Nejčastější úrazy malých dětí a jejich vhodná prevence

Dětské úrazy ročně připraví o život jenom v Evropě, přibližně třicet tisíc dětí. To je moc smutná statistika, kterou by mohla změnit vhodná prevence, ale i větší informovanost a pozornost rodičů.

K nejčastějším úrazům u malých dětí patří poranění hlavy a lebky a povrchová zranění

Nejrizikovější období je 3 - 5 let a nejrizikovější místo je - domácnost. Co se týče popálenin a opařenin, jejich výskyt se mění s věkem dítěte. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců a batolat, postupně jejich výskyt klesá. Starší děti se nejčastěji poraní venku při hře, či při sportu. Dominují pády z výšky, zlomeniny, poranění ostrými předměty. Někdy stačí chvíle nepozornosti a dítě nešťastně uklouzne, spadne, nebo něco horkého převrhne. Často by přitom stačila protiskluzová podložka na zemi, ochrana rohů, nebo závora na schodech a úrazu bychom mohli zabránit. 

Nástrahy v domácnosti

Až 91% rodičů je přesvědčeno o tom, že jejich domov je bezpečný. Přesto se téměř polovina úrazů dětí stane v domácnosti. Příčin je několik. Vzrůstající životní tempo a s ním i složitost domácích spotřebičů a také fakt, že menší děti tráví většinu času doma. V první řadě by měly být v domě, či bytě zajištěny všechny dveře speciálními klíny, aby si do nich dítě nemohlo skřípnout ruku ani prst. Pokud to není nutné, neměl by být ani klíč v zámku. Stačí jedno nevinné pootočení a snadno se dostaneme do nepříjemné situace. Závora na schody by neměla chybět v žádném domě, kde žije malé dítě. Pády na schodech jsou častými příčinami vážných zranění dětí. Na každém ze schodů by měly být přilepeny protiskluzové koberečky. Na balkoně, terase či lodžii dbejte na vzdálenost mezi jednotlivými vodorovnými příčkami zábradlí, aby si mezi ně dítě nemohlo vecpat hlavičku. V případě, že máte dům se zahradou, vyhněte se terasám a různým okrasným schůdkům, kde může dítě při hře snadno spadnout. Odstraňte také všechny jedovaté rostliny ze zahrady i z bytu (břečťan, konvalinka apod). V pokojích zkontrolujte, zda záclony nejsou příliš dlouhé, aby se na ně dítě nemohlo zavěsit. Dítě, které už začíná chodit, je přirozeně zvídavé a chce všechno okusit. Nepředpokládá však, že může něco převrhnout nebo mu těžká váza spadne na nožky. Krásný ubrus na stole přímo vybízí, aby si jím dopomohlo vyšplhat se na nové místo. Proto se na toto období dětského objevování světa třeba patřičně připravit a zejména nikdy nepodceňujte schopnost malého zvědavce! Minimalizujte množství skleněných i různých ostrých předmětů ve vaší domácnosti. Mnoho z dětských úrazů vzniká i vdechnutím, snědením, a zatlačením cizích předmětů do různých otvorů na těle, proto se snažte pravidelně kontrolovat podlahy v místnostech a odstraňte příliš malé hračky nebo jejich části z dosahu dítěte. Rohy stolů, skříní, zda poliček by měly být zakryty speciálními umělohmotnými násadkami na rohy. Pokud se vám je nepodaří sehnat, stačí odříznout poloviny malých umělohmotných míčků a připevnit je na ně.

Dětský pokoj by mě být místem radosti a her

Rodič by měl dbát na to, aby místnost, kde bude dítě trávit nejvíce času, byla bezpečná. Správný výběr postýlky a upevnění matrace, umístění postýlky co nejdále od okna a detektor kouře jsou prevencí před úrazy. Nejrizikovějšími místnostmi v příbytku zůstávají kuchyň spolu s koupelnou. Kluzký povrch koupelen je strůjcem nepříjemných pádů a poranění nejen u dětí, ale i u dospělých. Neváhejte tedy s koupí protiskluzových podložek na podlahu, ale i do vany. Odstraňte také všechny nůžky, zrcátka a jiné ostré předměty z dosahu dětí. Řešením není umístit je na polici, kterou dítě dokáže převrhnout nebo vyleze na pračku ...)

Zkuste si váš byt prohlédnout očima dítěte

Kam byste dosáhli, co by se vám podařilo shodit? Zvlášť pozor je třeba dávat na elektrické spotřebiče v koupelně. Dbejte, aby byly vždy vypnuté, když je v okolí dítě a bezpečně ukryty.

Dítě do jednoho roku neumí ještě úplně chodit, ale už dokáže se už přesouvat a lézt

V tomto období jsou časté pády z vyšších míst, kam dítě rodiče položí. Zvláště pozorní je třeba být při přebalování. Stačí chvíle nepozornosti a dítě může snadno spadnout. Pokud nastane podobný případ, ale zranění není znatelné a celkově je dítě v pořádku, nenechte se oklamat. Následky otřesu mozku, častého při pádech, přicházejí často až o něco později. Proto dítě alespoň hodinu pozorujte. Zda správně dýchá, zda je jeho zrak v pořádku, jestli neztrácí rovnováhu. Pokud spatříte změnu, ihned přivolejte lékařskou pomoc. Pozor také na různé lákavé lahvičky s kosmetickými výrobky. Dítě si je může otevřít a obsah vypít, nebo nanést do očí!

Nejvíce úrazů v domácnosti se stává v kuchyni

Jelikož se v ní nacházejí nebezpečí v podobě horkých předmětů, pánve s vroucím olejem a množství ostrých předmětů, je potřeba být zvlášť opatrní. Nejvhodnější je, aby se dítě při vaření a podávání jídel nemotalo pod nohy žádnému dospělému. Nikdy neodbíhejte od sporáku, když je tam dítě! Troubu umístěte do co nejvyšší polohy a zajistěte, aby mezera mezi dřezem a troubou byla co nejkratší. Minimalizujete tím možnost opaření dítěte při přenosu jídla. Vždy vařte na zadních plotýnkách, aby dítě nemělo možnost převrhnout hrnec či pánev. Pokud vlastníte myčku, dbejte, aby její dvířka byly uzamykatelná. V případě, že by ji dítě během chodu otevřelo, 70 ° C teplota vody by mu mohla způsobit vážné popáleniny. Skříňky s nářadím umístěte co nejdále od sporáku, aby je dítě nevyužilo jako schůdky.

Tip

Abyste malého zvědavce dostatečně odradili od dotýkání se horkých předmětů, vyzkoušejte následující trik. Když bude trouba po pečení vypnutá, ale ještě mírně horká (ne, aby se popálilo), dovolte mu dotknout se jí. Takto samo zjistí, že pálení je nepříjemné a spíše pochopí váš zákaz.

Co se ještě v domácnosti může přihodit

  • Otrava léky

Zvláštní kategorii zranění tvoří otravy různými léky. Děti lákají malé barevné lahvičky a krabičky, v nichž jsou pilulky nápadně podobné bonbónu. Rizikovou skupinu tvoří také různé chemikálie, tj čistící prostředky, kosmetické výrobky apod. Tyto prostředky by měly být vždy uschovány na bezpečných místech. Na tuto skutečnost upozorněte i prarodiče ratolesti. Pokud máte podezření, že dítě požilo nějaký lék, okamžitě vyhledejte lékaře. Řešením do budoucna by v této oblasti mohla být implementace legislativy pro povinné zavedení bezpečnostních uzávěrů u vybraných farmaceutických výrobků. Například v Nizozemsku tímto nařízením dospěli k výraznému poklesu počtu hospitalizací dětí z důvodu otrav. U nás však zatím musíme léky a chemické výrobky odstranit z dosahu dětí.

