Rizikovým obdobím pro výskyt vší je podzim a zima. Důvod je velmi jednoduchý. V této době se nosí více pokrývek hlavy a tyto drobné tvory nacházejí v čepicích ideální prostředí na přežití. Pak stačí, že se na jedné hromadě ocitne několik těchto doplňků a problém je již na světě.
Jako po první pomoci při výskytu vší často saháme po speciálních šamponech. Jejich nevýhodou však je, že vši si časem na tyto syntetické insekticidy vypěstují odolnost. Proto je nutné složení těchto přípravků neustále obměňovat. Jednou z možností je také používání přírodních bio šampónů. Ty působí na dýchací cesty vší, které se po jejich použití zadusí. Jejich silikonové oleje a minerály jsou vůči nim silnější a navíc si parazité nemohou vůči nim vybudovat jakousi imunitu. Tyto produkty si můžete koupit například v lékárnách.
Nepříjemností při výskytu vší je, že se velmi rychle šíří. Ve vlasech ukládají vajíčka, ze kterých se pak líhnou noví parazité. Je proto mimořádně důležité zbavit se úplně všech vajíček, protože jinak se dostanete do jednoho koloběhu a tento problém se bude opakovat. V současnosti se již neupřednostňuje trend stříhání vlasů. Zejména ženy se proto nemusí obávat takového rázného řešení. Namísto toho je důležitější neustále vlasy vyčesávat, abyste se zbavili těchto škůdců. Ideálním pomocníkem je elektrický hřeben, který je na vši účinnější, protože je zabíjejí i impulsy z něj.
Vedle používání šamponů a česání můžete vyzkoušet i některé z domácích tipů, které vám pomohou účinně se tohoto problému zbavit:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu