Zdravé stravování? Stačí poslouchat přírodu!

Snažíte se vyhýbat nezdravým potravinám? Že vám bůček a tlačenka nic neříká? Ale to samo ještě k tomu, byste si mohli v klidu říct, “Stravuji se zdravě...”, nestačí. Často totiž potraviny, které nepatří mezi nezdravé, nesprávně kombinujeme. A výsledek? Přece si nemyslíte, že když se zkombinují zdravé potraviny s nezdravými, vznikne zdravý produkt? To opravdu nevznikne, a ani by nemohl! A kterých nešvarů se nejčastěji dopouštíme?

Káva s mlékem a cukrem

Dnes už je na výběr z obrovského množství příchutí kávy, které svým aroma okouzlí nejednoho člověka. Množství lidí, kteří pijí kávu denně stále roste. Někteří si z kávy udělali dokonce celodenní nápoj. Káva svou přirozenou hořkou chutí posiluje srdce a tenké střevo. Lidé však dělají zásadní chybu - přidávají do ní dvě nejnezdravější potraviny na světě - cukr a mléko. Všichni nadšenci tohoto nápoje dobře znají i její negativní vlivy. Tím, že do ní přidáme mléko a cukr (nebo pouze jedno z nich), pozitivní účinky se přirozeně sníží, ale obrovsky narostou ty negativní. Kromě toho, že "zabijí" její hořkou chuť, čímž káva ztratí svůj pozitivní vliv na zmíněné orgány, přivedou do těla silně překyselující potraviny na třetí. Kávu většinou vyhledávají lidé, kteří mají buď nedostatek aktivního pohybu, nebo nekvalitní vztahy. Pokud se chcete zbavit konzumace kávy, zapracujte na těchto dvou oblastech a chuť na ni přirozeně zmizí.

Nesprávné kombinace

Jedním z nejdůležitějších faktorů na naše zdraví je správná kombinace potravin. Lidé kombinují potraviny podle toho, co chutná jejich jazyku. Ale kdyby se mohli zeptat svých vnitřních orgánů, zda s tím souhlasí, byli by zaskočeni. Nejčastější chybou bývá kombinace živočišných potravin se sacharidy - např. maso s rýží (bramborami), chleba se šunkou a máslem, těstoviny se sýrem. Tělo nedokáže takovou kombinaci strávit. Na to, aby tělo zpracovalo živočišné bílkoviny potřebuje kyselé prostředí. Naopak u sacharidů je to zásadité. Jelikož dochází k jejich kombinací a tělo nemá vhodné prostředí na trávení, začne se v našich střevech hnilobný a kvasící proces. Běžně mají lidé v tlustém střevě od 3 - 15 kilo usazenin právě v důsledku těchto divokých kombinací. Pokud tedy konzumujete živočišné bílkoviny (mléčné výrobky, maso a vejce), vždy si dejte ke ním zeleninu. Nic více a nic méně.

Maso naše každodenní

Zkuste se zeptat svých rodičů, případně svých prarodičů, jak často měli v týdnu na talíři maso? Určitě to nebylo každý den a určitě to nebylo ani každý druhý den. Je zajímavé, že hned, jak se začne vyprávět o zdravé stravě a vlivu např. mouky či mléka na náš organismus, odpůrci zdravého stravování se jako první ohradí větou: "Naše babičky to jedly a jak dlouho žily." Ale když se mluví o frekvenci jedení masa, na naše předky a jejich stravovací návyky se jaksi zapomíná. Pokud patříte k lidem, kteří mají fyzicky namáhavou práci denně (min. 5 hod), případně jste profesionálním sportovcem s každodenním tréninkem, můžete konzumovat maso i každý den. Pokud však k těmto lidem nepatříte, určitě byste měli omezit příjem masných výrobků na 2-3-krát týdně. V obou případech si vybírejte kvalitní maso, preferujte ryby a drůbež a vždy jej kombinujte pouze se zeleninou.

Tradiční a domácí nahrazuje americké a umělé

Zase se vrátím k našim předkům. Konzumovali mouku, pili mléko, jedli maso i cukr a dlouho žili. Jak je to možné? Protože neznali konzervanty a éčka v potravinách. Jejich jídla nebyla plná barviv. Mléko a maso měli z vlastní zahrady, případně od sousedů, bez antibiotik, či pasterizace. Neznali stánky s rychlým občerstvením či restaurace. Vařili si sami doma. Na zahradě jim nerostly pomeranče a ani si je nekupovali. My jsme však na toto všechno úplně zapomněli. Utíkáme k potravinám plných chemických látek, stravujeme se venku, vaříme si doma pouze o víkendech (i to z potravin z hypermarketů). Velkou oblibu má u nás exotické ovoce. V našem klimatickém pásmu není tělo stavěno na pomeranče či banány. Takové ovoce přináší do těla obrovský chlad, což způsobuje oslabení ledvin, nejčastěji s projevy studených rukou a nohou. Zkuste vrátit do svého života jídla více tradiční. Upřednostňujte potraviny místní a sezónní. Výhodou dnešní doby je, že i když nemáte vlastní zahrádku, existuje síť farmářů, kteří prodávají domácí, nechemizované produkty. Obraťte se spíše na ně, než na síť hypermarketů. Možná bude cena trochu vyšší, ale nepůjde na úkor vašeho zdraví. Možná sice koupíte v běžných potravinách levné mléko či maso, ale za pár let zaplatíte nemalé peníze na léky a terapie, které vám budou muset vaše zdraví vrátit.

Studená jídla jsou IN

V poslední době se rozšířila tzv. syrová strava nebo raw food. Velmi populární jsou právě z této formy stravování smoothies nebo šťávy. Běžně lidé začínají svůj den právě takovým nápojem. Za to se jim však jejich žaludek určitě nepoděkuje. Orgánové hodiny žaludku jsou o 7.00 - 9.00. V této době bychom se měli nasnídat. A protože žaludek provádí v trávení velmi důležitou funkci, měl by dostat přesně to, co potřebuje (ne to, co chce náš jazyk). Žaludek potřebuje stravu teplou, ne syrovou, aby se mohl správně nastartovat na celý den. Ranní smoothies či ovoce jsou pro něj jako facka. Obzvláště pro lidi, kterým bývá zima. Pokud se rozhodnete pro tyto chlazené pokrmy, určitě je nekonzumujte k snídani. Pokud patříte k lidem, kterým bývá teplo, máte rádi maso, můžete si dopřát tyto nápoje i každý den. Pokud je však opak pravdou, měli byste šťávy se syrové zeleniny či ovoce výrazně omezit. Úplně nejhorší variantou je konzumace syrových potravin v zimě. Tělo potřebuje výrazně zahřívat, a když mu dodáte do těla chlad, vaše ledviny a slezina postupem času vypovídají funkci. Mezi tyto potraviny patří i ovoce. V zimě byste se mu měli stranit. Příroda to zařídila přesně tak, jak to má být - žádné ovoce v zimě neroste. Jen ji poslouchejte. A poslouchejte své tělo. Vždyť i v pohádce O dvanácti měsíčkách se ptají Mařenky: "A tebe, kdo poslal v zimě pro jahody?".

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články