Při ztrátě zaměstnání člověk může krátkodobě pociťovat úlevu, pocit volnosti a dostatek času. Krátkodobá nezaměstnanost může znamenat výzvu k hledání nových životních a pracovních obzorů. Déletrvající situace ztráty nebo nezískání zaměstnání ohrožuje všechny uvedené funkce, proto má pro jednotlivce a rodinu nepříznivé psychologické důsledky.
Průběh nezaměstnanosti a její vliv na psychiku člověka má svůj zákonitý vývoj. Harissonovův model ukazuje vliv nezaměstnanosti na duševní stabilitu nezaměstnaného v závislosti na čase:
Rozbití časové struktury dne a změna ve vnímání času je jeden z výrazných psychologických důsledků nezaměstnanosti. Člověk nemusí ráno vstávat, má najednou spoustu volného času, nemá den rozdělen na pracovní a odpočinkovou část. Při dlouhodobé nezaměstnanosti je velmi důležité vytvořit si určitý vlastní režim a strukturované rozdělení dne. Postupně se mohou oslabovat pracovní návyky a vytvářet nové stereotypy. Neadekvátní trávení volného času hrozí zejména mládeži, která preferuje hodnotu volného času a může mít postupně větší tendenci uniknout z trhu práce.
Ztrátou jisté ekonomické a finanční úrovně může nastat omezení v dostupnosti některých služeb a zábavy - koníčků, které vyžadují peníze. Člověk se více zapojuje do domácích činností, hledá nové způsoby vyplnění času a tím se častokrát mění i hodnotová orientace - co po považujeme za důležité a méně důležité ve vlastním žebříčku hodnot.
Veškeré změny mohou mít více nebo méně negativní dopad na sebeposudzování a životní postoj. Při dlouhodobé nezaměstnanosti, neúspěších při hledání pracovního místa, příliš mnoho času tráveného doma přináší s sebou pocity frustrace, zbytečnosti, neužitečnosti, narůstání obav z možného neúspěchu. V důsledku stresu a napětí, nedostatku příležitostí seberealizace klesá pocit sebedůvěry, sebevědomí což může vést k apatii a depresi. Nezřídka se stává, že dochází k častému požívání alkoholu, přejídání se a nadměrnému kouření jako prostředku ke snižování pocitu frustrace a napětí.
Ztrátou zaměstnání se člověk dostává do jisté sociální izolace. Ztrácí sociální zázemí, které vytváří pracovní prostředí. Ztrácí status, roli kterou mu zaměstnání přinášelo. Sociální kontakty vytvořené se spolupracovníky jsou omezeny na občasné setkání. Obecně během nezaměstnanosti postupně dochází ke snížení frekvence sociálních kontaktů, které se týkají širšího okolí.
Ztráta zaměstnání jednoho člena rodiny má kromě ekonomického dopadu na fungování rodiny vliv na dynamiku rodinných vztahů. Naruší se rodinný stereotyp - odchody do práce, rozdělení domácích prací, odpovědnost členů rodiny za dodržování určitých domácích pravidel. Změní se i pozice člena rodiny, který ztratil práci - v některých případech potlačením či ztrátou autority, znevažováním, hněvem či lhostejností ostatních členů. Rodina je systém, který má své zákonitosti a vývoj. Otevřená komunikace, řešení problémů, vzájemná podpora a respekt může pomoci vyrovnat se se situací nejen nezaměstnanému členovi. Změny se netýkají pouze jeho, přizpůsobit situaci se musí celá rodina. A to není jednoduché. Může docházet k vytvoření jakéhosi bludného kruhu, kdy snižování sebedůvěry a sebehodnoty nezaměstnaného přispívá k prohlubování negativního postoje ostatních členů rodiny vůči sobě navzájem. Důležitá pro zvládání nezaměstnanosti je nejen podpora finanční, ale také emocionální, kterou by měli nezaměstnaným poskytnout hlavně jejich životní partneři, manželé, manželky a děti. Dá se říci, že dlouhodobou nezaměstnaností nastává změna životního stylu.
Velká sebekázeň je důležitá pro udržení určité struktury dne. Neztrácejte pracovního režim, usnadní vám to nástup do nového zaměstnání.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu