Angína, její léčba a vhodná prevence
Angína, správně tonsilitis, je zánět mandlí. Nemoc má bolestivý průběh a léčba probíhá za pomoci antibiotik. Proto bývá v některých případech řešením odstranění krčních mandlí. Přestože často pacienti, trpící častými angínami, žádají odstranění mandlí ve snaze mít po problému, lékaři toto řešení rádi nevidí.
Mandle jsou důležitou součástí obranného systému
lymfatické tkáně. Pracují podobně jako lymfatické uzliny, které má člověk roztroušeny po celém těle. Jejich hlavním úkolem je tedy chránit tělo před nákazou a mikroorganismy. Jsou umístěny po obou stranách krku. Mají vynikající polohu pro zachytávání virů vstupujících do těla ústy či nosem. Při infekci mandlí vzniká tzv. tonsilitida, neboli zánět mandlí. Toto onemocnění se většinou projevuje jako škrábání nebo bolest v hrdle. Charakteristické je i obtížné polykání, horečka a celková slabost. Často se na jejich povrchu objeví nažloutlý nebo bílý povlak.
Nebezpečnější je opakovaný zánět
Vážnější problémy nastávají tehdy, když bývá zánět mandlí častý, případně opakující se v krátkých časových intervalech. Antibiotická léčba v chronických případech nezabírá a organismus začíná být vůči lékům rezistentní. Mnoho let se předpokládalo, že jediným východiskem při často se zapalujících mandlích je jejich vyjmutí, čili "tonsilektomie". V současné době však stále více lidí sahá po léčení pomocí "receptů babiček ".
Vyhýbejte se studeným nápojům a výrobkům
Nesmíme zapomínat především na prevenci. Hlavně v letních měsících je třeba se vyhýbat příliš chladným nápojům. Také se nedoporučují pít bublinkové minerálky. Pozor na studené pochoutky jako zmrzliny či nanuky. K zánětu mandlí může přispět i zadýchání se během běhu, a to nejen v chladnějších dnech.
Podpůrná léčba
Pokud se tedy i vám "poštěstí" obdařit své tělo zánětem mandlí a chcete se vyhnout antibiotické léčbě, vyzkoušejte následující rady:
- Zvyšte přísun tekutin. Moč nesmí být žlutá a už vůbec ne tmavěžlutá. Denně se doporučuje vypít alespoň 3,5 litru tekutin. Optimální bylinkové čaje a ovocné šťávy.
- Jezte dostatek vitaminů. Upřednostňujte čerstvé ovoce a zeleninu. Vitaminové preparáty z lékáren se doporučují pouze doplňkově.
- Nezapomínejte na přírodní antibiotikum. Teplý nápoj připravený z česnekových stroužků pomáhá při všech zánětlivých procesech v těle.
- Kloktejte alespoň 4 krát denně. Doporučujeme, připravit si roztok ze dvou lžic kuchyňské soli a jedné lžičky jedlé sody do 1,5 dl vody.
- Na začínající zánět mandlí pomáhá Priessnitzův obklad (mokrý, studený ručník obtočen přímo na krku, přes něj igelit a na něm další, suchý ručník).