Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a mnohdy i přestože se doba mění, zbytečně lpí na zastaralém způsobu výchovy. A druhý zase naopak může být zastáncem hodně benevolentní výchovy a rozkoly jsou na světě. Jak se dohodnout a vybrat tu zlatou střední cestu? Cestu, která z vašich dětí nevychová lidi, kteří si myslí, že všechno mohou a na druhou stranu ani lidi, kteří se bojí sami něco udělat?

výchova dětí, rodiče, děti, vztahy

Kompromisy a podpora toho druhého

Tolik omílané kompromisy tentokrát hrají velmi podstatnou roli. Každý má své představy o tom, jak by chtěl své dítě vychovávat. Pak však musíte tyto názory přehodnotit a zejména sladit. Měli byste rozumně zauvažovat, koho názor je ten správný, důležitý pro danou dobu a zejména vhodný právě pro vaše dítě. Když se rozhodnete v něčem polevit nebo změnit některé věci, je to pochopitelné. Velmi důležité je však dohodnout se na tom s partnerem, abyste každý nemluvili dětem něco jiného. Také je velmi podstatné, že pokud se již na něčem dohodnete, ten druhý by to neměl komentovat. A zejména nevyužívat to na to, aby podkopával autoritu. Oba tak totiž ztratíte na vážnosti a děti budou brát vaše příkazy s rezervou. Dohodněte se raději, že za všech okolností se podpoříte, protože jinak vaše snažení ztratí hned na významu.

Nevysvětlujte si to před dětmi

Další podstatnou radou je, abyste si nic nevykládali před dětmi. Když se před nimi totiž začnete hádat, že takhle jste to přece nechtěli a snadno před nimi prozradíte, že máte každý jiný názor, dáváte jim do rukou velmi silnou zbraň. To se vám může vymstít zejména během puberty. Děti budou vědět o vašem rozkolu a budou vám vytýkat, že se na ničem nedokážete dohodnout ani vy dospělí, tak co byste v tom případě chtěli od nich. Také jistě hraje svou roli ztráta autority. Všechny neshody tohoto typu si řešte proto v soukromí. Když dojde k takové problémové situaci, raději se stáhněte a pak si to vysvětlete. Nevykřikujte před dětmi, že to chcete jinak a musí váš všichni poslouchat. Raději partnerovi klidně domluvte a pak potomky seznamte se změnou, za níž už budete stát oba.

Chaos v tom, co je správné

Negativní vliv to má pochopitelně i na děti. Pokud budou dostávat různé příkazy od obou rodičů, nebudou vědět, co je vlastně správné. Vždy, když něco udělají, nebude to jednomu z nich po vůli. Postupně budou kvůli tomu zakřiknuté a nevyrovnané. Budou se bát udělat něco, aby nebylo na ně znovu křičeno .Nebudou umět rozeznat, co je dobré a budou se snažit poznat to na základě vlastních omylů. Později to může dospět do stadia, že nebudou respektovat ani jednoho z vás. Jelikož nebudou vědět co dělat, aby to bylo správně, tak si budou dělat jednoduše věci po svém. A právě v tomto okamžiku vaše výchova selže na plné čáře.

Důležité je ujasnit si to už předem

Během čekání na příchod děťátka máte dostatek času. Věnujte část z něj i tomu, abyste si promluvili s partnerem o tom, jak si představujete výchovu vašeho potomka. Takto předem se dohodnete alespoň na základech, které již budete pak koncipovat. Ušetří vám to spoustu energie, kterou pak budete potřebovat na jiné věci. Navíc takto získáte dost času na to, že si můžete vaše postoje přehodnotit a promyslet si, co bude ve výchově to správné. Když už pak přijde k řešení konkrétních situací, budete vědět, jakou představu má váš partner a budete umět lépe zareagovat.

Pokud ne kvůli sobě, ustupte kvůli potomkům

Přistoupit ke kompromisům v takovém důležitém směru není opravdu někdy jednoduché. Zejména pokud musíte dost ustoupit a uznat, že váš partner měl ve většině případů pravdu. I když patříte k tvrdohlavým lidem, odložte svou hrdost stranou. Přikloňte se k té praktičtější a správnější verzi, protože pro budoucnost vašich dětí je to důležité. Dát jim dobrou výchovu, která bude základem pro jejich život, kariéru a budování rodiny je mimořádně důležitý a velmi cenný dar, který jim dáte. Proto každý ústupek neberte jako vlastní prohru, ale jako výhru vašeho dítěte, které se díky tomu stane lepším člověkem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Podzim s dětmi je nejlepší, když vyrazíte do přírody

Babí léto a slunečné podzimní dny, kdy již slunce nemá takovou sílu je ideální na výlety a další aktivity v...
více…

Kdy je čas mít další dítě?

Máte doma jedináčka a uvažujete do dalším děťátku do rodiny? Rádi byste, aby vaše dítě nevyrůstalo samo, ale...
více…

Proč děti tolik milují babičku a dědu?

Babička a dědeček si nemusí budovat autoritu, přesto je vnoučata poslouchají, respektují a milují. Proč tomu tak je?...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Výchova malých dětí k samostatnosti - chválit, ale nepřehánět!

Jak vychovávat dítě k samostatnosti, poskytnout mu bezpečí a přitom mu ponechat pocit, že může samo rozhodovat?...
více…

Svatba vašeho dítě nejsou jen povinnosti, dá se prožít i v klidu

Vaše dítě vám oznámilo, že bude chystat svatbu? Co vás napadne? Dělejte si malou svatbu a v klidu. A děti s tím...
více…

Otázky malých dětí a naše odpovědi - cesta ke společnému bádání světa

“Mami, proč má ten pán tak velké břicho? Proč už musím jít spát? Kdy už budu velký jako ty? Kam chodí spát...
více…

První láska - cit versus zákony

První láska je úžasná a slovy nepopsatelná. Potkala každého z nás a zajisté potká i naše děti. Určitě je to...
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…