Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí pohodlí se vytrácí. Hodilo by se něco, co je zastaví nebo alespoň omezí jejich pronikání do interiéru. Ale jak si vybrat? Začněte u exteriéru.

Zábrany proti pronikání slunečních paprsků

Stínící technika je oficiální název všech možných i nemožných zábran proti pronikání slunečních paprsků. Může mít různé formy a funkce - kromě stínění dokáže také chránit před pohledy a nevítanými návštěvami zvenčí, více či méně může být ochranou před tepelnými ztrátami i hlukem, nemluvě o tom, že svým vzhledem ovlivňuje i vzhled celého domu. Jak se v ní zorientovat, a který druh si vybrat? Při výběru té správné stínící techniky je třeba brát do úvahy různé aspekty a pamatovat přitom na funkčnost i estetiku. 

Dvě hlavní otázky pro výběr stínící techniky

1. Co všechno očekávám, aby stínící technika splnila? 

2. Jakou designovou funkci by měla mít? 

Někdy se rozhodneme pro konkrétní druh stínící techniky zejména z estetických důvodů, jindy převáží funkční hledisko, nejlépe však je, pokud se obojí vzájemně doplňuje.

Exteriérové ​​možnosti 

  • Předložená nebo předsazená konstrukce je ochrana interiéru před sluncem a zároveň architektonický výrazový prostředek. Zastíní nejen okenní konstrukci, ale i fasádu domu, a tak zabrání přehřívání obvodového zdiva (a tím i interiéru). Je to nejúčinnější, zároveň však i technicky a finančně nejnáročnější způsob stínění, který musí být součástí architektonického řešení domu již ve fázi jeho projektování. Není to však žádný novodobý výmysl moderní architektury, stíněné přesahem sedlové střechy, se vytvářely na ochranu před sluncem již v dávné historii.
  • Pevné sluneční clony nebo-li takzvané slunolamy zajišťují trvalý stín a nepřekážejí ve výhledu z okna. Jsou vyhledávány zejména na zastínění oken moderně pojatých rodinných domů. Nevýhodou lamelových konstrukcí však je, že na rozdíl od plného přestřešení nechrání před deštěm a jinými vrtochy počasí. Mohou být z různých materiálů, ale nejčastěji se objevuje hliník a dřevo. Jednotlivé lamely jsou uchyceny na nosné konstrukci napevno nebo systém umožňuje pootočení jednotlivých lamel v závislosti na úhlu dopadu slunečních paprsků do interiéru.
  • Markýzy a pergoly ze speciálních tkanin a impregnovaných, stálobarevných textilií, které mají životnost asi deset let. Výsuvné markýzy jsou praktické na zastínění balkónů, teras a lodžií a chrání nejen před slunečními paprsky, ale i před kapkami deště. Využívají se také jako výrazový prostředek, k dosažení zajímavého vzhledu domu, proto se s nimi počítá již při jeho návrhu a projektu. 
  • Okenice jsou tradičním způsobem zastínění interiéru a zároveň ochrany před nežádoucími návštěvníky, umožňují také úplné zatemnění prostoru. Pokud jsou plné, mají i akustickou a tepelně izolační ochrannou funkci. Lamelové okenice (lamely lze pootočit podobně jako na žaluziích) jsou typické zejména pro jižní země, kde jsou zároveň charakteristickým estetickým prvkem místní architektury. Tradiční okenice se otevírají klasickým způsobem, v moderní architektuře se však objevují i ​​posuvné a výklopné varianty (při vyklopení fungují jako slunolamy).
  • Vnější roletové systémy jsou moderním a velmi populárním typem ochrany proti slunci a poskytují i ochranu před hlukem, pohledy a nevítanými návštěvami. Výraz roleta je odvozen od slova rolovat, čili navíjet, což je hlavní princip jejich fungování. U nás se nejčastěji používají lamelové rolety vyráběny z různých materiálů - například z hliníku, dřeva či PVC, v jiných zemích jsou však oblíbené i textilní rolety, které tvoří součást proměnlivé architektury domu. 

Venkovní rolety

Pokud máte vysoké nároky na architekturu svého rodinného domu a zároveň od stínící techniky vyžadujete vysokou funkčnost, měli byste s umístěním venkovních žaluzií počítat již ve fázi projektování. Vodící lišty, navíjecí mechanismus a box se tak mohou stát součástí obvodové konstrukce. Nelze jednoznačně říci, jaký prostor má být připraven, protože různé typy rolet a žaluzií mají různé prostorové nároky (například podle typu lamel) - o potřebné stavební předúpravě by vás měla informovat dodavatelská firma. Při novostavbě se doporučuje zakotvit stavební předpřípravu do projektové dokumentace, aby při provádění nevznikly tepelné mosty. Z téhož důvodu se jednoznačně doporučuje ovládání exteriérové ​​stínicí techniky prostřednictvím elektromotoru. Venkovní žaluzie, zejména hliníkové s naklápěnými lamelami, odrážejí sluneční paprsky a zabraňují nežádoucímu prosluněná interiéru, přitom však umožňují dostatečně osvětlit prostor. Dosahují vysoký stupeň zastínění, dokáží výborně ovlivňovat teplotu v místnosti, snižují intenzitu hluku a především jejich lze využít na velkých plochách. Praktické jsou venkovní hliníkové žaluzie s lamelami ve tvaru písmene Z, které díky svému tvaru nejúčinnější odolávají větru (jsou testovány až do rychlosti větru 80 km / h). 

Exteriérové ​​žaluzie se dělí do tří základních skupin 

  • Základní a cenově nejnižší úroveň - lamely těchto žaluzií jsou snadno tvarovatelné, obvykle tenčí, vedené bočními lanky a nebývají odhlučněné. Úroveň zastínění sice není 100%, ale je dostačující na to, aby se zabránilo přehřívání interiéru.
  • Střední úroveň - lamely jsou odhlučněné, vedeny bočními vodícími lištami s odhlučněným těsněním. Lamely těchto žaluzií jsou pěkně tvarované a při překlopení se vzájemně překrývají, jejich úroveň zastínění je 100%.
  • Vysoká úroveň - lamely jsou odhlučněné, vedeny bočními vodícími lištami s odhlučněným těsněním. Lamely těchto žaluzií jsou tvarovány tak, aby při překlopení do sebe zapadly a vytvořily pevný štít. Díky masivním vodícím lištám a vodícímu mechanismu je nelze zespodu mechanicky nadzvednout.

Pro instalaci žaluzií platí v podstatě totéž jako pro roletové systémy - jejich box lze nad okno umístit již při stavbě domu jako součást konstrukce okna (když jsou vytaženy, jsou zcela skryté), nebo je nainstalovat na fasádu (v kazetách nebo s ochranným krycím plechem ). Boční vedení zajišťují hliníkové vodící lišty. Výrobci nabízejí jejich skupinové i dálkové ovládání, navíc mohou být vybaveny senzory reagujícími na světlo a vítr. 

Ovládání venkovních rolet

• Mechanické - popruhem, šňůrou, klikou. Popruh se mnohem lépe drží v ruce, ale musí se ze skříňky vyvést přímo. Šňůru lze bez jakýchkoliv problémů vést například přes zeď, držení je však méně pohodlné. Klika přináší oproti popruhu a šňůře určité pohodlí. To platí hlavně u rolet větších rozměrů. 

• Elektrické - s využitím elektromotoru. Je vhodné pro všechny typy a velikosti rolet. Setkat se můžeme s různými variantami ovládání motoru - dálkovým, centrálním, skupinovým apod. Máte také možnost navolit programy, které se mohou opakovat v 24-hodinovém cyklu (díky pohybu rolet působí objekt jako obydlený i za naší nepřítomnosti). Při výpadku elektrické energie se využije nouzové ovládání klikou nebo záložní zdroj energie, který může být společný pro více rolet.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články