Stínící prvky v exteriéru - předokenní rolety, markýzy, markýzolety a plachty

Unavuje nás, skrýváme se před ním, a když už horka nemají konce, nejraději bychom jedním tlačítkem všechnu tu palčivost vypnuli. Toto se sice nepodaří, existuje však i mnoho jiných řešení.

Stínící prvky proti přehřívání interiéru

Stínící prvky v sobě kumulují několik funkcí, v horkém létě však od nich očekáváte hlavně, aby vás ochránili před úmorným horkem. S problémem přehřátého interiéru se musíte obrátit na stínicí techniku ​​nainstalovanou zvenčí. Tyto stínící prvky citelně ovlivňují přechod tepelné energie slunce přes zasklené plochy dovnitř objektu a právě na ně se chceme nyní zaměřit.

Funkce stínící techniky

Možností, jak si zastínit prostor, je nepřeberné množství a mnohé z prvků stínící techniky v sobě skrývají kromě stínění i jiné funkce. Proto si při jejich výběru přesně definujte svá očekávání. Kromě ochrany před přehříváním interiéru a přímým slunečním světlem mohou stínící prvky v zimě chránit interiér před tepelnými ztrátami a nepřízní počasí, mohou se stát prvkem bezpečnosti, být ochranou před hlukem a v neposlední řadě mohou být výrazným prvkem architektury, který dotvoří charakter objektu.

Jak vybírat a na co zaměřit?

  • Možnost osobně si ověřit kvalitu výrobku na prodejním místě. 
  • Možnost prostřednictvím osobního poradenství získat co nejvíce informací o produktu, jakož i jeho funkčnosti a možných omezení. 
  • Možnost v případě potřeby si u svého dodavatele koupit náhradní díly. 
  • Možnost svobodně se rozhodnout mezi levnější a dražší variantou na základě široké nabídky sortimentu. 
  • Stabilitu společnosti na trhu, která svědčí o důvěryhodnosti dodavatele a chrání vaši investici před možnou ztrátou záručního a pozáručního servisu v případě jeho úpadku.

Boj s přehříváním

V současnoti se při šetření energie na vytápění klade velký důraz na využívání zimních pasivních solárních zisků. Proto se snažíme orientovat domy velkými zasklenými plochami na jih a jihovýchod. To ale znamená, že v létě musíte velká zasklení před sluncem chránit. Pomohou vám s tím exteriérové ​​žaluzie. Většinou jsou vyrobeny z hliníkových lamel, které je možné natáčet k poloze slunce, a tak zajistit maximální odraz tepelné energie slunce, která by vám jinak z interiéru udělala saunu. Ve spuštěné poloze mohou žaluzie do jisté míry chránit interiér před tepelnými ztrátami, ale v dešti a větru jsou hlučné a navíc hrozí, že je vítr poškodí. Je proto vhodné, nainstalovat s automatickým ovládáním žaluzií i snímač intenzity větru, který v případě potřeby zajistí jejich vytažení. 

Fasádní markýzy

Stínění jako hlavní úkol mají i fasádní markýzy. Používají se na stínění lodžií, pavlačí, oken a lehkých transparentních fasádních konstrukcí. V tomto případě zajišťuje zastínění látka, navíjená na hřídel, ukrytou v kazetě. Fasádní markýzy mohou být svislé nebo se sklopným ramenem, takže umožňují lepší regulaci zastínění interiéru. Kombinací těchto dvou typů markýz jsou markýzolety. Protože stínění zajišťuje látka, obvykle jde o systémy citlivé na poškození silným větrem a extrémním počasím. Při výběru žaluzií a fasádních markýz žádejte informace, jaké síle větru dané konstrukční řešení odolává. Důležitý je způsob vedení lamel nebo látky v místě ostění. Levnější verze nabízejí vedení na lankách, ty dražší, ale proti větru odolnější, jsou vedeny ve vodících drážkách pevně uchycených na fasádě. Kvalitní markýzy jsou vyrobeny z hliníkových profilů s kvalitní povrchovou úpravou odolnou proti korozi a UV záření. Spojovací materiál je výhradně z nerezavějící oceli. Potahy jsou impregnovány proti plísni, vodě a špíně. Novinkou je lepení potahů markýz, které odstraňuje protékání vody přes švy šití. U nejkvalitnějších markýz je konstrukce, jakož i potahový materiál upravený nanotechnologií. Tím se zvýší jejich odolnost proti povětrnostním vlivům. Největší rozdíly mezi levnou a dražší variantou hledejte vždy v kvalitě provedení. Kvalita bývá podložená certifikáty a je prověřená testovacími zařízeními a laboratorními měřeními.

Předokenní rolety

Chcete-li získat stínění, které bude i prvkem bezpečnosti, ochranou před hlukem, tepelnými ztrátami s možností úplného zatemnění, zvolte předokenní rolety, okenice nebo posuvné fasádní panely. Stínění roletou však není tak účinné jako žaluzií, protože neexistuje možnost polohování lamel. U okenic si můžete zvolit i takovou možnost. Navíc se nemusíte obávat poryvů větru ani náporů deště a padajícího sněhu. Okenice a hliníkové rolety jim odolají. Kromě toho mohou být velmi pěkným architektonickým prvkem, který váš dům ozvláštní a udělá nepřehlédnutelným.

Stín v exteriéru

Nejen v interiéru nám chybí v létě stín. Výrobci stínící techniky nezapomínají ani na všechny balkony, terasy, zahrady nebo prostory u bazénů, kde chcete v létě popíjet svůj míchaný drink nebo ranní kávu a nelapáte při tom po dechu ve sluneční výhni. Jednou z možností jsou markýzy, hliníkové konzolové konstrukce, upevněné na obvodové stěně objektu, které mají výsuvné rameno na napínání stínící látky. Kromě slunce vás dokáží ochránit i před jemným letním deštíkem, ale při větru a špatném počasí je potřeba, stáhnout je do kazety na fasádě. U těchto konstrukcí je vhodné, nainstalovat si snímač intenzity větru, který zajistí ochranu markýzy před poškozením. Výrobci markýz nabízejí i samostatně stojící markýzové přístřešky a markýzy pro zimní zahrady. Zvláštní kapitolu tvoří plachtová stínící technika. Je to nový a velmi zajímavý způsob zastínění exteriérových prostorů pomocí technologií a materiálů známých z jachtingu. Nosná konstrukce je kotvena do země a stínicí látka se na ni napíná pomocí soustavy lanek. V případě větru a deště je třeba látku stáhnout. Při výběru možností, jak zastínit venkovní plochy, nezapomeňte na tu nejběžnější, kterou je slunečník. Dnes už nemusí vypadat tak, jak ho znáte z ploch před bufety a restauracemi. Můžete si vybrat slunečník, který má mimostředový stěžeň a samozřejmě je polohovatelný vzhledem k poloze slunce. Tak získáte variabilní prostor pod ním. Slunečník může mít i tvar obdélníku a stínit poměrně velkou plochu terasy. Pevnější konstrukcí, odolávající větru i dešti, je pergola. Její nosný systém je kotven pomocí sloupů do země, případně do země a o nosnou stěnu. Střechu může tvořit shrnovací nebo rolovací clona, ​​která případně přechází až do vertikální polohy, ale použít můžete i sklo nebo třeba krytinu z průhledného plastu.

Léto ve stínu

V poslední době zažíváme zejména ve městech opravdu parná léta. K zajištění stínu, ať už v interiéru nebo v exteriéru, máme různé možnosti. Exteriérové ​​stínící prvky vám i v těch nejžhavějších dnech zpříjemní pobyt doma, a to bez použití energeticky náročné klimatizace. Na terase nebo na zahradě díky stínící technice zase vytvoříte místo k odpočinku a posezení ve chvílích volna.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články