Ne každý, kdo zapomíná, trpí demencí
Každým rokem je v Česku nově diagnostikováno desetitisíce lidí na demencí. Touto nebezpečnou nervovou chorobou trpí přes 150 000 Čechů. Čím jsme starší, tím vyšší je i riziko vzniku demence. A dokonce téměř každý třetí člověk nad 90 let je nemocný. Důležité je, uvědomit si, kdy se začnou projevovat první příznaky onemocnění. Co způsobuje příznaky a hlavně, co proti demenci dělat!
Příčiny demence
Demence se odborně popisuje jako stav duševního poškození a ztráty dříve zvládnutých dovedností. Důvody jsou různé. Nejběžnější podtyp je Alzheimerova choroba, kdy patologicky zanikají neurony. Další příčinou demence je nedostatek průtoku krve do mozku. Tato forma nemoci se nazývá vaskulární demence.
Ne každý, kdo zapomíná trpí demecí
Vzhledem k vysokému počtu lidí trpících demencí, se mnoho lidí se bojí, že onemocní. Ale ne každý, kdo zapomíná, trpí demencí. Je přirozené, že se věci pohnuly a zapomenout, to je součástí normálního procesu stárnutí.
Testy pro včasnou detekci demence
Pro zjištění výskytu demence, nicméně, v časných stádiích, existují určité body. Jde hlavně o pozorování chování, jazykové zkoušky a kognitivní úkoly, které dokáží ukázat první známky demence.
Příznaky ukazují na demenci
- Problémy najít ta správná slova v rozhovoru nebo naopak v průběhu hovoru: omezení jazykové
- problémy v pochopení složitých vztahů, které byly dříve bez problémů, například vaření jídla, nákup v supermarketu, obsluha jednoduchých elektrických zařízení
- zapomnětlivost v každodenním životě: objekty jsou přesunuty, pacient několikrát opakuje, že něco řekl, zapomíná na dohodnuté schůzky,
- dezorientace v předem známém prostředí,
- změny osobnosti: zvýšená podrážděnost, vnější, ale i vnitřní neklid!
Příznaky demence v každém stupni
Menší omezení, která jsou typická pro rané fáze demence, vypovídají o tom, kdy komplikované úkoly nelze řešit v každodenním životě. Nezávislý život je pak skutečně omezený, ale přesto je to možné. Problematické je, když se jednoduché každodenní úkoly již nedají zvládnout, např. jak se správně obléknout a udržovat...Poté musí následovat pomoci zvenčí. S těžkou formou demence, kognitivní funkce jsou pacienti jsou zcela bezradní a odkázaní na pomoc a jsou i sami sobě nebezpeční.
MRI jako došetření
Zobrazovací vyšetření mozku jako MRI, ani jeden z prvních kroků k diagnóze demence. Nicméně, toto vyšetření také umí rozlišit mezi různými příčinami demence.
Demenci je třeba odlišit od jiných chorob
Je také důležité rozlišovat demenci a jiná onemocnění, například zda se jedná o depresi, která je často doprovázena také zhoršením mentálních schopností. Při podezření na demenci by se také nemělo zapomínat na jiné příčiny, jako je podvýživa, ztráta sluchu nebo porucha štítné žlázy, které se rovněž mohou podobat demenci.