Řebříček obecný - bylinka do každé přírodní lékárničky
Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je znám i pod lidovými názvy řebříček, Achillova bylina, myší ocásek či husí jazýček nebo zaječí chléb. Jde o trvalou bylinku s plazivým oddenkem, která dorůstá do výšky asi 80 - 100 cm. Má podlouhlé přízemní listy a stonek ukončený drobnými béžovými květy, které mají po obvodu pestíkové lístky bílé, někdy růžové nebo červené barvy.
Výskyt a sběr
Roste na slunných loukách, pastvinách, rumištích a na okrajích silnic. Kvete v druhé polovině června až do října. Tato léčivá bylinka by neměla chybět v žádné domácí lékárničce, její účinky jsou prověřeny několika generacemi. Bylinku sbíráme od června do konce října. Výhradně sbíráme pouze ty s bílými květy, a to v době, kdy začínají kvést, a také natě bez stonku. Odstřihneme je pod nejnižším květenstvím, sušíme v tenkých vrstvách v dobře větrané místnosti.
Účinné látky
Obsahuje účinné látky, jako silice s azulénem, alkaloidy, flavonoidy, či třísloviny. Látky s protizánětlivým, zklidňujícím a regulačním účinkem.
Vliv na zdraví - využití v lidovém léčitelství i kuchyni
Pomáhá zejména ženám, doporučuje se při zánětech vaječníků, upravuje bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Také se doporučuje ženám v přechodu. Bylině se připisují i účinky prokrvení drobných cév a odstraňování zánětlivých ložisek. Vhodná je při dlouhodobých a vyčerpávajících onemocněních, při závratích a migréně. Pomáhá při zánětech žaludku a střev, ničí hlístice, upravuje činnost ledvin a žlučníku. Z léčivé bylinky se pije čaj a také se používá jako sedací koupel. Jedlé jsou listy a květy. Ovocná a hořko-sladká chuť poslouží jako koření při přípravě mastných jídel, salátů, sýrů a polévek. Bylinka poslouží i jako přírodní repelent proti komárům.
Čaj
Čaj si připravíme, krátkým povařením 2 lžičky drcené a sušené bylinky natě řebříčku v 200 ml vody (asi 30 sekund) a následně vyluhujeme (5-10 minut). Pijeme 2-krát denně přibližně hodinu po jídle. Čaj je vhodný při poruchách trávení, při onemocnění žaludku, jater, zmírňuje nadýmání. Bylinku nepoužíváme dlouhodobě, čaje zásadně střídáme.
Sedací koupel
Použijeme asi 100 g sušené bylinky, necháme 12 hodin louhovat ve studené vodě. Pak ocedíme, necháme svařit a přidáme do koupele. Teplota koupele by neměla být ani velmi teplá, ani by neměla chladit. Sedací koupel je účinná zejména při ženských problémech. Odvar můžeme použít i na vyplachování ústní dutiny a na potírání ran, přičemž použijeme 2-krát silnější dávku než na čaj. Odvar můžeme použít i proti mastným vlasům a lupům.
Upozornění
I zde platí, že nic se nemá přehánět. Tady ani pití bylinkových čajů! Čaj není vhodný pro těhotné ženy, při problémech srážlivosti krve a při nemoci ledvin. U citlivých lidí se může projevit kontaktní dermatitida.