V této oblasti neexistují žádná striktní pravidla o tom, kdy by se vám měla touha po sexuálním žití vrátit. Liší se to od člověka k člověku, a to velmi individuální. Obecný názor je takový, že žena by měla pocítit, kdy bude psychicky i fyzicky připravená. Lékaři doporučují počkat do skončení procesu odchodu očistků, kdy krvácení a barevný výtok přestane. Je to někde mezi 2. - 6. týdnem po porodu. Podle většiny odborníků lze se sexem po porodu začít po uplynutí šestinedělí (tj. 6 týdnů od porodu), ale to, kdy s intimním životem opravdu začnete, je silně individuální. Určitě je však třeba počkat, než se zahojí poranění po nástřihu hráze, klešťovém porodu nebo císařském řezu. Mohlo by dojít k jejich podráždění, infikování, ale i narušení, které by vyžadovalo další ošetření.
Je normální, že se žena první týdny po porodu věnuje obnovování sil a až poté je možné jemným způsobem, krok za krokem, postupně se propracovat k samotnému sexuálnímu styku. Na začátek si lze vystačit s něžnými polibky a laskavými doteky a později se osmělit na další etapy.
kdy vaše děťátko spí a je předpoklad, že se hned tak nevzbudí (bohužel zákon schválnosti zatím nikdo nenovelizoval). Pokud nadejde vhodná chvíle a intimnosti dostanou zelenou, buďte oba trpěliví a tolerantní. Nebuďte zklamaní, když to hned napoprvé nevyjde. Zůstaňte si vzájemnou oporou. Klidně si společně i lehce zažertujte, abyste odlehčili situaci a nevnímejte to jako konec světa. Pokud se vám to naopak podařilo bez větších problémů, jen tak dál... V začátcích můžete použít lubrikační gel, pokud se partnerka obává o poranění a jizvy po šití. Pokud žena cítí při styku bolest přesto, že jste ho použili, ještě nejsou porodní poranění zcela zahojené. Vagína nabude svůj původní tvar brzy po porodu a normálně byste neměli zpozorovat žádný výrazný rozdíl. Pokud však tento pocit nemáte, kontaktujte svého gynekologa.
prsa budou nejdříve měkká a citlivá. Sexuální styk může způsobit vytékání mléka. Pokud je to faktor, který odrazuje, žena by měla zkusit před plánovaným aktem nakojit miminko, nebo si trochu mléka odstříkat, tím se jeho vytékání sníží.
To, že začnete opět sexuálně žít, má i své výhody. Hormony, které se během sexuálního styku vylučují, způsobují kontrakce svaloviny, čímž pomáhají děloze vrátit se do původního stavu. Vylučování hormonu radosti - serotoninu pozvedne oběma partnerům náladu a dodá energii. Máte šanci znovu objevit vzájemnou sounáležitost.
Pokud nechcete okamžitě druhého potomka, nezapomeňte použít některou z forem antikoncepce kdykoliv, když dojde k sexuálnímu spojení, i když to bude brzy po porodu. Neznamená to, že když žena přivedla na svět děťátko, tak nemůžete otěhotnět. Aby se nestalo, že partnerka přijde na kontrolu po šestinedělí ke gynekologovi opět těhotná. Neboť i to se stává ... K ovulaci může dojít kdykoliv po porodu, a to i když partnerka kojí. To, pro jaký druh antikoncepce se rozhodnete, byste měli jako partneři prodiskutovat a žena by se měla promluvit o antikoncepci se svým lékařem. Antikoncepční pilulky obsahující estrogen se nedoporučují pro ženy, které kojí, protože snižují produkci mléka. Můžete použít progesteron pilulky, ale zatím nebylo dostatečně prozkoumáno, jaké nežádoucí účinky mohou mít na děťátko v případě pití mateřského mléka. Do kontroly po 6. týdnech od porodu je vhodnější zvolit zbývající alternativu: kondomy v kombinaci se spermicidním gelem. Po 1. kontrole se můžete u gynekologa informovat o nitroděložním tělísku nebo jiných formách ochrany před otěhotněním.
Na sexuální život není třeba zapomínat, protože je součástí partnerského vztahu, který je neméně důležitý jako vaše nově vzniklá životní úkol - být matkou, rodičem. Pamatujte si, že to nemusíte být jen vy, kdo bude mít se sexem problémy. Promluvte si s partnerem i o této stránce vašeho vztahu a také o všem, co život s miminkem přináší. Jak si to uděláte, tak to budete mít. Nenechte si ale nevyřčené věci protéct mezi prsty, abyste pak nemuseli řešit různé krize.
Na všechno třeba jít pomalu a postupně. Vy se musíte přizpůsobit - o prvním sexu po porodu rozhoduje jen a jen žena. Sexuologie zná mnoho případů, kdy se z výborné milenky stala průměrná (a někdy i, jak se říká - frigidní) jen proto, že muž na ni po porodu velmi spěchal ...
Není třeba se bát otevřeně hovořit o svých pocitech a potřebách, aby se ze vztahu nevytratila důvěra a pochopení. Připravte se na to, že už to možná nebude tak bláznivé a spontánní jako před porodem, protože jedna část mozku ženy bude od této chvíle patřit vašemu miminku, stane se citlivější, vnímavější k okolním podnětům a zvukům, opatrnější, odpovědnější a věci, které jí předtím nevadily, se mohou stát rušivými a demotivujúcimi směrem k intimnostem. V každém případě je třeba být flexibilní a otevření změnám, které nastanou ve vašem sexuálním životě, společně si najít cestu na chvíle ve dvou a přizpůsobit si okolí tak, aby se staly pro vás naplňujícím zážitkem a ne noční můrou.
SEX? Ani náhodou ... I vám občas přijde na mysl, že kde se asi ztratilo vaše libido, když vás partner vezme do náruče a vy místo toho, abyste se cítili úžasně, si připadáte jako vymačkaný citron? I když se už jakžtakž zotavíte po porodu, ocitnete se ve víru každodenních povinností a péče o miminko, kdy neustále řešíte, jak si ukrást chvilku klidu, abyste si mohla sednout a natáhnout si nohy. Při tom všem přemýšlíte nad tím, zda koupete miminko ve správném čase, zda jste mu koupila dobré pleny, zda si odříhlo pořádně a milion dalších drobností, které jsou v dané chvíli pro vás to nejdůležitější. A sex zůstává někde ve spodním mozkovém šuplíku. To trvá několik dní, lépe řečeno týdnů, ale pak byste se měla na něj občas mrknout.
Dopřejte si dostatek spánku a pestrou stravu. Neběhejte do úmoru. Pokud je spokojená maminka, je spokojené i miminko a tím pádem si můžete najít čas na společné chvíle s partnerem. Bude si to možná vyžadovat trochu plánování a zkoušení, kdy by to bylo možné. Vyberte si čas, kdy se obvykle necítíte ospalá. Odpoledne víkendu vám možná budou vyhovovat, když vaše děťátko bude také v zemi snů. Vy ovládáte jeho režim, tak si podle toho zkuste zorganizovat i sexuální život.
které vás mohou odrazovat a bránit vám v příjemných momentech s partnerem. Patří sem přetrvávající bolest a citlivost v místech po epiziotomii nebo šití, která může trvat i několik měsíců po porodu, dokud úplně vymizí. Také snížena vlhkost v pochvě 8-10 týdnů po porodu, hlavně pokud kojíte. Dále pocity neatraktívnosti v důsledku změn po porodu (hormonální výkyvy, fyzické změny). V tomto případě začněte postupně s nenáročným cvičením vhodným pro toto období, zajděte si ke kadeřnici, kupte si něco hezkého pro vlastní potěšení, nebo se nechte obdarovat. Obavy o děťátko a nové pocity spojené s mateřstvím a různé rušivé faktory okolí také občas dávají v těchto choulostivých situacích zabrat.
Otcovství přináší s sebou mnoho změn, se kterými se musí noví tatínkové poprat. Po čase ale i je napadne, kdy budou moci opět zažít spolu s vámi intimní chvíle. Společně si najděte způsob, jak si najít na sebe čas. Pokud přímé sexuální spojení není možné, můžete vyzkoušet jiné způsoby vzájemného sblížení. Pokud děťátko spí s vámi v pokoji a vám to vadí, přemístěte se do jiné místnosti. Nenechte tuto součást života upadnout do zapomnění, a pokud si sami nevíte rady jak dál, navštivte odborníka.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu