Neprůchodnost slzných kanálků u novorozenců a kojenců je většinou vrozená záležitost. Určité procento dětí má slzné cesty (kanálky) po narození zablokovány, což se často komplikuje poporodní infekcí.
Příznaky jsou následující: u malých dětí se po narození opakovaně objevují záněty očka - oko je zahnisané, po spánku jsou většinou slepené řasy, z očka se vyplavuje sekret, očko často slzí, a to i tehdy, je-li podávána léčba. V některých případech nemusí být v očku přítomen ani hnisavý sekret, ale očko je pro neustálé slzení stále vlhké. Při pláči se ze zdravého oka slzy rychle odplaví, ale v očku s neprůchodným slzným kanálkem se hromadí a neodtéká tak, jako ve zdravém. Občas může být stav i oboustranný.
a určitě by rodiče s touto návštěvou neměli čekat více než 1 měsíc. V mnoha případech vyhledají rodiče dítěte očního lékaře až po 4 měsících či půl roce, což je dlouhá doba a pro dítě je neustálé slzení a hnisavý výtok z očka velmi nepříjemný. Mylnou informací, často kolující mezi rodiči, je, že se očko takovýmto způsobem čistí, což není pravda. Pokud si proto rodiče výše uvedené příznaky všimnou, je třeba co v nejkratším čase vyhledat očního lékaře, a to i v případě, že jim to nebude doporučeno pediatrem na pravidelných kontrolách v kojenecké poradně.
Neprůchodnost slzných kanálků, protože je vrozená, je charakteristická pouze pro novorozence. Pokud se s podobnými příznaky setkáte u většího dítěte či dospělého člověka, jedná se o onemocnění na jiném podkladu.
Léčba je ze začátku vždy konzervativní - medikamentózní. Pokud je přítomna sekrece (hnisavý výtok) z oka, zánětlivé projevy je třeba podat antibiotika ve formě kapek do očí, důležité jsou také pravidelné masáže kanálku, aby se zabránilo hromadění hnisu v očku. Pokud navzdory léčbě přetrvávají příznaky, přistoupí oční lékař k sondáži slzných cest. Nejvhodnějším obdobím je věk kolem tří měsíců, mladším kojencům nebo novorozencům se tento zákrok provádí pouze v ojedinělých případech.
Zákrok se provádí tenkou sondou, kterou se přeruší srůsty v slzných cestách nebo v kanálku. Následným proplachem s fyziologickým roztokem se přesvědčíme o odstranění bloku a obnovení komunikace mezi okem a nosohltanem. Tento zákrok je pro dítě nepříjemný už jen proto, že během zákroku se mu brání v pohybu - sestřička ho pevně drží, aby lékař mohl klidně pracovat. Bolestivý je moment, kdy se srůst propíchne, ale to trvá opravdu jen zlomek sekundy a ve většině případů se děti uklidní ihned poté, co je zákrok dokončen a maminky si je vezmou do náruče, takže bolest už nepociťují.
Po zákroku se pokračuje v léčbě antibiotiky. Někdy stačí udělat sondáž děťátku jedenkrát - srůst se přeruší, průchodnost slzných cest se obnoví a už po tomto prvním zákroku je patrné zlepšení, očko někdy už druhý den přestane slzet a hnisat. Ale někdy je třeba zákrok i dva až třikrát zopakovat, což se provádí v týdenních intervalech. Je to individuální a závisí to na lokálním nálezu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu