Voda a vůbec správný pitný režim svědčí hubnutí
Hubnutí, to není jen dieta a cvičení. Důležitý je v době redukční diety i pitný režim. Ten totiž dovede úžasně rozpohybovat metabolismus a hubnutí jde snadněji. Navíc, voda z těla vyplaví i škodlivé toxiny a výsledkem bude nejen dokonalá postava, ale také dokonale vyčištěný organismus.
Kolik tekutin máme denně přijmout?
Denně by měl dospělý člověk vypít nejméně 2 litry tekutin. To je spodní hranice. Při zvýšené zátěži, jako je cvičení, těžká fyzická práce nebo letní horka by měl být příjem tekutin vyšší. Ale tak jako při stravě, ani množství tekutin nelze zobecnit. Každý z nás by měl přijmout jiné množství tekutin. A to ve formě vody, bylinných čajů nebo jemně sycených minerálek.
Vypočítejte si podle vzorce, kolik tekutin potřebujete
Každý z nás je jedinečný, ať už v tom, kolik kalorií denně potřebujeme přijmout ve stravě nebo v tom, jak nám pracuje metabolismus. I pitný režim má svá pravidla. Zatímco někomu stačí vypít 2,5 litru tekutin denně, vám to stačit nemusí. Tak jako známe vzorec pro výpočet aerobní zóny, podle kterého zjistíte, kdy budete při cvičení spalovat tuky, tak jistě existuje vzorec, který vám řekne, kolik máte denně vypít tekutin. Proto použijte matematiku. Podle tohoto vzorce si vypočítáte optimální množství tekutin, které potřebujete během dne vypít: váha v kg x 0,035 = denní spotřeba tekutin v litrech; za každých započatých 11 kg nadváhy +0,25 l
Zapomínáte pít, co s tím?
Doplňování tekutin představuje velmi důležitý faktor zdravého metabolismu. Také se více zaměřujete na úpravu jídelníčku než na úpravu pitného režimu? Mnohdy si neuvědomujeme, že právě pitím vody dokážeme náš metabolismus donutit k rychlejšímu spalování. Nastavte si v mobilu aplikaci nebo budík každou hodinu, který vám připomene, že se máte napít. Pozor však na zvuk, který bude pití připomínat. Můžete si zvolit třeba zvuk připomínající nalévání vody do sklenice. Ale pozor na to, aby nepřekážel vašim blízkým či spolupracovníkům. Ideální řešení je také, že si do litrového džbánu nalijete vodu, přidáte citron, postavíte si ho na stůl, ať ho vidíte a při každé příležitosti se napijte. Vždy, když džbán vyprázdníte, vodu doplňte a pokračujte dál.
Chci hubnout, pomůže mi voda?
Často klienti ve snaze zhubnout, upravují jen svůj jídelníček.Tento postup není správný, protože je třeba sladit jídelníček právě s příjmem tekutin. Jaknak pravidelná strava je základ a tvoří až 70% úspěchu. Časté jedení pomáhá nastartovat metabolismus. Přesto se stává, že tělo nereaguje na úpravu stravy tak, jak bychom si představovali. Chyba může být právě v příjmu vhodných tekutin.
Vhodné tekutiny při hubnutí
- čistá voda (nejideálnější, možná je kombinace se šťávou z citronu)
- bylinné čaje (přesličkový čaj odvodňuje, kopřivový a zelený čaj podporuje metabolismus)
- pampeliškový čaj podporuje tvorbu žaludečních šťáv
- jemně sycené nebo nesycené minerální vody
- šťavnaté ovoce (voda z ovoce má dokonale vyvážené složení životně důležitých látek a u člověka má význam pro celkovou fyzickou kondici a psychické zdraví - je to biologicky aktivní voda)
Do příjmu tekutin se nezapočítává
- káva (odvodňuje, po každé kávě vypijte 2 dcl vody)
- mléko je potravina a ne tekutina
- polévky
- černý čaj
- slazené nápoje
- energetické nápoje
- alkohol
Hlad je převlečená žízeň
Hlavně na začátku hubnutí, dokud si organismus zvykne na nový režim stravování, můžete pociťovat hlad. Voda dokáže nejen uhasit žízeň a naplnit žaludek aniž dodávala zbytečné kalorie, ale navíc umožňuje shazovat přebytečná kila. Vyplavuje z těla toxiny a prospívá pleti. Dodržovat pitný režim je často jen otázkou zvyku.
I pít však musíme s mírou
I když se zdá, že čím více vody vypijete, tím je to lepší, není třeba to přehánět. Největší příjem tekutin je třeba dodat tělu právě v dopoledních hodinách. Nikdy se nesnažte příjem tekutin dohnat večer. Právě nadprůměrným příjmem tekutin ve večerních hodinách můžete zatížit ledviny a další orgány, které potřebují v noci odpočívat. Bylinné čaje se snažte pít pouze do 17. hodiny.