Rizika vodních filtrů
Filtry na vodu odstraňují z pitné vody znečišťující látky, takže má voda lepší chuť, a snižují riziko jejího nepříznivého vlivu na zdraví.
Filtry mohou fungovat celou řadou způsobů, včetně využití sítkového mechanismu a chemického čištění. I přes své výhody mohou být filtry na vodu nebezpečné, pokud je neudržujete správně.
Ucpaný filtr
Vodní filtry mají maličké dírky, které zachytávají nečistoty. Tyto dírky se mohou v průběhu času ucpat, jak jimi protéká další a další voda. Znečišťující látky se zachytí na povrchu filtru a při dalším plnění je můžete spláchnout do přefiltrované vody. Podívejte se proto do manuálu k Vašemu filtru, abyste věděli, kdy ho včas vyměnit.
Nesprávný filtr
Když do Vašeho filtrovacího džbánu koupíte nesprávné filtry, je to další riziko pro kvalitu Vaší pitné vody. Ne všechny filtrační systémy jsou stejné, takže nesprávná filtrační vložka může způsobit, že voda nebude efektivně přefiltrovaná a bez nečistot. I když filtrační vložka do džbánu pasuje, není to záruka, že zachytává správně nečistoty a čistí vodu. Některé filtry navíc nejsou laboratorně testované, proto si filtry kupujte pouze u seriozních společností a se zárukou.
Kontaminace radonem
Radon je plyn bez pachu a barvy a má radioaktivní vlastnosti. Objevuje se přirozeně v atmosféře při rozpadu urania. Pitná voda kontaminovaná radonem přefiltrovaná uhlíkovým filtrem může být radioaktivní.
Upozornění
Někteří výrobci filtrů (v USA) nabízejí službu, kdy své zákazníky emailem upozorňují, když je potřeba vyměnit filtr. Jiné společnosti zase dodají v tuto dobu filtr svým zákazníkům až domů, takže nehrozí nebezpečí, že by zapomněli a filtr používali delší dobu. Filtry je obvykle potřeba měnit jednou za 6 měsíců. Pokud u Vás hrozí kontaminace radonem, můžete si doma instalovat detektor radonu, abyste předešli možné radiaci filtrovacího systému. Detektor Vás včas upozorní, když bude v atmosféře zvýšený obsah radonu.