Rekonstrukce balkonu - dlažba, izolace
Na balkoně si vychutnáváte vnější svět. Jistotu a pohodlí domova máte přitom bezpečně za zády. Konstrukce pod vašima nohama je však denně vystavena působení vnějších faktorů. Pokud nebyl dostatečně chráněn proti zatékající vodě, což ho poznamenalo, pravděpodobně uvažujete nad jeho rekonstrukcí.
Balkon v chatrné kondici potřebuje důkladnou prohlídku
a správně naordinovanou léčebnou kúru. Záškodníkem a příčinou jeho špatného zdravotního stavu je zatékající voda. Význam hydroizolační vrstvy se při konstrukci balkonů v minulosti podceňoval. Proto dnes mnohé balkony trápí neduhy, například odkrytá a na povrchu zkorodovaná výztuž, rozsáhlé zóny poškozeného nebo chybějícího betonu do hloubky až několik desítek milimetrů. V některých případech může mít havarijní stav balkonu vliv na statiku a funkčnost budovy.
Bezchybný začátek
Přípravě podkladu je zapotřebí věnovat odpovídající pozornost. V případě havarijního stavu podkladu třeba vyměnit celou potěrovou směs. To znamená odstranit všechny poškozené a znečištěná místa až na zdravý beton.Obnažená zkorodovaná výztuž se odkryje až na bílý kov. Následně se ošetří antikorozním nátěrem, který zároveň bude sloužit jako spojovací můstek mezi ocelí a sanační maltou.Poškozená místa se opraví pomocí reprofilační malty, která se vybírá v závislosti na požadovaných finálních parametrů konstrukce. Vhodné jsou zejména nesmršťující se cementové sanační malty. Po vyschnutí malty se povrch balkónové konstrukce esteticky vyhladí a vyrovná jemnou opravnou maltou.
Pokud podklad lze zachránit,
je třeba ho ošetřit zpevňujícími a ochrannými nátěry. Následně je třeba opravit trhliny a praskliny v konstrukci speciálními lepicími tmely určenými pro tento účel.Pokud se podklad nenachází v havarijním stavu, lze po odstranění původní krytiny a analýze ihned pokračovat penetrací podkladu. Podklad, na který se budou aplikovat nové vrstvy, musí být povrchově rovný, dostatečně vyspádovaný, pevný, vyzrálý, suchý, soudržný, bez trhlin a zbavený starých nátěrů, vosků, nečistot, mastnot atd.. V této fázi je třeba zajistit dostatečný odtok dešťové vody z balkonu vyspádováním. Pro tento účel jsou vhodné cementové vyrovnávací stěrky. Vyspádovat terasu je možné i pomocí tenkovrstvých a rychlovazných cementových potěrů, které se aplikují v kombinaci s adhezním můstkem zaručujícím jejich dostatečnou přídržnost.
V případě dosluhujícího balkonu je nezbytný odborný zásah
Odhalit rozsah a příčiny poškození železobetonové konstrukce balkonu pomůže odborník. Na trhu jsou také výrobci sanačních materiálů, kteří nabízejí diagnostické služby svých odborně-technických pracovníků dokonce bezplatně. Vhodný sanační systém pro balkónovou konstrukci se "ušije na míru" až na základě obhlídky. Profesionálové doporučí nejen vhodnou skladbu materiálů, ale i zkonzultují správný technologický postup opravy.
Bez hydroizolace to nejde
Nejpravděpodobnější příčinou, proč balkon musíte rekonstruovat, je chybějící hydroizolace.Zatékající voda měla nerušený přístup všude a balkon doslova rozežrala. Abyste další rekonstrukci na dlouhé období vyhnuli, nesmíte zapomenout na hydroizolační stěrku. Výběr hydroizolační stěrky by měl zohledňovat zejména schopnost překlenout trhliny (nejkvalitnější systémy dokážou překlenout pohyb v trhlině až 3 mm). Při střídání klimatických podmínek dochází totiž k teplotním rozdílům na povrchu dlažby mezi létem a zimou v rozmezí až +100 ° C. Tento teplotní šok má za následek vznik drobných trhlinek na vrchních vrstvách dlažby, kterými může pronikat vlhkost. Kromě toho, že dlažba, lepidla i spárovací směsi jsou do jisté míry nasákavé. Připravený nasákavý podklad je nezbytné před aplikací hydroizolace navlhčit vodou. Některé materiály však vyžadují penetraci určenou do exteriéru. Na nenasákavý podklad můžete izolaci nanášet přímo, penetrace zde není nutná (závisí i na typu hydroizolační stěrky). Pružnou hydroizolační stěrkovou směs je třeba nanést na celou plochu vyspádování povrchu v tloušťce minimálně 2 mm. Spojitá vrstva pružné a odolné hydroizolační stěrkové směsi zaručí dokonalou ochranu balkónu před poruchami, které způsobuje voda a vlhkost. V případě, že povrch bude namáhán, doporučuje se do čerstvé první vrstvy stěrky zastěrkovat speciální tkaninu ze skelných vláken. Ta zaručí dostatečnou tloušťku hydroizolační membrány a současně zvýší její odolnost a průtažnost. Precizní zvládnutí detailů a prostupů se zajistí jejich překrytím polyesterovým pogumovaným pásem, který se přimíchá do první vrstvy hydroizolační stěrky.
Aby dlažba dobře držela
Mrazuvzdornou dlažbu, nejlépe s protiskluzovou úpravou, lze po vyschnutí hydroizolační stěrky lepit přímo na hydroizolační vrstvu. Používají se rychletvrdnoucí a deformovatelné lepidla, které přenášejí délkové změny a pohyby konstrukcí, způsobené značnými rozdíly teplot v létě a v zimě.Optimální jsou lepicí tmely třídy S2 nebo alespoň S1. Bližší specifikace lepidla závisí na druhu a formátu obkladu. Na bledé kameny patří jedině bílé lepidlo. Přírodní kámen, zejména přírodní kámen citlivý na vlhkost, vyžaduje rychletvrdnoucí lepidlo. S výběrem konkrétního výrobku vám pomůže výrobce. Rychlý průběh schnutí lepidla oceníte zejména tehdy, pokud s dokončením rekonstrukce balkonu spěcháte. Další výhodou je, že použitím lepidla se prakticky vyloučí nebezpečí zatečení a následného zabudování vody do konstrukce.
Efektní výsledný dojem
Na namáhané exteriérové konstrukce jsou vhodné zejména epoxidové spárovací směsi. Jsou absolutně nenasákavé a vyznačují se barevnou stálostí. Navíc, jsou odolné i proti chemickým látkám, proto je lze snadno čistit chemickými přípravky. Na finální úpravy se hodí i cenově dostupnější rychletvrdnoucí cementové spárovací směsi s velmi nízkou nasákavostí. Dilatační spáry a prostupy třeba vyplnit pružným protiplísňovým silikonovým tmelem, který je barevně identický se spárovací směsí. Boční stěny spáry se doporučuje před aplikací tmelu ošetřit speciálním penetračním nátěrem, který zajistí vysokou přídržnost tmelu ve spáře. Při izolování přírodního kamene a obkladu s obsahem vápence silikonem, je třeba dbát na to, aby se použil tmel s neutrální reakcí. Na výplň pružných spár lze v některých případech použít i polyuretanový tmel.