Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů
Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli nuceně tolerantního souseda a přistupujte k přestavbě nejen korektně, ale i empaticky.
Plány proberte se sousedy
Na rozdíl od příslušného stavebního úřadu, sousedé nemusí být o vašem plánu přestavby předem informováni, je to však nepsané pravidlo slušnosti. I forma takového oznámení naznačuje, jak si vážíte lidí, se kterými se dělíte o společné prostory. Rukou psané oznámení ve strohém stylu, vylepené na vchodu dva dny před zahájením prací, skutečně není dostačující řešení. Informujte sousedy alespoň s týdenním předstihem a nešetřete slovy "prosím" a "děkuji", ať je adresátovi po přečtení jasné, že jeho toleranci neberete jako samozřejmost. To, že platí od desáté hodiny večerní do šesté hodiny ráno noční klid - a v tomto čase by se lidé měli zdržet jednání, které by obtěžovalo jejich sousedy - někteří lidé nerespektují. Navíc, při rekonstrukcích či úpravách nebo přestavbách bytů zapomínají na to, že by bylo ideální, upozornit na to sousedy a požádat je minimálně o shovívavost. Situaci je třeba přednostně zkusit řešit upozorněním, žádostí o nápravu či osobním úmluvou. Právo na ochranu klidného užívání bytu nebo domu má přitom nejen jeho vlastník, ale i jeho nájemce. Když argumenty nestačí, policie může hlučnému sousedovi uložit i blokovou pokutu. V případě, že se podobné přestupky sousedů proti občanskému soužití opakují, měl by se poškozený se svou stížností obrátit na správce domu nebo na příslušný správní úřad. I když jsou jejich pravomoci značně limitované, protože hlučné sousedy mohou pouze upozornit, aby dodržovali občanský zákoník, je tento krok důležitým mezičlánkem v případě, že je stěžovatel odhodlán obhajovat svá práva u soudu.
Hluk i po skončení rekonstrukce?
Rekonstrukce skončila, problém s hlukem setrvává. Co teď? Zvýšená hlučnost zpoza stěn po nedávné rekonstrukci může být varovnou indicií, že práce neproběhly v souladu s předpisy. To je problém, se kterým se lidé často obracejí na specialistu na montáž sádrokartonu. Je totiž možné, že soused si obklady nalepil přímo na betonový panel. Každý pohyb je slyšet, mytí zubů i odkládání kartáčku do sklenice, zkrátka všechno... Stěny mezi jednotlivými byty musí mít adekvátní akustickou izolaci. Jelikož soused toto pravidlo nedodržel a ničím ji nenahradil, porušil zásady správné montáže! Odborník proto doporučuje investovat před samotnou rekonstrukcí čas do přípravy a poradit se se specialistou o vhodném materiálu, aby v maximální možné míře snížil přístup hluku od sousedů. Stále častěji má při nabídkách konkrétních realizací konstrukcí rozhodující vliv cena. Ta je prvořadá, ale bývá i hlavní příčinou, že se používají podřadné a druhořadé materiály. Výsledkem potom bývá i pocit, že bydlíme přímo se sousedy a v bytě vedle nich!