Porucha vnímání svého těla - bigorexie
Bigorexie - porucha vnímání svého těla. Další porucha, která souvisí s příjmem potravy, ale nejen s ním. Bogorektici tráví většinu času v posilovně a nezajímá je prakticky nic, kromě svého vypracovaného těla. Tato chorobná touha po svalech je zákeřná a může mít i fatální důsledky.
Bigorexie zasahuje do života tisíců lidí
Donedávna byla poměrně neznámým pojmem, dnes se jí věnuje množství odborníků. Patří mezi poruchy, které souvisí s nesprávným vnímáním svého těla. Co je bigorexie? Jak se projevuje a léčí? Nabízíme vám základní informace, které vám pomohou tohoto nepřítele odhalit a s pomocí odborníka i porazit. Bigorexie nebo nespokojenost se svaly se v převážné většině vyskytuje u mužů, avšak neobchází ani ženské pokolení. Poprvé byla bigorexie podrobněji popsána v roce 1997. Charakteristika je poměrně jednoduchá - bigorektik není navzdory tvrdému tréninku v posilovně nikdy spokojený se svým svalnatým tělem. Problém spočívá v tom, že postižený je schopen několik hodin denně přemýšlet nad nedokonalostí svých svalů, kontrolovat jejich stav v zrcadle a tvrdě "makat" ve fitcentru za každých okolností. Na úkor rodiny, práce a odpočinku. Cílem je dosáhnout dokonalosti, která je nejvyšší metou. Porucha ve vnímání svého těla způsobuje, že "dokonalé svaly" jsou jen zbožným přáním. Z tohoto důvodu jsou bigorektici frustrovaní, depresivní, nespolečenští a v některých případech až agresivní.
Znaky bigorexie v kostce
- abnormálně dlouhý čas trávený v posilovně na úkor osobního, pracovního a společenského života
- jídelníček, který připomíná přísný dietní režim (nízkotučné diety, režimy zaměřené na konzumaci jídel s vysokým obsahem bílkovin apod.)
- nesprávné vnímání svého těla a porovnávání se s ostatními
- užívání anabolik, které může být doprovázeno fyzickými a psychickými problémy
- důsledné sledování svých svalových proporcí v zrcadle, měření a vážení - důležitou hodnotou je procento tělesného tuku
- bigorektici se za své tělo stydí, trpí nízkým sebevědomím a neprezentují se na veřejnosti (vzácné nejsou ani případy, kdy bigorektici odmítají sex)
- skrývání se za oblečení, které zakrývá "nedostatečně" vypracované svalstvo
- posilování i v situacích, kdy je člověk nemocný nebo trpí zraněními
- absence relaxace a odpočinku
- problémy se svaly, klouby a šlachami způsobené nadměrným cvičením
- pocity prázdnoty, selhání, smutku a deprese
Jak se bigorexie léčí?
Ve většině případů se používají kognitivně-behaviorální metody, které přispívají k pozitivním změnám v oblasti sebevnímání. Psychoterapeutická léčba se kombinuje s podáváním léků. Za pomoci odborníka lze bigorexii efektivně léčit.