Výchova dětí - prevence jejich násilných činů
Brutalita dětí stoupá. Informace o násilných činech dětí jsou téměř denně ve zprávách médií. Tresty nejsou vzhledem k věku možné a my si klademe otázku, kdo je za tyto děti zodpovědný? My rodiče, společnost, spolužáci, kamarádi, pedagogové ve škole?
Násilí nás dennodenně obklopuje
a děti ho berou jako součást života, něco, co v něm má stálé místo.Násilí vidí v kteroukoli hodinu v televizi, v počítačových hrách, na internetu. Proto jsme tu my, rodiče, abychom je usměrnili a poučili, co je správné a co ne. Často je to ale v dnešní společnosti tak, že rodiče na děti nemají dostatek času. Důležitější je práce, kariéra, peníze. Děti posadí k počítači, televizi a myslí si, že udělali dobře. Děti se přece neflákají, ale sedí doma. Ale jaký program sledují v televizi? Co hledají na internetu? Ví to rodiče? Častokrát ne. Málo rodičů vede se svými dětmi rozhovory o tom, co sledují, jaký druh programu, což je na tom zaujalo. Je důležité jim vysvětlit, že násilí je něco špatného, co k běžnému životu nepatří.
Děti dozrávají rychleji a chtějí se někam zařadit,
buď do "party", která páchá zlo. A pokud dotyčný / á/ z ní nechce odejít, tak se přizpůsobí.
Kriminalita mládeže souvisí i s tím,
že nemají jak trávit svůj volný čas. Je málo hřišť, různých zájmových kroužků, děti jsou málo motivované pro smysluplnou činnost. Také záleží i na tom, jaký je jejich hodnotový systém.
Vliv rodiny
Zde se opět vrátíme k rodině jako takové. Vždyť co dítě vidí u rodičů, to považuje za správné. Rodiče jsou jeho příkladem, vzorem. Pokud vidí násilí, nezájem v rodině, i ono bude k tomu inklinovat. Pokud vidí lásku, porozumění, toleranci, i pro něj se stanou samozřejmostí. Je na nás, jací lidé z našich dětí vyrostou. Věnujme se svým dětem pravidelně, ať vidí náš zájem. Vysvětleme jim životní hodnoty, aby i jejich směr v reálném životě byl ten správný!