Alergie a odstranění příznaků přírodními prostředky
Alergie - problém naší doby. Každým rokem počet alergiků z řad dětí i dospělých rapidně stoupá. Na vině je špatná životospráva, znečištěné prostředí, ale také rodové dispozice. Lékárny se radují, protože pár druhů lečiv, které uleví od nepříjemných projevů, není na lékařský předpis a jejich cena není nijak zanedbatelná. Ale než zavítáte s ucpaným nosem a slzami v očích do nejbližší lékárny, zkuste přírodní prostředky.
Slaný výplach nosu
Výplachy odstraňují pyl, který se zachycuje ve sliznicích nosu a tím zmírňují problémy.
Potřebujeme: Na výplachy jsou vhodné nosní sprchy nebo speciální proplachovací konvičky, které běžně koupíme v lékárnách.
Jak na to: Solný roztok si připravíme z devíti gramů soli na litr vlažné vody (nikdy ne méně, nižší koncentrace v nose pálí). Solný roztok pak nalijeme do proplachovací konvičky. Hrdélko nosné konvičky přiložíme k nosní dírce tak, že ji těsně uzavírá. Hlavu mírně předkloníme a skloníme stranou. Voda protéká přes nosní přepážku do druhé nosní dírky a vytéká ven. Dýcháme přitom otevřenými ústy. Solný roztok využijeme i jako kloktadlo při svědění v krku.
Podpůrný čaj
Při alergických projevech je třeba posílit i látkovou výměnu. Proto v sezóně pijme čaj na její podporu.
Potřebujeme: 50 g semene ostropestřce mariánského, 40g natě zeměžluče, po 30g natě řepíku a vlaštovičníku, po 20 g kořene pampelišky, čekanky a natě třezalky.
Jak na to: Byliny smícháme do směsi, ale bez semene ostropestřce mariánského, ten přidáváme nadrobno pomletý jednotlivě po kávové lžičce na jednu dávku. Dvě polévkové lžíce bylinné směsi zalijeme 3/4 litry vroucí vody a necháme louhovat přikryté asi 20 minut. Přeceděné pijeme 3x denně 20 minut před jídlem.
Střídavá sprcha
Při záchvatu senné rýmy je vhodná střídavá sprcha na oblast kolen. Sprchu začneme na pravém nártu; proud vody vedeme dva až třikrát od paty ke špičce, pak po vnější straně nohy směrem ke kolenu, nad kolenem necháme na chvíli sprchu proudit a pak ji vedeme po vnitřní straně zpět k patě. Opakujeme a střídáme přitom studenou s teplou vodou - 30 sekund teplá voda, 15 sekund studená atd. Totéž platí pro levou nohu. Pomůže i studená sprcha ramen. Začneme na zádech pravé ruky, pokračujeme po pravém rameni směrem nahoru, tam 5 sekund vytrváme a pak pokračujeme po vnitřní straně paže směrem dolů k prstům. Ruce vystřídáme.
Protialergická směs
U většiny alergických projevů přináší úlevu, ale alergii samozřejmě neléčí!
Potřebujeme: 50 g natě zlatobýlu obecného, 30 g natě třezalky, 40 g natě kopřivy, 20 g puškvorce a 20 g kořene mochny vzpřímené.
Jak na to: Polévkovou lžíci směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Nálev pijeme 4x denně před jídlem po jednom šálku.
Výživa při senné rýmě
Při alergických reakcích je třeba zvýšit přísun vitaminu C - je to nejsilnější přírodní antihistaminikum. Zamezuje vylučování histaminu (bílkovinné molekuly), který vyvolává záněty a otoky. Na zmírnění alergií je vhodná veganská dieta - bez masa, ryb, drůbeže, vajec a mléka. Mezi potraviny s protizánětlivými a protialergickými účinky patří hlávkový salát, karotka, ředkev, cibule, celer, zelí, květák, brokolice, okurky, řepa a všechny druhy fazolí kromě sóji. Vhodné je vynechat ze stravy brambory, jablka a citrusové plody. A naopak, zařadit do stravy bobulové ovoce všeho druhu, dále švestky, broskve....
Reflexní terapie
Ke zmírnění alergických projevů stimulujeme reflexní plošky sleziny a jater na nohou a rukou
Akupresura
Projevy alergické rýmy potlačíme tak, že oba ukazováčky přiložíme na místo, kde se opírají brýle. Energicky tyto body masírujeme až do bolesti asi minutu. Další minutu takto masírujeme bod mezi obočím. Pak přiložíme palce na vnitřní konce obočí a 1 minutu masírujeme. Masáž zakončíme na bodu mezi nosem a horním rtem - je to na bolest citlivý bod. Masírujeme také 1 minutu.
Náš tip
Při alergiích na roztoče existuje velmi jednoduchá a praktická rada, jak se zbavit jejich přítomnosti alespoň z matrací a peřin či polštářů. Matrace nebo peřiny a jiné ložní prádlo navlékneme do velkého igelitového pytle, naformujeme jeho hrdlo na ústí trubice silného vysavače (alespoň 1kW výkon). Vysátím vytvoříme vakuum, při kterém roztoči vlastním přetlakem prasknou. Měli bychom mít od nich klid přibližně měsíc.