Topinambur pochází z Mexika a je to víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá do výšky 1,5 až 3 metry. Oproti klasickým slunečnicím má menší květy, kterých na jedné rostlině může být až 20. Hlízy topinambur se sázejí na podzim nebo na jaře stejně jako brambory a se sběrem jsou na tom podobně. Jsou různobarevné, mohou být bílé, žluté nebo i červené (ty bývají větší). Ve Francii z topinambur ve velkém vyrábějí líh. Němci je používají v kosmetice a přidávají i do pečiva. V Rusku se zabývají i zdravotním a energetickým využitím této plodiny.
Kromě množství stopových prvků (draslíku, vápníku, křemíku, fosforu, železa a zinku), obsahuje i inulin, který se v organismu rychle přeměňuje na jednoduchý cukr - fruktózu. Hlízy obsahují i vitaminy C a B, betakaroten, biotin, pektinovou vlákninu a aminokyseliny.
Hlízy topinambur se používají v kuchyni, například jako náhrada brambor. Vhodné jsou pro diabetiky a sportovce, protože obsahují jen minimum škrobu, který je nahrazen inulinem. Inulin je velmi zdravou složkou potravy, protože snižuje glykemický index potravin. Tělo s přísunem inulinu je vitálnější, má lepší imunitu a dokáže lépe využít živiny, čímž se zlepšuje celkový výkon. Šťáva z topinambur příznivě působí na slabý a zkažený žaludek. Ovšem pozor, při nadměrné konzumaci může způsobit srdeční problémy! Doporučená denní dávka jsou tři středně velké hlízy. Hlízy topinambur se upravují podobně jako brambory. Jejich chuť je však jemnější, sladší a se zajímavou ořechovou příchutí. Sýrové hlízy se mohou přidávat nastrouhané do salátů (nejlépe v kombinaci s ovocem) do polévek a také se z nich dělají placky či pomazánky. Rovněž jsou dobré pečené nebo dušené.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu