Opalování a nejčastější chyby, které nám mohou zkrátit život

O škodlivosti opalování již bylo řečeno hodně. A také o tom, jak se “zdravě” opalovat podle typu pleti. Jinak se opalují lidé se světlou pletí a jinak lidé, kteří jsou snědí. Ti první jsou ve značné nevýhodě. Ale ono to tak jednoduché není. Je třeba přihlížet i k tomu, jestli máme suchou či mastnou pleť a jak je naše pleť citlivá. Nanejvýš zodpovědně je třeba přistupovat k opalování dětí!

Šest nejčastějších chyb při opalování 

  • Zapomínáte na části těla, které jsou zvláště citlivé na slunce jako uši, vlasová pokožka, krk či nárty.
  • Na dovolené se na pláž vypravíte v době oběda mezi 11. a 15. hodinou, když na zem dopadají až 2/3 denního množství UVB záření.
  • Používáte malé množství opalovacího krému. Mezinárodní měřicí systémy doporučují 2mg / cm2 těla. Když nanesete méně, ochrana proti slunci se tak výrazně sníží.
  • Natřete se jednou a dost. UV ochranu však třeba obnovovat během celého dne, zejména po koupání, utírání se ručníkem nebo když se zpotíte.
  • Nepoužíváte krémy po opalování, které unavenou a sluncem vystresované pokožku nejen zklidní, ale i aktivně regenerují.
  • Používáte nižší ochranný faktor, jak byste měli. Bojíte se, že se z dovolené vrátíte neopálení. Dnešní sluneční kosmetika je už tak chytrá, že obsahuje účinné látky, které prodlužují a zintenzivňují opálení pokožky, tak se nebojte sáhnout po doporučeném ochranném faktoru.

Správné opalování

Přirozená ochrana pokožky, která není zvyklá na sluneční záření, se pohybuje mezi 5 - 30 minutami v závislosti na typu pokožky. Vědci však tvrdí, že k poškození DNA a oslabení imunitního systému dojde již dříve, než se objeví reálné spálení. Pokud patříte mezi lidi, kteří používají krémy s UV ochranou pouze na dovolené, tak vězte, že při vystavení pokožky slunečním paprskům bez ochrany minimálně na 30 minut denně (procházka v parku, posezení na kávě, sport), máte na účtu černé body v podobě 180 hodin bez ochrany ročně!

Ochrana pro různé typy pokožky

  • Mastná a aknózní pokožka - Vybírejte si produkty typu gel nebo krém-gel, protože jejich textura je lehčí, rychleji se vstřebává, má matný finiš a kromě UV ochrany často reguluje i tvorbu mazu.
  • Citlivá pokožka - Sluneční alergie a kožní reakce na sluneční záření z roku na rok narůstají, proto se snaží výrobci nabídnout stále více přípravků bez parfémů, emulgátorů, konzervantů, aby minimalizovali podráždění. Navíc produkty na citlivou pleť obsahují látky ke zmírnění reakcí pokožky a neutralizaci volných radikálů.
  • Suchá až atopická pokožka - Lidé se suchou až atopickou pokožku mohou mít pocit, že slunce má na jejich pleť pozitivní účinek. Tento efekt je však jen krátkodobý, protože pocením ztrácí hydrataci a ještě více vysychá, způsobuje svědění a vznik zánětlivých reakcí. Proto je pro ně vhodný výrobek se silnou UV ochranou a vysokou kožní snášenlivostí. Samozřejmostí je, že produkty by měly být bez parfemace, barviv a konzervantů.

Pro děti

Do 18. věku života dopadne na naši pokožku přibližně 80% UV záření, kterému jsme vystaveni během celého života. Dětská pokožka je o čtyři pětiny tenčí než u dospělých, do puberty je stále velmi citlivá a má méně účinnou ochrannou bariéru. Pigmentace není na dětské pokožce plně vyvinuta, proto je třeba ji chránit dostatečně vysokým ochranným faktorem. Proto je na místě, apelovat na rodiče, aby své děti co nejlépe chránili!

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články