Sečení trávy a ekologie
Motorové sekačky nemají stejnou kontrolu emisí jako auta, proto každá z nich vyprodukuje za rok více zplodin než 43 nových aut, z nichž každé ujelo 19 tisíc kilometrů.
Elektrické sekačky sice samy zplodiny nevypouštějí, ale elektřina, která je pohání, bývá vyrobena v elektrárnách, které spalují fosilní paliva. Solární elektrické sekačky nepotřebují vnější zdroj elektřiny, na každé nabití však vydrží běžet jen po určitou omezenou dobu. Protože tlačené rotační sekačky vyžadují pouze osobu obsluhujícího a jsou mnohem levnější, volí je nejvíce lidí, kteří hledí na ekologičnost a nemají peněz nazbyt.
Na opačném konci spektra jsou dvoutaktové sekačky, které jsou nevýkonné a vypouštějí 25-30% paliva (směsi benzínu a oleje) nespáleného do vzduchu. Čtyřtaktové sekačky spalují palivo efektivněji, přesto ale vypouštějí uhlovodíky, oxid uhličitý a jiné zplodiny způsobující globální změnu klimatu.
Mulčovací sekačky jsou ekologičtější, protože sekají trávu na drobné kousky, které se rychle rozloží a vrátí tak do země cenné živiny. To snižuje potřebu hnojiva a šetří místo na skládkách, na kterých by jinak rostlinný odpad skončil. Posečenou trávu však můžete použít i do kompostu.
Další záležitostí ke zvážení je vliv rotační sekačky na sečenou trávu. Zatímco vřetenové sekačky trávu v podstatě stříhají, takže si udrží vlhkost, rotační sekačka trávu trhá, pokud nejsou nože ostré. Nerovně utržená stébla trávy jsou pak náchylnější k různým nemocem, např. plísni.
Sekačky poháněné použitým fritovacím olejem
Olej z fritovacího hrnce, ve kterém se smažily hranolky apod., lze dnes využít jako pohon pro sekačku. Už mnoho let se snaží vynálezci a domácí kutilové upravit motor, aby fungoval na biodiesel, dnes jsou však už k dispozici soupravy na úpravu motoru, díky kterým mohou komerční sekačky na diesel fungovat na směs dieselu a biodieselu. Biodiesel je alternativní palivo, které používá zpracovaný rostlinný olej nebo tuk, a spaluje se čistěji než samotný diesel. V současnosti společnosti pracují na vývoji sekaček, které budou fungovat pouze na paliva z obnovitelných zdrojů.