První cigareta u dítěte nemusí ještě znamenat, že z něho vyroste kuřák

Kouření dětí a mladistvých není bohužel v naší zemi ojedinělý jev, přestože prodej cigaret je vázán zákonem a prodejcům hrozí tresty. Osoba do osmnácti let by neměla mít možnost v žádném obchodě si cigarety koupit. Přesto je na ulici i před základními školami vidět spousta kouřících dětí. Jak reagovat, pokud se jedná o vaše dítě? Určitě se nesnažte rezignovat!

Usměrňovat již od raného dětství

Tak jako děti od přibližně 12 let považují kouření za "cool", tak ho většinou do tohoto věku odsuzují. Je proto vhodné, když se rodiče právě v této počáteční fázi pokusí podporovat negativní stanovisko dětí k cigaretám a mluví s dětmi o zdravotních rizicích kouření a škodlivých látkách obsažených v tabáku. Tyto popisy by však neměly být příliš drastické.

Pokud jste sami kuřáci

"Ale ty kouříš také!" - Takový komentář si vaše dítě jistě neodpustí, když s ním budete mluvit o nebezpečích kouření. Nemluvit však o tomto tématu by mohlo mít fatální důsledky. Podle výzkumů rodičů, kteří sami kouří, se mohou pokusit zabránit této závislosti tím, že kouření jasně odmítnou a i to dětem ukážou. Pokud hovoří o svých vlastních zkušenostech s návykem, působí kromě toho důvěryhodněji než nekuřáci. Ale: Děti kuřáků nesou v sobě riziko, že se sami stanou kuřáky. Myslete i na zdravotní rizika pasivního kouření!

První cigarety

Každé dítě chce jednou vyzkoušet, jak chutná cigareta. I kdysi to tak bylo - a dnes je to také událost, která k dospívání prostě patří. Je však dobré, pokud si vaše dítě při svých prvních cigaretových šlucích je vědomo zdravotních rizik kouření. V této fázi zkoušení byste měli znovu vést s dítětem dialogy, protože teď je to stále jednodušší než pak, když se ze zkoušení stane závislost.

Tipy jak vést s dítětem rozhovor

  • Neměli byste dítě popadnout za rameno hned, jak ho přistihnete s první cigaretou v ruce, ale raději vyčkat na klidný moment.
  • Na začátku byste neměli zvolit dlouhou přednášku plnou výčitek - raději řekněte klidně a věcně váš názor na téma kouření a formulujte vaše přání přímo dítěti (např. "Těšilo by mě, kdyby si ...").
  • Poslouchejte své dítě a zeptejte se ho, co se mu na kouření tak líbí.
  • Počítejte s odporem a odbočení od tématu.
  • Nehrozte trestem, jinak se situace vyhrotí.
  • Připravte se na rozhovor a vyzbrojte se informacemi. Pokud chcete přesvědčit své dítě o nebezpečí kouření, musíte mít v dané problematice přehled.
  • I když je pro vás samozřejmě nejdůležitější, aby vaše dítě zůstalo zdravé - nezačínejte hrozbami o rakovině plic apod.. Protože to, co může nastat za několik desetiletí, není nyní pro mládež zajímavé a je to málo odrazující.
  • Dávejte do popředí okamžité následky kouření. Například: "Co je atraktivního a cool na nepříjemném dechu a zapáchajícím oblečení, špatné kondici, na kašli a prázdné peněžence?" U dívek můžete poukázat na to, že kouření v kombinaci s antikoncepcí zvyšuje riziko trombózy a křečových žil.
  • Mluvte o problému závislosti, o tom, že není příjemné prožívat abstinenční příznaky. Možná je ve vašem okolí někdo dospělý, kdo se snaží už léta přestat s kouřením. Je to vždy přesvědčivější, když o svých zkušenostech mluví "postižený". Dejte však pozor na to, aby vaše dítě mělo tuto osobu rádo.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články