Na prvním místě je zápach (který může být i důsledkem nedostatečné hygieny pomočujících se dětí) a na druhém obezita dětí. Až dále za nimi se nacházely komplexy jako odstávající ouška, akné, ráčkování, nedostatek financí na výlety, oblečení, dovolené , hračky nebo zastaralý mobilní telefon. Na posledním místě se ocitl komplex z nošení brýlí, které se dnes již pomalu stávají spíše módním doplňkem než traumatem.
Nepopíratelným faktem je, že děti trpící nočním pomočováním prožívají velký stres z toho, že se ráno opět probudí v mokré postýlce nebo si opět vyslouží výsměch od spolužáků po odpoledním spánku ve školce. Právě to by mělo přesvědčit rodiče těchto dětí, aby zbytečně nečekali na to, dokud problém přejde sám. Pomočování sice může věkem pomaličku ustupovat, ale u 2% může přetrvat až do dospělosti. Každé mokré ráno, každá vyměněná peřina či poznámka spolužáka (ba někdy i dospělého) se na psychice dítěte podepíše velkými písmeny a ponese si to s sebou po celý život - sníženým sebevědomím, depresemi, pocitem méněcennosti. Dítě může trápit i sociální izolace a odloučení od kolektivu. Podle průzkumu by až téměř 80% maminek své dítě neposlalo kvůli pomočování do školy v přírodě či na školní výlet. Přestože většina maminek by neváhala a navštívila s tímto problémem lékaře (ať už pediatra, nebo odborníka), 40% to stále nepovažuje za důležité. Jde o alarmující číslo, protože za pomočováním může být i množství fyziologických příčin, tedy zánětů nebo různých anomálií vylučovacího traktu. Bez lékařského vyšetření však není možné takovou příčinu odhalit a dítě nadále každodenně trpí.
Na začátku je třeba navštívit lékaře. Ten dítě důkladně vyšetří a na základě výsledků vyšetření doporučí postup léčby. Až 43% maminek v průzkumu uvedlo, že jim lékař doporučil dodržování režimových opatření. Jejich základem je zavést dítěti správný pitný režim (tedy příjem tekutin hlavně dopoledne, odpoledne už stále méně a minimálně 2 hodiny před spánkem omezit příjem tekutin úplně), správný režim močení (pravidelné a časté močení během dne, efektivní vymočení se před spaním), pravidelný a dostatečný spánek, systém motivace a psychologické podpory dítěte.
vzpomíná v průzkumu až 60% maminek. Pro mnohé z nich je tento způsob velmi náročný a unavující. Každý večer musí probudit své dítě po dvou - třech hodinách od usnutí a občas ho doslova odnést na záchod. Ačkoli dosáhnou vyprázdnění močového měchýře a možná se jim podaří zabránit pomočení se do postýlky, přeruší tím však jeho hluboký spánek. Může to být nebezpečné v tom, že pravidelné přerušování spánku právě v této jeho první třetině může dítěti výrazně narušit celý biorytmus, ovlivnit pozornost, výkonnost a celkovou pohodu. Proto by bylo vhodnější přísnější dodržování režimových opatření a zaručení kvalitního plnohodnotného spánku během celé noci - dítě ho totiž na svůj správný vývoj velmi potřebuje.
lékař pečlivě zváží i možnost medikamentózní léčby. Přestože patří noční pomočování (primární noční enuréza) k závažným onemocněním, s pomocí dětského lékaře nebo nefrologa se dá zvládnout. Je důležité si uvědomit, že zbytečné vyčkávání na den, kdy to skončí, je pro dítě velmi stresující. Je třeba se pustit do boje s pomočováním co nejdříve, aby se dítě mohlo budit každé ráno s úsměvem na rtech i na duši.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu