Jak předcházet šedivění a vypadávání vlasů?
Přirozená barva vlasů závisí na pigmentu (barvivu), který je uložen v korové vrstvě. Vlasy jsou zásobené pigmentem z vlasového kořínku. Pokud se zásobování přeruší, vlasy zešediví. Zda to nastane dříve či později, závisí částečně na dědičných dispozicích.
Narušení metabolismu pigmentů však mohou způsobit i jiné faktory, jako nedostatek živných látek, infekční nemoc nebo extrémní emocionální nebo nervová zátěž. Tehdy mohou vlasy zešedivět již v mládí. Aby se zachovala přirozená barva vlasů, je třeba zajistit dostatečný přísun zinku, stopového prvku, jenž se hojně vyskytuje v čerstvě rozemletém obilí. Zinek je totiž protihráčem mědi, která se vlastně považuje za příčinu šedivění. Oba tyto prvky existují v neustálém rozporu a pokoušejí se navzájem vytlačit z buněk, z vazebných míst enzymů. Důležitou roli hrají i vitaminy skupiny B.
Pivovarské droždí je mimořádně dobrým zdrojem vitamínů B. Jako potravinový doplněk pomáhá, co možná nejdéle zachovat přirozenou barvu vlasů. Vitaminy skupiny B se ve větším množství nacházejí i ve studenovodních rybách, např. sledích, makrelách, losos, pstruhu, ve vaječném žloutku, celozrnném obilí, ořechách, semínkách a jadérkách. Velmi pomáhá masáž vlasové pokožky. Podporuje prokrvení, růst vlasů a stimuluje látkovou přeměnu pigmentu. Nepomáhá tedy jen udržet vlasy zdravé, ale působí i proti jejich předčasnému šedivění. Mimořádně jednoduchá je důkladná masáž konečky prstů během mytí vlasů. Pak ještě při frotýrování nakloňte hlavu dopředu, aby se dobře prokrvila.
Podpora
• Sanace střeva. Nejenže zastavíte další šedivění vlasů, ale dokonce můžete obnovit původní barvu vlasů. Zvláště příznivé pro střeva jsou celozrnné výrobky, brambory a zelenina. Cukru byste se měli zcela vzdát, protože je nejlepší živnou půdou pro hnilobné bakterie.
• Denně zkonzumujte müsli z doma pomletého obilí, čímž zajistíte dostatečné zásobení zinkem.
• Jako doplněk stravy se doporučuje pivovarské droždí, melasa, pšenice a sójový lecitin.
Vypadávání vlasů
I zdravý člověk ztratí denně asi 40-120 vlasů. Asi každý stý vlas se nachází ve fázi vypadnutí a každý sedmý má už za sebou období víceletého růstu. O vypadávání vlasů mluvíme až tehdy, když je počet vypadnutých vlasů vyšší než obvykle. Vlasy rostou a vyvíjejí se od kořene. Pouze pokud jsou kořeny dostatečně zásobené vitálními látkami, zůstanou vlasy zdravé. Zásobení probíhá přes jemné kapiláry, které transportují nepřetržitě potřebné živiny.
Pokud je kapilára ucpaná, nejprve se vysuší, dokud se enzymatickými procesy zcela nerozloží. Pokud se to stane, ztratí komplexní zásobovací systém vlasů kontaktní místo v postižené oblasti. Vlasům ubližujeme zejména špatnou životosprávou, ale ničí je i silné natahování při česání, vlasové natáčky, africké copy a jiné trvale zapletené účesy, časté mytí vlasů a silné mnutí ručníkem, nošení těsných pokrývek hlavy. Vypadávání vlasů bývá i častým příznakem různých onemocnění.
Podobně jako u šedivění, i proti vypadávání vlasů pomáhá müsli z čerstvě pomletého obilí, které dodává tělu vitamin B6 a zinek, sójový lecitin, čerstvé ovoce - kiwi, citrony, grepy, ananas, papája, pomeranče. Dokonce i víno, červené i bílé, pomáhá vlasům. Ale samozřejmě, třeba jej konzumovat s mírou - 1-2 dcl denně.