Hry na cesty

Každý, kdo už cestoval na dovolenou s dítětem, ví, že je velmi důležité, připravit si předem nějaký zajímavý program na samotné cestování, když jsou všichni členové rodiny uvězněni na malém prostoru několik hodin a nuda spojená s otázkami tipu: "kdy už tam budeme ? "se dokáže řádně pohrávat is těmi najpevnejšími nervy rodičů.


Už doma připravte děti na dovolenou. Připomeňte jim, že třeba především myslet na řidiče, který chce všech spolucestujících dopravit v pořádku do cíle. Vysvětlete jim, kam jdete, asi jak dlouho může trvat cestování, Neslibujte však nic, co se vztahuje na čas, protože dopředu jen těžko odhadnete zácpy na dálnicích či jiné
neplánované přerušení cesty. Pokud máte možnost, poslouchejte v rádiu pravidelně hlášeny zprávy z dálnic. Naplánujte si přestávky na odpočinek, jídlo, WC a trochu pohybu. Možná už někdo z vašich známých zná cestu a umí vám poradit při volbě motorestu s dobře vybavenými dětskými hřišti. Přibalte si i drobné hry, knihy, oblíbené CD-ale ne do kufru, mějte je po ruce. Neberte nic hlučné, vždyť třeba brát i ohled na řidiče. Nezapomeňte na dostatek tekutin, i za cenu častějších přestávek. Sladkosti raději omezte, neboť cukr mobilizuje děti ještě více.
 

A zde je několik možností pro zábavu při cestování:

Tuto výplň času jsme dostali v letadle pro našeho syna, ale můžete si ji vyrobit i vlastnoručně. Je to na principu pexesa, hráči hledají dvojice, ale zde musí ukládat kartičky na podložku. Pokud si vytvoříte více druhů podložek, předejdete tím tzv.ukladaniu zpaměti. Jednou ze zábaviek na cestu může být i tipovací hra. Potřebujete k ní jeden pohár a hrst luštěnin, mincí, korálků, či knoflíků. Nasypte do sklenice určité množství vybraného materiálu a každý spolucestující musí odhadnout počet. Vyhrává ten, kdo je ke konečnému výsledku nejblíže.

Další hrou můžete děti zaměstnat i na několik hodin. Každý cestující si doma napíše na papír, co bude hledat cestou. Počet hledaných věcí je stejný pro všechny hráče, ale každý si volí sám, co chce hledat jako např.. řidiče s brýlemi v červeném autě, tři hnědé koně na louce, SPZ s dvěma trojka v čísle, atd.. Každý hráč škrtá ze seznamu nalezeny věci a vyhrává ten, kdo jako první objevil všechno, co chtěl najít.

 

Tvorba vět - k následující hře si můžete už doma připravit kartičky s několika písmeny nebo nechte děti, aby si cestou zaznamenali alespoň 10 autoznačiek kolemjdoucích aut. Potom dejte kartičky na hromadu, postupně si z ní každý táhne jednu a tvoří - i nesmyslné-věty se počátečními písmeny z kartičky, např..
L Č K - lišky čtou knížky ... lev číhá na krtka
P S Č - pijeme sladký čaj ... půjdeme spolu kouzlit

 

Rýmy - vhodné pro menší děti - řeknete jim několik slov po sobě, přičemž při pozorném poslechu musí zjistit, které slovo se nehodí do řady,

např.: strom-dům-květina-Tom, kluk-hrozny-hrozen-vrabec, myš - spíš - skrýš, hlava-strava-pravá

 

SPZ aut se dají využít i k dalším hrám: zapisujete je a pak podle atlasu či lexikonu hledáte, odkud řidič pochází nebo si už doma z atlasu děti vypíší města, kolem kterých cestou půjdete a zároveň si zjistí, jaké možné SPZ v nich existují. Když se k danému místu na dálnici blížíte, soutěží se, kdo první objeví autoznačku tohoto města na cestě.

 

Ano-ne otázky - při ní je vhodné, pokud dospělá osoba klade plynule či obratně otázky-můžete si je připravit už doma, na které hráči odpovídají spontánně, ale nesmí v žádném případě použít ano-ne. -Těšíte se na dovolenou? - Samozřejmě. - Chcete pít k snídani džus? - Pouze pomerančový. - Vynechal jsi si přibalit tvou
oblíbenou hračku? - Mám ji v tašce vyhrává hráč, který se v odpovědích nejméně splete.

 

Autor: Eliška Žatecká

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články