Největší část olivového oleje tvoří kyselina olejová (mononenasycená mastná kyselina). Je to až 73%. Je jednou z nejdůležitějších součástí olivového oleje. Kyselina olejová mě silné protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje geny zodpovědné za rakovinu. Pozor však na použití při delších tepelných úpravách, které olej nesnese. Tímto způsobem se z prospěšné potraviny stává škodlivá.
Extra panenský olivový olej je výborným zdrojem vitaminů E, K a antioxidantů. Antioxidanty, obsažené v olivovém oleji, jsou biologicky aktivní a pomáhají bojovat proti obrovskému množství rozšířených onemocnění (kardiovaskulární onemocnění, rakovina prostaty a tlustého střeva). Významná je i funkce antioxidantů, které zabraňují oxidaci cholesterolu, což je klíčový proces v prevenci onemocnění srdce a cév.
Chronický zánět je spouštěčem velkého množství onemocnění, jako je diabetes, rakovina, metabolický syndrom a jiné. Hlavní protizánětlivé účinky olivového oleje mají na starosti antioxidanty. Klíčový je oleocanthal, který má téměř identické účinky jako ibuprofen (protizánětlivý lék). Rovněž bylo prokázáno, že kyselina olejová sama o sobě radikálně snižuje zánětlivý faktor CRP.
V rozvinutých zemích světa je infarkt mezi nejčastějšími příčinami smrti. Ve velké studii na 841 000 subjektech bylo prokázáno, že kyselina olejová má výborný ochranný efekt.
Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Zjistilo se, že v okolí Středozemního moře je nejnižší výskyt těchto onemocnění. Vedlo to k mnoha výzkumům, které sledovaly středomořskou stravu. Její pozitivní účinek na kardiovaskulární zdraví se potvrdil. Klíčovou složkou této stravy je právě olivový olej. Olivový olej má překvapivě silný účinek i na snižování krevního tlaku, který způsobuje ty nejzávažnější problémy. V jedné studii bylo prokázáno, že používáním olivového oleje se snížila potřeba léků na vysoký krevní tlak až o 48%. Mnoho studií potvrdilo pozitivní efekt olivového oleje na zdraví kardiovaskulárního systému. Když trpíte onemocněním srdce nebo máte v rodině predispozici na tento typ onemocnění, tak neváhejte do své stravy zařadit extra panenský olivový olej.
Konzumace tuků nás nedělá tučnými a olivový olej není výjimkou. Nebyla zaznamenána žádná studie potvrzující, že by nadměrný příjem olivového oleje vedl k nadváze. Právě naopak. 3letá studie na 187 účastnících ukázala, že strava s vyššm zastoupením olivového oleje zvýšila množství antioxidantů v krvi a způsobila pokles hmotnosti účastníků.
Několik studií prokázalo pozitivní efekt olivového oleje na hladinu krevního cukru a zejména inzulínovou senzitivitu. Další zajímavá studie potvrdila, že středomořská strava s vysokým zastoupením olivového oleje způsobila, že lidé na tomto typu stravy mají o 40% nižší výskyt diabetu druhého typu.
Znovu se dostáváme k středomořské stravě, která se spojuje s nižším výskytem rakoviny. Antioxidanty v olivovém oleji redukují oxidační poškození volnými radikály.Tento proces je jedním ze spouštěčů rakoviny.
Olivový olej obsahuje složky, které dokáží zastavit množení a dokonce i zabít určité druhy bakterií. Bakterie, proti které je mimořádně účinný, je i rozšířený Helicobacter pylori (bakterie žijící zejména v žaludku, která může způsobit žaludeční vředy až rakovinu). Testy prokázaly, že olivový olej je účinný proti osmi kmenům této bakterie, a dokonce je účinný i proti třem kmenům, které jsou odolné vůči antibiotikům. Studie ukázala, že 30 ml olivového oleje eliminuje výskyt Helicobacter pylori až u 40% lidí už po 2 týdnech.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu