Množství krve vtékající do srdečního svalu se výrazně omezí nebo dokonce až zastaví. To se stane, když se jedna nebo více hlavních přívodních tepen srdce, tzv. věnčitých nebo koronárních tepen, ucpe krevní sraženinou nebo když se křečovitě stáhne a následně zúží. Pokud se přívod krve a kyslíku přeruší na déle než na pár minut, buňky srdečního svalu se trvale poškodí a začnou odumírat. Proto je rychlá reakce velmi důležitá.
Varovné signály jsou způsob, kterým tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Pokud pomoc přijde včas, mohou vám pomoci léky, které při rychlém podání mohou poškození srdce významně minimalizovat. Zvýší se tak šance na rychlé uzdravení. Jaké jsou některé varovné příznaky:
Srdeční zástava nastane, když elektrický signál, který uvádí do pohybu srdeční pumpu, selže. Srdeční rytmus může být velmi rychlý nebo chaotický (nebo obojí) a srdce není schopno dostatečně pumpovat krev. Někdy může srdeční zástava způsobit i infarkt, jindy to může být zástava dechu, poranění elektrickým proudem, utopení, šok nebo trauma. Může nastat i z jiné neznámé příčiny. Smrt nastává po 4 až 6 minutách. Šance na přežití u těch, které postihla zástava srdce, se zkracuje o 7 až 10% s každou minutou, která uplyne bez lékařské pomoci. Dobrou zprávou je, že srdeční zástava lze u většiny postižených odstranit okamžitým oživováním, nepřímou srdeční masáží - stlačováním hrudníku v oblasti srdce. Další, ale již odbornou zdravotnickou pomocí, jsou elektrošoky, směrované na srdce.
Je třeba znát varovné příznaky infarktu a zástavy srdce. Během zastavení srdce postižený ztrácí schopnost reagovat, přestává normálně dýchat, ztrácí puls a další známky krevního oběhu. Okamžitě volejte záchranku, pokud vidíte příznaky infarktu nebo pokud někdo náhle zkolaboval a nereaguje! A začněte s oživováním stlačováním hrudníku!
Příznakem je náhlá strnulost nebo ochablost obličeje, ruky, nohy, zejména, pokud k ní dochází pouze na jedné straně těla, zmatenost, ztížená nebo nezřetelná řeč, náhle zhoršené vidění postihující jedno nebo obě oči, či náhlá prudká bolest hlavy bez zjevné příčiny. Všechny varovné signály se nemusí objevit při každém ataku mozkové mrtvice. Sledujte čas, kdy se objevily první příznaky. Mozková mrtvice nastane, když v krevním řečišti přivádějící do mozku kyslík a živiny, praskne cévka nebo se ucpe krevní sraženinou či jinou částečkou. Zastavení přívodu krve zabrání okysličování postižené části mozku. Bez kyslíku nervové buňky v dané části přestávají fungovat a do několika minut odumírají. Následuje porucha hybnosti nebo dokonce i smrt v závislosti na tom, která část mozku a v jakém rozsahu byla poškozena. Proto je rychlý zásah při příznacích mrtvice tak důležitý!!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu