Sirup z agáve je nebezpečná alternativa bílého cukru
V oblasti zdravé výživy vrcholí boj, vedený proti rafinovanému cukru. Proto si většina lidí, kteří chtějí žít zdravě, ale také těch, kteří chtějí být in a štíhlí, hledají alternativu, která by byla stejně sladká a přitom i zdravá. A v rámci toho zareagovali dovozci a uvedli na trh sladidlo z exotické rostliny zvané agáve. Ale je tento, mimochodem nijak levný, sirup opravdu tak zdravý?
Co je agáve a jak se sirup získává?
Agáve je rostlina, která roste zejména v Mexiku a je známá zejména pro její použití při výrobě tequily. Sirup se získává tak, že agáve se nakrájí, extrahuje se cukrová šťáva, dále se teplem a enzymaticky upravuje. Tímto procesem se ničí prospěšný fruktan a přeměňuje se na škodlivou fruktózu. V konečném důsledku dostáváte zcela znehodnocený a škodlivý produkt.
Agáve a diabetici
Ano, glykemický index je relativně nízký. Proto jsou tyto typy sladidel označovaná jako vhodná pro cukrovkáře. Nicméně, toto je jediné pozitivum, které na sirupu z agáve nacházíme. Největší problém tkví v tom, že hlavní část tohoto sirupu je tvořena fruktózou.
Proč je fruktóza horší než glukóza?
Glukóza je velmi důležitá molekula. Nachází se přirozeně například v mrkvi či bramborách, naše tělo ji dokonce umí samo tvořit. Každá buňka v našem těle umí zpracovávat glukózu, fruktózu umí zpracovat pouze játra. Když jsou játra příliš zatížena fruktózou, tak ji mění na tuk, následně se nám zvedají nebezpečné triglyceridy. Část tuku zůstává v játrech a játra pomalu tukovatí. Přesto, že fruktóza nezvedá inzulín, z dlouhodobého hlediska velká množství fruktózy přispívají k inzulinové rezistenci. Tento proces výrazně zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu a diabetu 2. typu. Mezi dalšími nepříznivými vlivy fruktózy je zvyšování LDL částic a oxidovaných LDL částic (velmi nebezpečné), které přispívají ke kumulaci vnitřního (vicerálního) tuku. Navíc zvýšený příjem fruktózy vede ke zvýšené hladině kyseliny močové. Další nevýhoda fruktózy je, že nás neumí dostatečně uspokojit a člověk stále "nemá dost". A to slavné "zdravé" agáve obsahuje až 85% fruktózy, což je mnohem větší množství, než obsahuje klasický cukr! Co se týče fruktózy, tak ta je obsažena i v ovoci, proto bychom to ani s ním, zejména s některými druhy, neměli přehánět. Ovoce má však na rozdíl od sirupu z agáve i vlákninu a bioaktivní látky.
Pokud chcete sladit, určitě nesahejte po sirupu z agáve
Dnes již známe zdravější sladidla, než je tento sirup. Patří mezi ně například xylitol, erythritol nebo stévie. Pozor, ani ty však nemůžeme konzumovat v neomezeném množství.