Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to zastaralé, být pokorný, uctivý a nesoustředit se jen na sebe? 

Velcí lidé znají význam slova "pokora"

Mezi silné vnitřní zbraně lidskosti i velikosti člověka patří i pokora. Ale o pravdě a pokoře se dnes příliš filozofuje a málo jedná. Přitom již staří Římané nás poučili o tom, že činy jsou víc než jen slova (acta, non verba), zkusme se tedy držet principu, že méně bývá někdy více. Pokora - pokud je skutečná, tak je přinejmenším právě tak znakem vnitřní zralosti a síly jako odvaha nebo schopnost odpouštět. Mnoho lidí takovou odvahu nemá, raději si od strachu zašpiní kalhoty a zbaběle chodí s pyšně po světě.

Pokora a pýcha

Podle jednoho z největších myslitelů a filozofů lidstva je pokora ctností ctností (T. Akvinský). Je to jedna ze sedmi ctností i podle křesťanství. Jde o pocit, když si člověk uvědomuje vlastní nedokonalost nebo závislost na někom. Opakem pokory je pýcha. Proto naši předkové zanechali chytrou zvěst a ponaučení i věčné poselství pro nás, že pýcha vždy předchází pád! Pokora je skromné chování, nesobeckost a projevuje se u člověka, respektujícího druhé. Pokora je i pocit, když si člověk uvědomuje vlastní nedokonalost, nebo závislost na vyšších požadavcích a má důvěru, když se to od něj očekává, a nejen když potřebuje neúměrně velebit sám sebe. Pokora vyrůstá z pocitu vlastní slabosti a nedokonalosti vzhledem k požadavkům.

Pokora a lidskost

Jak se stát pokorným? Stačí se otevřít, přijmout realitu a svou obyčejnou lidskost. A Také své nedostatky, stejně jako přednosti. Uvědomit si, proč a pochopit svá pozitiva i negativa, jak osobnostní tak i charakterové a všechny ostatní. Poznat dobře svá omezení, ubohost, ale také přijmout s povděkem i dary v podobě schopností. A nenechávat si to pro sebe, předávat své schopnosti dál. Teprve když bude člověk pokorný, může skutečně dávat a také přijímat. A všechny dobré skutky dělat bez zbytečného humbuku, nenápadně, ne proto, aby ho obdivovali, ale z lásky. Tehdy teprve budou mít úžasnou hodnotu! Pokora umožní komplexně růst nejen v práci, lásce, sebeúctě, pevné vůli, ale také ve znalostech .

Rady k získání pokory

  • Skromně přijmi sám sebe takového, jakým jsi - žádný systém na světě není dokonalý - může být jen horší nebo lepší. Ani žádný živý člověk není neživým robotem. Nežije, nepracuje a nekoná bez chyb. Nejen protože mýlit se je lidské. Ale také proto, že každá osoba má své silné i slabé stránky, své přednosti i nedostatky.
  • Buď střízlivým realistou, pragmatikem a nepodléhej na iluzi,že jsi někým, kým nejsi - ("mnozí na tomto světě by chodili zcela nazí nebo jen velmi bídně oblečení, kdyby měly obléci do své pokory").
  • Respektuj, cti a vyznávej pravdu - dbej o to, aby obraz, který svým životem maluješ jako své vlastní vrcholné dílo, byl vždy pravdivý.
  • Více dávej a méně ber, více tvoř s minimem nákladů - čiň více užitku a dobra ve prospěch jiných lidí, nejen pro sebe.
  • Nechlub se sám vlastním dílem - dobré dílo se chlubí samo.
  • Kráčej za světlem a sluncem - nespokoj se s cíli v duchovním bohatství, ale usilovně se uč a přijímej nové výzvy ke zdokonalení sebe a pomoci pro lidi a společnost.
  • Žít a konej podle zásady, že být znamená mnohem víc než mít - duševní bohatství je prvořadé před materiálním, hodnota je více než cena. Nejhodnotnější bohatství člověka - život, zdraví, moudrost, láska, spokojenost, štěstí - se nedá koupit za žádné peníze světa.
  • Pomáhej slabším a méně schopným - ne každý se narodil právě pod šťastnou hvězdou, a přestože má vůli, může mít různá jiná omezení, deformace a hendikepy, proč se nedokáže sám realizovat ( invalidé, děti ze sociálně slabých rodin...)
  • Pochop a prociť to, co je viditelné jen srdcem ne očima - rozvíjej svůj šestý smysl, nauč se slyšet neslyšitelné a vidět neviditelné a nauč se číst mezi řádky.
  • Nebuď sobec a nauč se rozdávat.

Aktuálnost pokory

Pokora je stále výzvou, šancí, příležitostí i cestou ke štěstí. Platí to i pro moderního člověka ve třetím miléniu. Málo se o ní učí ve škole, ale pro život je velmi důležitá. A není to jen o tom, že karma je zdarma, a že boží mlýny melou pomalu a nestále. Jedná se vyšší princip člověka. A nemít pokoru, to je jako nepřirozeně potírat lidskost a zadělávat si na problémy s duševním i fyzickým zdravím.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články