  • Zasažení elektrickým proudem

Zasažení elektrickým proudem patří mezi nejnebezpečnější poranění. Různé pohozené elektrické šňůry jsou lákadlem pro menší lezoucí děti. Na oddělení traumatologie se lékaři často setkávají s popáleninami způsobenými zasažením elektrického proudu. Dítě rozkousne kabel, šňůru, mokrými ručkami se dotkne spotřebiče apod. Všechny elektrické zásuvky, které nepoužíváme, by měly být uzavřeny dětskou pojistkou. Izolované od dětí by měly být i ohřívače, různé pícky a krby, kde hrozí velké nebezpečí. Starší děti musí být poučeny o používání elektrospotřebičů. Jak a kdy spotřebič vypnout, zamezit kontaktu s vodou a vlhkostí, které spotřebiče smí a které nesmí používat.

Bezpečná cesta do školy

Více než 80% nehod zapříčiňuje člověk svým nepřiměřeným chováním na cestách. Obětí jsou bohužel i děti. Dodržovat zásady bezpečného silničního provozu by měli děti i řidiči. Bezohlednost, ignorování tabulí (v blízkosti zvýšený výskyt dětí) a zvýšená rychlost řidičů má za následek několik set dětských životů ročně. Proto pokud nemůžeme ovlivnit řidiče, musíme poučit děti, jak se chovat na cestách. Již v prvních letech dítě pozoruje a kopíruje chování rodičů. Právě zde je efektivní začít s výchovou. Darmo budeme dítěti vysvětlovat, že přes silnici může přejít pouze na zelenou a jen po přechodu pro chodce, když sami tato nařízení nerespektujeme. Buďme tedy příkladem sami. Vysvětlujme dítěti dopravní situace po cestě do školy, do školky, či autem na výletě. Dítě neumí jednat tak rychle jako dospělý, neuvědomuje si své ohrožení na cestě nedokáže pozorovat několik věcí současně. Proto je důležité, aby se naučilo být zvlášť opatrné. Nošení nenáročných reflexních nálepek na tašce, obuvi či bundě upozorní řidiče na dětského chodce za světla i za tmy. Množství dopravních nehod, jejichž účastníky jsou i děti, vrcholí ráno, při cestě do školy a odpoledne, kdy se školáci vracejí domů. Děti mají často pocit, že na známé trase je nemůže nic překvapit a jsou méně pozorné. Proto je důležité, aby si osvojily základní návyky bezpečnosti na silnicích. V okolí silnic na neběhá, nehoní, nehraje.  Rodič by navíc měl vždy vědět, kde jeho dítě právě je. Zejména na venkově si kluci zvyknou hrát na cestách. Poučte dítě, pokud mu spadne na cestu míč, ať se za ním v žádném případě nerozběhne. Pokud by mu ho i auto zničilo, rodič koupí nový. Lidský život však nenahradí. Totéž platí i o okolí železniční trati. Dítě má chodit po chodníku, co nejvzdáleněji od cesty. Zásadu chodce "Choďte vlevo" musí znát a dodržovat každé dítě. Pokud chce dítě přejít přes silnici, vždy se má dvakrát rozhlédnout doprava i doleva. Teprve potom může vykročit. Po cestě se neběží, ale kráčí jistým krokem. Ve středu je ještpotřeba jednou se podívat na obě strany. Na vozovku se nevstupuje zpoza zaparkovaných aut, nebo stojícího autobusu. Nezapomeňte dítěti vybrat co nejbezpečnější cestu do školy! Rizikem pro dítě i pro rodiče je i cesta autem. Dětská autosedačka občas způsobuje malému pasažérovi diskomfort, ale je nevyhnutelná! Nikdy nevyjíždějte, pokud v ní dítě není připoutané.

Bezpečné hřiště

Množství nástrah číhá na dítě i na dětském hřišti. Až půl milionu dětí ročně v Evropě se zraní právě tam. Vaše dětské hřiště by mělo být od silnice v dostatečné vzdálenosti, nebo oddělené zábradlím. Dejte přednost povrchům z jemného písku, či dřeva před betonem. Čím měkčí povrch, tím měkčí pád. Starým zchátralým hřištím se raději vyhněte. Kovové a zrezivělé konstrukce prolézačky jsou totiž místem častých zranění. Kromě zlomenin a otřesů mozku může na dětském hřišti dojít i k udušení dítěte. A to v případě, že zvolíme nevhodné oblečení. Různé tkaničky, přívěsky, korále se mohou zachytit na konstrukcích a dítě udusit. Proto dbejte na bezpečné, pohodlné a jednoduché oblečení.

Rizika při sportování

  • Cyklistika, bruslení a skateboard

K bezpečnému jízdě na kole patří přilba. Při jejím používání buďte nekompromisní! V Dánsku způsobila kampaň na zvýšení používání cyklistických přileb až 50-procentní snížení úrazů. Přilba může dítěti zachránit život, dbejte na její požívání. Vychvalujte a obdivujte kolemjdoucích cyklisty s helmami! Každý správný závodník ji přece má na hlavě! Kromě cyklistiky je nutná k bezpečnému bruslení, či skateboardu. Kromě ní by mělo mít dítě na sobě chrániče na lokty, kolena i dlaně. Současná hustota silničního provozu je tak velká, že jízda na kole se stala nebezpečnou zálibou. Pokud je to možné, úplně se vyhněte frekventovaným cestám. Upřednostněte vždy lesní trasy, specializované nebo boční cesty. Nezapomínejte, že osoba mladší 10 let může jezdit pouze s doprovodem osoby starší 15 let. Kolo, ale i oblečení malého cyklistu musí obsahovat reflexní materiál na zviditelnění se před řidiči. Dítě na kole a pes je velmi nebezpečnou kombinací. Snížená koncentrace a možné zapletení se psa pod kola zvyšují riziko úrazu. Stejně jako kamarád na přední tyči kola.

  • Plavání

Součástí letních měsíců je nepochybně plavání a hry ve vodě. Každoročně přijde takto o život několik dětí. Nepřeceňujme schopnosti našeho dítěte. Aby byl plavec zkušený, musí mít za sebou mnoho let praxe. Dítě neumí dobře odhadnout vzdálenosti, ani své síly. Proto neodmítejte používání bezpečnostní vesty, nebo rukávků u moře, či na místech, kde se vám může dítě ztratit z očí. Dnes již naštěstí existují různé plavecké kurzy, jejichž součástí je i naučit se poskytnout i první pomoc. Ohrožení života může způsobit i neopatrný skok do vody. Nedopusťte, aby dítě skákalo do neznámé vody! Pokud je na koupališti vyhrazené místo pro skokany, dovolte mu skočit vždy jen nohama. Šipka do vody s sebou nese mnohá rizika. Přílišné prohnutí může dokonce poškodit míchu.

Něco ze ​​statistiky ...

  • Chlapci mají dvakrát větší úrazovost než dívky.
  • V létě stoupá úrazovost až o 100%.
  • Děti z měst byly dvakrát častěji ošetřeny než děti z venkova.
  • Úrazovost stoupá od 10. roku a nejvyšší míru dosahuje mezi 13. a 15. rokem života.
  • U dětí od 1 do 3 let byla popálenina nejčastějším typem poranění.
  • Nejčastěji poraněná byla horní končetina.
  • Nejčastější typ poranění je zhmoždění a otevřená rána.
  • Úrazy se nejčastěji stávají v domácím prostředí.
  • Největší množství smrtelných úrazů je na cestách.
  • Třetina dětí umírá mezi čtvrtou a osmou hodinou odpoledne.
  • Nejvíce úrazů se stává v sobotu.
  • Nejvíce úrazů v domácnosti je způsobených pádem, následuje kuchyňské nářadí a různé rozpálené předměty (sporák, pánev).
     
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články