Pokud se s plnou vážností chcete pustit do hubnutí, důkladně uvažte, zda ho i splníte. V opačném případě raději na všechno zapomeňte. Součástí plánu, podle něhož budete postupovat by mělo být sledování nejen dílčích pokroků, ale i prohřešků. Pokroky vás budou motivovat a prohřešky vás zase nakopnou, abyste předsevzetí věnovali více pozornosti. Své záměry si nenechávejte jen pro sebe, ale mluvte o nich se svými nejbližšími. Získáte tím další motivaci a současně dvojnásobnou kontrolu. V případě, že chcete skoncovat se svými zlozvyky, může vám také pomoci, když si napíšete, co špatného vám způsobují a do protikladu připište pozitiva, na které se můžete těšit, když předsevzetí dodržíte.
Všeobecně se nedoporučují drastické redukční diety, které omezují energetický příjem. Když je totiž toto omezení na stejné úrovni, asi po čtrnácti dnech se mu organismus přizpůsobí a jednoduše začne šetřit chybějící energii. Při tomto, asi třicetiprocentním omezení stravy se při déletrvající dietě nehubne, právě naopak. Po jejím skončení, při návratu k původním dávkám, začnete opět vesele přibírat. Odborníci na zdravou výživu varují před radikálními dietami, protože rozumné je zhubnout kilogram týdně, ačkoli pro tělo je reálnější půl kila. Ke změně stravovacích návyků je třeba přidat i pohyb, třeba ve formě chůze. Jako bonus si do plánu zařaďte šestkrát týdně půlhodinovou procházku, kterou výrazně přispějete ke snížení rizika onemocnění srdečními chorobami nebo cukrovkou. A to je dobrá zpráva pro každého, kdo chce nejen hubnout a současně chránit své zdraví.
Ještě předtím, než nasadíte některou z vybraných diet, si vypočtěte ideální hmotnost. Tělesnou výšku v centimetrech vynásobte objemem poprsí a výsledek dělte číslem 255. Dostanete normální a po odečtení 10 procent se dozvíte ideální hmotnost. Postavte se na váhu a hned zjistíte kolik kilogramů máte mezi ideální a normální hmotností. A právě tohoto rozdílu se musíte zbavit! Klasická dieta však není řešením problém s hmotností. Pokud omezíte jakýmkoliv způsobem stravu a je úplně jedno, jestli hladovíte, upřednostňujete dělenou stravu, nebo jíte jen zeleninu, vždy to přinese jen krátkodobý výsledek. Tyto diety jsou totiž založeny na omezení přijímaného množství kalorií, se kterým je zároveň spojen i úbytek živin a tělu tak chybí důležité látky. Jakmile skončíte s dietou, co se stává např. z důvodu nadměrných chutí, hladu, nervozity či dokonce ohrožení zdraví, organismus okamžitě začne s budováním "zásob", aby se připravil na případnou další dietu a hladovění. Zásoby se však bohužel týkají i tuku a známý jo-jo efekt je na světě. Klíčem k trvalému snížení hmotnosti není jen omezení přísunu kalorií, ale především vyváženost stravy. Váš jídelníček by proto měl obsahovat vše, co člověk potřebuje - dostatek, ne nadbytek kalorií, vitaminy, stopové prvky, vlákninu a další látky potřebné pro bezproblémové fungování těla. Ideální dieta, resp. výživa musí obsahovat komplexní výživu a méně kalorií, než váš organismus vydá. Nutná je i detoxikace organismu, zejména vyčištění tenkého a tlustého střeva tak, aby se živiny mohly dobře vstřebávat. Současně je třeba vyhýbat se stresu, stravu vychutnávat a dokázat uspokojit oči i žaludek. Ve druhé části souboje s nadváhou vám nabídneme tipy na dietu a rychlý mini test o tom, zda se vám konečně podaří zhubnout při dosavadním způsobu stravování. Pokud máte na hubnutí jakýkoli důvod, uvědomte si, že svoji hmotnost můžete úspěšně snižovat, a přitom mít z toho dlouhodobý prospěch. Snížení tělesné hmotnosti totiž může zlepšit váš zdravotní stav i kvalitu života. Budete se cítit sebevědoměji, mít více energie na různé rodinné i společenské aktivity, chození po schodech zvládnete bez toho, abyste se zadýchali a ve společnosti se nebudete cítit trapně, ale uvolněně.
Správně sestavený jídelníček na každý den a jeho dodržování vám přinese radost z úbytku půl až jednoho kilogramu týdně. Účinná dieta je taková, při které z těla zmizí zbytečné tukové vrstvy a ne svalová hmota, a tedy znamená, že musíte v průběhu dne správně rozložit příjem sacharidů a bílkovin.
Mělo by být především pomalé. Důležité je pravidelné a pestré stravování, jen tak dodáte tělu dostatek živin, vitaminů a minerálů aniž by vás trápil hlad. Vhodné je mít tři hlavní jídla v rozumných porcích, doplněných ovocnými a zeleninovými svačinkami a takto se stravovat 6 až 7 krát denně. Přitom ale dvě hodiny pro spaním už nic nekonzumovat. Kalorický příjem se samozřejmě odvíjí od vaší pohybové aktivity, pohlaví a dalších faktorů. Čím častěji něco sníte, tím se vám zrychluje metabolismus. Naopak, zpomaluje se stravováním dvakrát denně ve formě velkých porcí. Při energetickém příjmu mají tuky tvořit maximálně 30%, bílkoviny 15% a zbytek představují sacharidy. Tuky mají dvakrát více energie než sacharidy a bílkoviny. Proto se snažte omezit viditelné tuky jako sádlo a máslo, skryté tuky - uzeniny či tučné sýry. Přednost dávejte drůbeži, rybám, masu z králíka a libovému hovězímu masu.
by měl být 0,5 až 1 kg za týden. Pokud máte menší nadváhu stačí, když za měsíc zhubnete jen 1 až 2 kilogramy. Při hubnutí hraje podstatnou roli i pitný režim, a proto byste měli denně vypít 2 až 3 litry tekutin - stolní či minerální vody, ovocné, zelené a bylinné čaje. Omezujte sladké limonády a džusy řeďte vodou. Do pitného režimu se nepočítá káva, neboť odvodňuje organismus a alkoholické nápoje s nadbytečnými kaloriemi. Nezapomínáte ani na pohybovou aktivitu, nejen ve formě cvičení (3 krát týdně), ale i každodenního pohybu na čerstvém vzduchu. Tuky se začínají spalovat až po 15 - 20 minutách aktivního pohybu.
Pravdivě odpovězte na následující otázky a dozvíte se, zda se vám při dosavadním způsobu stravování konečně podaří zhubnout. Za každé "ano" získáte 10 a za "ne" 0 bodů.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu