Život se skupinou stejně smýšlejících lidí a nebezpečí, která z toho mohou vyplynout

Jste sami nebo jste součástí nějaké sociální skupiny? S lidmi, kteří mají podobný názor jako my, se žije lépe. A proto vznikají různé sociální bubliny. Jenže, někdy z toho může vzniknout i nebezpečná izolace od reality a okolního světa.

zdraví, psychologie, sociální bubliny, lidé, životní styl

Nechceme být sami

Spojování lidí do skupin není žádná novinka, ale přece je to dnes jiné. Ne všechny sociální bubliny jsou však na škodu. Vzpomeňte si na základní nebo střední školu. Fungovali jste sice v kolektivu, ale v rámci něj vždy vznikaly skupiny, ve kterých bylo přátelství ještě pevnější. U lidí, se kterými máte něco společného, ​​cítíte blízkost. Sociální bubliny vás přitahují i ​​proto, že člověk od přírody potřebuje skupiny. Je to dáno biologicky. Ani dítě by nepřežilo, kdyby se o něj někdo nestaral. Mít kolem sebe jiné lidi, je nezbytnost.

Jsi s námi?

Sociální bubliny vznikají na základě kulturních, politických, sportovních rozdílů mezi jednotlivými lidmi. Díky spojení s těmi podobnými si vytvoříte neviditelnou bariéru mezi sebou a zbytkem společnosti. Spojují se lidé, kteří mají na něco společný názor. Jsou naladěni na stejnou notu. Někdy to k sobě táhne například rodáky z určitého města, přívržence rozličných hudebních stylů nebo lidi se stejným koníčkem.

A proč skupiny fungují?

U každého, kdo má podobný názor, můžete předpokládat, že není váš nepřítel. Jsou to přirozené, základní motivy. Všechny tyto mikroskupiny se nějakým způsobem identifikují a profilují. Vznik sociálních sítí celý tento proces výrazně podpořil. I v rámci přátel máte vždy skupiny lidí, se kterými si rozumíte ještě více. Díky tomu si posílíte vlastní identitu.

Nepřekročte hranici

První sociální bublinou je pro většinu lidí rodina. Pokud správně funguje, je to ideální prostor na dobrý psychický vývoj dítěte. Dítě ví, že má jistotu, bezpečí, má se kam vrátit. Jak dospívá, postupně se mu otevírají nové dvířka, škola, kroužky, kamarádi ... Když má však nejistotu na začátku, o to více hledá svou bezpečnou bublinu.

Hněv je lepkavý

Jsou však i skupiny lidí, kteří automaticky reagují na všechno negativní. V současnosti se v rámci sociálních sítí označují jako "hejtři" (z anglického hate – nenávidět. Řeknete jim jen dobré ráno a už je to problém. Negativní projevy jsou určitou formou agrese. Většinou jde o frustraci. Pokud je takových lidí mnoho, je to lepkavé. Nikdo se neodváží říci stop. Jednou z příčin je i to, že mnoho lidí je v současnosti nespokojených. Funguje to však i naopak. Stačí pár asertivních lidí, kteří vysílají pozitivní náladu. Také v tomto ohledu existuje určitá sociální nákaza, pokud je pozitivního hodně, jednoduše to přebijí.

Poslouchejte ostatní

Problém není v samotných sociálních bublinách, ale v komunikaci a respektu. Každý by se měl naučit slušně mluvit i s těmi, kteří mu názorově nesedí. Poslední roky se vlastní názor povýšil na něco, co je absolutní pravda. Mnozí si ho prosazují téměř absurdně. Důležitá je diskuse. Možná právě tak se i dvě skupiny dohodnou na něčem, co je rozumnější a pravdivější.

Na závěr

Pokud vám život v sociální bublině vyhovuje a máte pocit jistoty, vše je v pořádku. Berete však na sebe riziko, že vás jiné skupiny nebudou přijímat, omezí se i počet vašich kamarádů. Často se stává, že lidé své bubliny vymění. Každý se vyvíjí a mnozí zatouží po nových podnětech. Ale ve svých bublinách nemusíte být odtažití a nekomunikovat se zbytkem světa.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Chůze posílí vaše tělo proti nemocem a pomůže vám získat kondici

Potřebujete prokrvit mozek a přijít na jiné myšlenky? Rozchoďte to! Ano, chůze je vhodná prevence, ale i účinná...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Na práci snů není nikdy pozdě

Chodíte do práce rádi? Opravdu vás baví vaše pracovní náplň? Nebo vás už v neděli odpoledne přepadne špatná...
více…

Podle čeho vybírat pracovní oděvy?

Pracovní oděvy jsou důležitou součástí některých povolání. Měly by být dostatečně pohodlné, aby neomezovaly...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…