Tuto otázku si klade každý stavebník, délka se liší od domu k domu a univerzální odpověď neexistuje. Většina částečně svépomocných stavebníků se nastěhuje do roku a půl od prvního výkopu. Pokud například začnete stavět v květnu, vánoční svátky následujícího roku byste už mohli slavit v novém. Samotná rychlost však závisí na mnoha okolnostech - pokud předpokládáme, že stavebník nemá problém s financemi, tak od charakteru a složitosti samotného domu, koordinací prací (zejména řemeslných) a od časových a meteorologických limitů především při mokrých stavebních pracích. Samozřejmě, existují i rychlejší postupy a scénáře, podle kterých můžete bydlet ve svém mnohem dříve. Jednodušší bungalov můžete například postavit asi za čtyři měsíce. Musíte mít však všechno předem promyšlené a důsledně zorganizovat harmonogram prací. Jelikož hrubou stavbu vytáhnete poměrně rychle, klíčovým časovým parametrům jsou řemeslníci a různá povolení. Ještě rychlejší může být stavba montovaného katalogového domu, případně dřevodomu, při kterých můžete vše stihnout i za dva měsíce.
1. Fáze výběru
2. Fáze projekce
3. Inženýrská činnost
V současnosti můžete dům postavit téměř na jakémkoli pozemku. Při svažitých pozemcích berte v úvahu, že zakládání stavby a terénní úpravy cenu domu zvýší. Při složitém zakládání může cena domu vzrůst až o jednu třetinu oproti zakládání na rovině. Pokud toužíte po pozemku na samotě, ve většině případů musíte počítat s tím, že nebude možnost napojit se na kanalizaci a vodovod. Budete proto potřebovat kapitál na vybudování domovní čistírny odpadních vod nebo žumpy. Problematický je i pozemek s velkou vzdáleností od inženýrských sítí, když se pozemek na ně nedá napojit přes pozemky obce. V takovém případě musíte vést přípojky přes pozemky sousedů, což často přináší problémy. Orná půda, louka, zahrada nebo travnatý porost jsou pozemky, které v územním plánu nejsou určeny k zástavbu. Lze požádat o jejich zahrnutí do územního plánu, stavební úřad však může vydat zamítavé stanovisko.
Jako stavebník se musíte rozhodnout mezi projektem na míru a katalogovým projektem. Při vypracování projektu na míru musíte počítat s časem na jeho dodání ze strany projektanta.Přitom je třeba si uvědomit, že projekt stavby sestává mimo návrhu architekta i z práce jiných profesí (statika, návrhu vytápění, elektroinstalace a podobně). Práce na těchto součástech projektu se může začít až po kompletním vypracování architektonického návrhu. Katalogový projekt zase umožňuje rychle získat představu o tvaru, rozměrech a členění stavby, nedává vám však možnost uplatnit vlastní požadavky. Velkou výhodou je jeho téměř okamžitá dostupnost a relativně nízká cena. Nevýhodou je, že v případě požadavku na úpravu projektu můžete narazit na nejeden problém.
Vyřízení stavebního povolení je spolu s vypracováním projektové dokumentace součástí přípravy stavby rodinného domu. Žádost o vydání stavebního povolení se podává na příslušném stavebním úřadě (je součástí místního úřadu) ve formě vyplněné žádosti spolu s dalšími přiloženými dokumenty (listem vlastnictví, kopií z katastrální mapy, projektovou dokumentací ve třech vyhotoveních, rozhodnutími, vyjádřeními a souhlasy dotčených orgánů státní správy a obce, dokladem o uhrazení správního poplatku a při svépomocné výstavbě s prohlášením stavebního dozoru nebo kvalifikované osoby, že bude zabezpečovat odborné vedení realizace stavby). Po předložení žádosti má stavební úřad zákonnou lhůtu 30 dnů k vyjádření. Stavební povolení vstupuje v platnost po uplynutí 15-denní lhůty, během níž se mohou ještě upřesnit detaily ze zúčastněných stran. Právoplatnost musí stavební úřad zvlášť potvrdit.Povolení pozbývá platnosti, jestliže se se stavbou nezačalo do dvou let od nabytí právní moci, s výjimkou případů, kdy stavební úřad stanoví pro zahájení stavby delší lhůtu.
1. Zakládání stavby
2. Hrubá stavba
3. Dokončovací práce
První část vlastní výstavby tvoří zakládání stavby, které se skládá ze dvou částí - stavby zemních konstrukcí a budování základů. Do stavby zemních konstrukcí patří přípravné práce, odkopávky, prokopávky, vykopávky, vroubení výkopů a přemísťování vykopávek. Následuje budování základů, které může probíhat různými způsoby (nejčastěji se můžete setkat se dvěma druhy základových konstrukcí - se základovými pasy a základovými deskami). Do zakládání základových pásů se můžete pustit i sami, realizace základů pomocí základové desky je však náročnější, proto ji svěřte do rukou odborníků. V této fázi se zpravidla realizuje i kanalizace spolu s konstrukcemi umožňujícími rozvod energií.
V rámci hrubé stavby se vyhotovují svislé a vodorovné konstrukce suterénu, svislé a vodorovné izolace proti vodě a jejich ochrany, zásypy a obsypy. Ve fázi hrubé vrchní stavby se realizují svislé a vodorovné nosné konstrukce na vrchní stavbě. Následuje střecha, při níž se průběh prací liší v závislosti na jejím typu. Vypracovává se střešní plášť (ploché střechy) nebo šikmé střechy. V této fázi stavby se začínají realizovat práce v interiéru domu - zdění příček, osazení zárubní, provedení hrubých instalačních rozvodů vody, kanalizace, plynu či elektroinstalace. Následuje úprava vnitřních povrchů stěn a stropů, osazení hrubých truhlářských a zámečnických konstrukcí.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu