Vrozený nezhoubný nádor krevních cév - hemangiom
Většina novorozenců nemá po porodu ideální stav pleti. Děťátka na sobě mají různé šrámy z porodních cest - malé modřinky, pomačkání a ani nafialovělé zbarvení kůže ihned po porodu, není nic výjimečného. Ale, někdy i nenápadná skvrnka může znamenat hemangiom. O co se jedná a jaké jsou postupy v jeho léčbě?
Hemangiom je nezhoubný kožní útvar,
který je tvořen shlukem krevních cév. Holčičky bývají touto chorobou postiženy až pětkrát častěji než chlapci. Bohužel se hemangiomy velmi často vyskytují i na obličeji, kde působí jako nápadná kosmetická vada.
Pozitivní je skutečnost,
že v převážné většině případů se tato velká červená "znaménka" časem sama od sebe začnou ztrácet. Tělo shluk cév postupně vstřebává, hemangiom od středu bledne až zmizí. Do pěti let dítěte se takto ztratí více než polovina hemangiomu, do deseti let je to již celých 90%.
Lékaři proto většinou volí vyčkávací strategii a dětského pacienta jen sledují
Trochu jinak je to v případě, když má dítě na těle hemangiomů více - tehdy je třeba důkladné ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučila přítomnost dalších útvarů na vnitřních orgánech, například na játrech nebo v mozku.
Ale i hemangiomy na kůži mohou být potenciálně nebezpečné,
a to pokud se nacházejí v blízkosti důležitých orgánů - například na očních víčkách nebo na krku, kde mohou tlačit na velké cévy. V takovém případě lékaři shluk cév raději odstraní.
Kdysi se hemangiomy vyřezávaly skalpelem,
v dnešní době se již častěji používá šetrnější laser. S jeho pomocí je možné se zbavit většiny těchto nádorů během jedné až dvou návštěv v ambulanci.