírnější formou akné. Jejich vznik je zapříčiněn poruchou rohovění - to znamená, že póry nejsou dostatečně uzavřeny a chráněny proti usazování špíny a nečistot do jejich nitra. Komedon vůbec není důkazem, že zanedbáváte hygienu, ale na druhé straně umí způsobit řadu problémů. Ucpáváním vzniká černá výplň póru, která později může propuknout do aknózního projevu. Obcházení černých teček tedy na místě rozhodně není a je třeba je z tváře odstranit.
Pokud jste si zvykli s tímto problémem bojovat tak, že drobnou tečku vymáčknete, jako běžnou vyrážku, přestaňte s tím. Nešetrným mačkáním můžete komedon narušit a jeho stav zhoršit. Pokud nechcete nakupovat kosmetiku, raději sáhněte po jedné z ověřených "domácích" rad, které vám přinášíme.
Lžíci mletého muškátového oříšku smícháme se lžící čerstvého mléka. Vznikne nám pasta, kterou jemně naneseme na pleť. Počkáme 15-20 minut a opláchneme. Naše pleť nejenže bude bez teček, ale zůstane hladká a jemná
Jelikož černé tečky jsou ve velké míře "výsadou" mastné pokožky, musíme ji "zezásadiť". Namočíme chomáček vaty do jablečného octa a postižená místa důkladně krouživým pohybem vyčistíme.
Rozřízneme plod citronu na polovinu a krouživým pohybem s ním třeme po inkriminovaných místech. Pokud to budeme dělat pravidelně, zbavíme se teček natrvalo.
K odstranění komedonů použijeme rozšlehaný vaječný bílek, který štětcem naneseme na postižené místo. Počkáme, až zaschne a pokračujeme další vrstvou. Celou masku necháme působit 15 minut a následně jemně odstraníme vlažnou vodou.
Tento recept znaly již naše babičky. Pomocí horké vody se póry uvolní a připraví se na odstranění černých teček. Mýdlo slouží jako dezinfekční prostředek, takže dáváme pozor, abychom nepoužívali různé aromatické druhy - mýdlo s antibakteriálními účinky nebo obyčejné dětské udělá v tomto případě více, než značkové. Nestačí si však tvář jen jemně třít prsty, důležité je použít nehty, kterými skutečně jen jemně procházíme po pleti. Černé tečky díky rozšířeným pórům nám zůstanou za nehty.
Nejdříve pleť důkladně vyčistíme a následně na postižená místa nanášíme med tak, že dané místo "tlapkáme" prsty. Čím více se med lepí, tím lépe, protože černé tečky se kvalitněji odstraní. Postup opakujeme několik minut a zbylý med opláchneme.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu