lymfatické tkáně. Pracují podobně jako lymfatické uzliny, které má člověk roztroušeny po celém těle. Jejich hlavním úkolem je tedy chránit tělo před nákazou a mikroorganismy. Jsou umístěny po obou stranách krku. Mají vynikající polohu pro zachytávání virů vstupujících do těla ústy či nosem. Při infekci mandlí vzniká tzv. tonsilitida, neboli zánět mandlí. Toto onemocnění se většinou projevuje jako škrábání nebo bolest v hrdle. Charakteristické je i obtížné polykání, horečka a celková slabost. Často se na jejich povrchu objeví nažloutlý nebo bílý povlak.
Vážnější problémy nastávají tehdy, když bývá zánět mandlí častý, případně opakující se v krátkých časových intervalech. Antibiotická léčba v chronických případech nezabírá a organismus začíná být vůči lékům rezistentní. Mnoho let se předpokládalo, že jediným východiskem při často se zapalujících mandlích je jejich vyjmutí, čili "tonsilektomie". V současné době však stále více lidí sahá po léčení pomocí "receptů babiček ".
Nesmíme zapomínat především na prevenci. Hlavně v letních měsících je třeba se vyhýbat příliš chladným nápojům. Také se nedoporučují pít bublinkové minerálky. Pozor na studené pochoutky jako zmrzliny či nanuky. K zánětu mandlí může přispět i zadýchání se během běhu, a to nejen v chladnějších dnech.
Pokud se tedy i vám "poštěstí" obdařit své tělo zánětem mandlí a chcete se vyhnout antibiotické léčbě, vyzkoušejte následující rady:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu