My se zaměříme na ty, které lze řešit suchou cestou, konkrétně použitím sádrokartonu. Sádrokartonové desky jsou lehké, bez problémů se dají řezat na požadovaný tvar, při zpracování vzniká poměrně malé množství odpadu a navíc nejsou ve srovnání s klasickým stavebním materiálem ani drahé.
postup práce je rychlý a hospodárný, protože není nutné sekat drážky a průchody pro rozvody - naopak, všechny rozvody se dobře vedou ve volném prostoru příček. Jednodušší je také umístění zásuvek a vypínačů.
při které se nepoužívají mokré procesy, což je častokrát velkou výhodou. Sádrokarton, tak jako každý jiný materiál, má i nevýhody. V případě, že na stěnu ze sádrokartonu plánujeme zavěsit těžší police, případně upevnit zařizovací předměty či kuchyňskou linku, musíme si jejich polohu promyslet předem a umísťovat je v souvislosti s nosnými rámy sádrokartonové konstrukce. Stejně třeba mít promyšlené umístění zásuvek a vypínačů, protože vedení k nim je potřeba nainstalovat předem.
Sádrokarton lze využít například k zaplnění otvoru, který chceme zrušit, provedení stěny v bytovém jádru, případně na zhotovení příčky, pokud potřebujete rozdělit místnost na více částí. V případě, že chcete zajistit zvukovou neprůzvučnost, je třeba zvolit sádrokartonový systém s vloženou zvukovou izolací. K zakrytí nevzhledných a křivých stěn nebo zlepšení tepelné či zvukové izolace lze sádrokartonové desky použít jako obklad stávajících stěn a stropů. Snad nejvíce se použití sádrokartonu spojuje s pracemi při bydlení v podkroví.
Základem celého systému je sádrokartonová deska vyrobená ze směsi sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken, obalená speciálním kartonem. Na našem trhu se vyskytují kartony v tloušťkách 9,5; 12,5; 15 a 18 mm. Velmi často se používá deska o tloušťce 12,5 mm, tlustší desky se používají, pokud potřebujeme zajistit vyšší požární či akustickou odolnost, či odolnost proti proražení. Tenčí desky se zase využívají na ohýbané konstrukce a jako suché omítky. Samotnou sádrokartonovou desku v sádrokartonovém systému drží nosné profily, které slouží jako nosná konstrukce stěny. Nosné profily se liší dle použití - jiné se používají na příčky a jiné na podhledy a podkroví. V některých případech lze sádrokartonové desky upevnit i na vlastnoručně zhotovený dřevěný rošt.
Základní pravidla použití sádrokartonu
Z důvodu zvýšené vzdušné vlhkosti je v koupelně nutné použít impregnované desky.
Na sádrokartonové povrchy jsou vhodné akrylátové nebo polyvinylacetátové disperzní barvy. Optimální je nanášení pomocí válečku. Na povrchové úpravy nelze použít hlinkové nátěry a nátěry na bázi vodního skla.
Použití parozábrany v podkroví
Při zateplení podkroví se doporučuje vždy provést parozábranu. Běžnou parozábranou na sádrokartonové konstrukce je PE fólie o tloušťce 0,2 mm. Na zvýšené nároky se používají speciální fólie.
Při rozteči profilů 600 mm pod keramické obklady se doporučuje použít dvojnásobné opláštění z desek o tloušťce 12,5 mm. Při zmenšení rozteče profilů na 400 mm je přípustné použití i jednoduchého opláštění.Na obklad sádrokartonových konstrukcí se dají použít keramické a kameninové obklady, případně i skleněná mozaika. Maximální rozměr dlaždic je 300 x 300 mm, lepí se běžnými obkladačskými lepidly, určenými na sádrokarton. Plocha obkladu se vyspáruje spárovací hmotou, prostupy a rohy se utěsní trvale pružným silikonovým tmelem (ve vlhkém prostředí s fungicidní úpravou).
Samotný keramický obklad nezaručuje dostatečnou ochranu sádrokartonu před kapalnou vlhkostí. Proto je nutné na místech, kde se předpokládá odstřikování vody (okolí vany, sprchový kout) před nalepením obkladu aplikovat hydroizolační vrstvu.
Při opláštění je nutné klást jednotlivé desky tak, aby nevznikaly křížové spáry. V případě příčky je třeba dbát na střídání spár na jednotlivých stranách, v případě vícenásobného opláštění také na přesazení v jednotlivých vrstvách opláštění. Při opláštění kolem otvorů (zárubně, okna) je nepřípustné navázat spáru na roh otvoru - desky se mají umístit tak, aby spára probíhala min. 150 mm od rohu. Při opláštění podhledů se desky montují příčně na směr profilů. Maximální rozteč profilů je 50 cm a desky jsou vždy předsunuté o jedno pole.
Konstrukce příčky splňuje požadovaná kritéria až po zatmelení všech vrstev opláštění.
Profily v příčkách je třeba nastříhat o asi 10 až 15 mm kratší, než je světlá výška. To umožní nepatrný průhyb stropu, aniž by byla příčka neúměrně zatížena.
Profily se zkracují nůžkami na plech. Není přípustné řezat rozbrušovacím kotoučem, protože se vysokou teplotou může poškodit jejich povrchová antikorozní úprava.
Nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem, jak pomocí sádrokartonového systému přestavět bytové jádro či vybudovat podhled, je svěřit zakázku odborné firmě. Ta s vámi probere všechny varianty, předloží vám plán a cenovou kalkulaci. Práci se sádrokartonem však zvládne i šikovný kutil. Samozřejmě, i při práci se sádrokartonem třeba kromě šikovnosti i disciplínu a dodržení pracovního postupu. Pokud se do práce chcete pustit sami, stačí zajít do stavebnin či nákupního centra a ve spolupráci s odborníkem vybírat nejvhodnější tloušťku desek, nosné profily a spárovací hmotu. Odborník by vás měl upozornit i na to, na co si máte při práci se sádrokartonem dávat pozor. Zejména při rekonstrukci koupelny, kde je vysoká vlhkost, je třeba dbát na správný postup a použití správného - v tomto případě impregnovaného - materiálu. Ačkoliv se to může zdát odvážné, na sádrokartonovou stěnu lze umístit i umyvadlo, či zavěsit WC. Důležité je ale použít držák ze sanitárního programu a zařizovací předměty umístit v místě nosného profilu sádrokartonového systému. V případě závěsného WC lze použít originální systém, který se po umístění pouze "zakryje" sádrokartonem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu