Spojování lidí do skupin není žádná novinka, ale přece je to dnes jiné. Ne všechny sociální bubliny jsou však na škodu. Vzpomeňte si na základní nebo střední školu. Fungovali jste sice v kolektivu, ale v rámci něj vždy vznikaly skupiny, ve kterých bylo přátelství ještě pevnější. U lidí, se kterými máte něco společného, cítíte blízkost. Sociální bubliny vás přitahují i proto, že člověk od přírody potřebuje skupiny. Je to dáno biologicky. Ani dítě by nepřežilo, kdyby se o něj někdo nestaral. Mít kolem sebe jiné lidi, je nezbytnost.
Sociální bubliny vznikají na základě kulturních, politických, sportovních rozdílů mezi jednotlivými lidmi. Díky spojení s těmi podobnými si vytvoříte neviditelnou bariéru mezi sebou a zbytkem společnosti. Spojují se lidé, kteří mají na něco společný názor. Jsou naladěni na stejnou notu. Někdy to k sobě táhne například rodáky z určitého města, přívržence rozličných hudebních stylů nebo lidi se stejným koníčkem.
U každého, kdo má podobný názor, můžete předpokládat, že není váš nepřítel. Jsou to přirozené, základní motivy. Všechny tyto mikroskupiny se nějakým způsobem identifikují a profilují. Vznik sociálních sítí celý tento proces výrazně podpořil. I v rámci přátel máte vždy skupiny lidí, se kterými si rozumíte ještě více. Díky tomu si posílíte vlastní identitu.
První sociální bublinou je pro většinu lidí rodina. Pokud správně funguje, je to ideální prostor na dobrý psychický vývoj dítěte. Dítě ví, že má jistotu, bezpečí, má se kam vrátit. Jak dospívá, postupně se mu otevírají nové dvířka, škola, kroužky, kamarádi ... Když má však nejistotu na začátku, o to více hledá svou bezpečnou bublinu.
Jsou však i skupiny lidí, kteří automaticky reagují na všechno negativní. V současnosti se v rámci sociálních sítí označují jako "hejtři" (z anglického hate – nenávidět. Řeknete jim jen dobré ráno a už je to problém. Negativní projevy jsou určitou formou agrese. Většinou jde o frustraci. Pokud je takových lidí mnoho, je to lepkavé. Nikdo se neodváží říci stop. Jednou z příčin je i to, že mnoho lidí je v současnosti nespokojených. Funguje to však i naopak. Stačí pár asertivních lidí, kteří vysílají pozitivní náladu. Také v tomto ohledu existuje určitá sociální nákaza, pokud je pozitivního hodně, jednoduše to přebijí.
Problém není v samotných sociálních bublinách, ale v komunikaci a respektu. Každý by se měl naučit slušně mluvit i s těmi, kteří mu názorově nesedí. Poslední roky se vlastní názor povýšil na něco, co je absolutní pravda. Mnozí si ho prosazují téměř absurdně. Důležitá je diskuse. Možná právě tak se i dvě skupiny dohodnou na něčem, co je rozumnější a pravdivější.
Pokud vám život v sociální bublině vyhovuje a máte pocit jistoty, vše je v pořádku. Berete však na sebe riziko, že vás jiné skupiny nebudou přijímat, omezí se i počet vašich kamarádů. Často se stává, že lidé své bubliny vymění. Každý se vyvíjí a mnozí zatouží po nových podnětech. Ale ve svých bublinách nemusíte být odtažití a nekomunikovat se zbytkem světa.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu