Zdravý pohyb, to jsou především zdravé klouby
Sportování a vůbec pohyb je prospěšný pro tělo v každém věku. Ale s přibývajcími roky je třeba dbát i na to, že nedměrná námaha nemusí našim kloubům zrovna prospívat.
Váhonosné klouby
Při fyzické zátěži nejvíce namáháme váhonosné klouby - klouby kotníků, kolen, kyčelní klouby a páteř. Pokud se o ně nestaráme správně, může to mít bolestivé důsledky. Kdo z nás ještě neslyšel tu známou větu: "Sportem k trvalé invaliditě?" Pokud se rádi hýbete, sportovních aktivit se asi nebudete chtít vzdát, což je také správné. Přece každý ví, že pohyb je zdraví prospěšný. Působí proti obezitě, osteoporóze i srdečně-cévním onemocněním. Každá mince má však dvě strany.
Fyzická námahy
Že při fyzické zátěži (cvičení, práce ve stoje ...) dáváme obvykle nejvíce zabrat váhonosným kloubůmř. Pokud je o tyto klouby nedostatečně staráte, můžete mít velký problém, což se projeví bolestmi, poškozenou chrupavkou či nedostatkem maziva.
Pravidelném pohyb a koleno
Nejsložitější kloub na dolní končetině je kolenní. Tento kloub je výrazně pohyblivý a vyznačuje se i výraznými stabilizačními strukturami. Čím je kloub složitější, tím větší je riziko jeho poškození. Jen si představte kolikrát během dne ho ohýbame, ať už při chůzi, běhu, dřepech, práci na zahradě a dalších aktivitách.
Bolesti koubů
I když to může znít vtipně, bolesti kloubů nejsou jen o kloubech. Ve skutečnosti jsou o tom, že kvůli bolestem nebudete moci dále sportovat, při každém dalším běhu můžete cítit nepříjemný tlak, můžete mít problém zůstat fyzicky fit. Úporné bolesti mohou bránit veškerým pohybovým aktivitám.
Raději se vyhněte této chybě
Obecně platí, že pokud se chcete vyhnout včas všem problémům či bolestem, měli byste dbát na prevenci. Naše klouby totiž při větší fyzické zátěži potřebují komplexní péči. A potřebují ji i všichni ti, kteří překročili hranici 25. roku života.
Tvorba kolegenu
S přibývajícím věkem v našem těle klesá i tvorba kolagenu, který se nachází v našich kloubech, chrupavkách, ale i vlasech, nehtech, atd. Proto je potřeba ho doplňovat. Obzvláště když se tělo často vystavuje fyzické zátěži. Potom je třeba doplňovat i další látky. Ideální je dostatek kolegenu v přirozené stravě, a pokud tomu tak není, je možné zařadit do jídelníčku i doplňky stravy, které dostatečně vstřebatelný kolagen obsahují.