Během studie, kterou dělali vědci v New Yorku, oznámili dětem příběh o "opravdu, ale opravdu šikovném člověku". Pak děti požádali, aby uhodly, který ze čtyř dospělých by to mohl být. Děti vybíraly mezi mezi dvěma muži a dvěma ženami. Malé děti ve věku do pěti let měly tendenci vybrat dospělého se stejným pohlavím jak bylo jejich vlastní. U dívek ve věku šest a sedm let však byla mnohem menší pravděpodobnost, že vyberou jako "brilantního dospělého" osobu svého pohlaví, než u chlapců. Navzdory proklamované rovnosti pohlaví má naše společnost tendenci spojovat šikovnost více s muži než se ženami. Tato představa vytlačuje ženy mimo pracovních místa, která jsou vnímána tak, že požadují brilantnost. A již u malých dětí potvrdíily tyto stereotypy.
Aby vědci mohli otestovat, zda děti aplikují tyto stereotypy i na sebe, zjišťovali, o kterou ze dvou her mají zájem. Jedna hra byla pro děti, které jsou "opravdu, ale opravdu šikovné" a druhá byla pro ty, kteří chtějí vyzkoušet něco "opravdu, opravdu namáhavého". Dívky měly mnohem menší zájem o hru pro chytré děti než chlapci, zatímco obě pohlaví se stejně často zajímali o hru, která vyžadovala píli. Vědci si myslí, že tyto stereotypy pokračují až do dospělosti.
Vědci už v předchozí výzkumné práci jsme zjistili, že dospělé ženy méně často dosahují vyšších pozic v oblastech, které vyžadují brilantnost. Nová zjištění ukazují, že tyto stereotypy začínají ovlivňovat dívčí rozhodování již v opravdu mladém věku. Samozřejmě, že existují výjimky, ale ty to přes zkostnatělé myšlení společnosti, nemají v životě jednoduché.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu