Začněte den tím, že si zeleninu přidáte do své omelety nebo smažených vajíček. Výběr je skutečně široký - například špenát, paprika, cuketa, cibule či kapusta. Zkuste například tyto recepty: Opražte polovinu pokrájené cibule na olivovém oleji a po třech minutách přidejte papriku. Zeleninu následně přidejte ke čtyřem vajíčkům a pořádně zamíchejte. V pánvi rozpalte máslo, vlijte do ní směs a ochuťte ji solí, pepřem a sušeným česnekem. Omeleta je hotová tehdy, když je na obou stranách mírně hnědá. Můžete také například vyměnit těstoviny za dlouhé tenké pásy dýně nebo mrkve, které zkombinujte s pestem nebo olivovým olejem s česnekem. Další pochoutkou může být slaná alternativa palačinek - do palačinkového těsta zamíchejte trochu strouhaného sýra a množství zeleniny, případně kuřecí maso. Nastrouhanou zeleninu lze dokonale zakamuflovat i do masových kuliček, ke kterým se výborně hodí rajčatová omáčka, kterou do těla dostanete další vitamíny. Dalším způsobem je zakomponování chřestu, špenátu či hrášku do nádivek, použijte je například místo sýra a šunky ve známém řízku gordon bleu.
Když vás chytne chuť na sladké, zdravou alternativou bývá ovoce, ale vhodní kandidáti se najdou i mezi zeleninou. Například v našich končinách méně známé sladké brambory, ale i mrkev nebo červená řepa. Trochu hříšnější způsob, jak přimět například vaše děti jíst zeleninu, je mrkvový nebo cuketový koláč.
Lidé se často zelenině jako součásti teplých jídel vyhýbají proto, že se jim ji nechce krájet a loupat, když si brzy ráno něco chtějí uvařit do práce nebo se z ní vracejí unavení. Když si najdete chvíli času, na kostičky nakrájejte si cibuli, papriku či cuketu a upečte je v troubě. Ke každému jídlu tak budete mít připravenou přílohu, přičemž tato zelenina v chladničce vydrží tři až čtyři dny.
Pokud vás už nebaví v Čechách tradiční paprika, okurka, mrkev, cibule či cuketa, začněte experimentovat a zkoušet dosud nepoznané chutě. Jestli jste ještě nevyzkoušeli rukolu, čekanku, bambusové výhonky, mungo fazole, čínské zelí, artyčoky či obrovské množství dalších druhů zeleniny, je čas se do toho pustit a najít nové zdroje vitaminů. Osvěžit svůj jídelníček můžete i novými způsoby přípravy, na což je skvělý například gril. Hoďte na něj kukuřici, mrkev či papriku, použijte kapku oleje a k ochucení stačí sůl a paprika. Přes zimu použijte speciální grilovací pánev. Chuť některých druhů zeleniny, například fazolových lusků, můžete zlepšit tak, že je budete vařit spolu s kouskem slaniny. Zeleninové chipsy zase i různými konvenčními příchutěmi dávají novou dimenzi.
Chuťové pohárky postupem času reagují jinak a je poměrně dost možné, že svůj odpor ke špenátu, mrkvi či růžičkové kapustě dokážete po letech překonat. Vaše špatné vzpomínky z dětství však mohou být spojeny i s nesprávnou přípravou, proto lze třeba vyzkoušet nový recept.
Určitě znáte ten pocit, když dostanete hlad už jen při pohledu na chutně vypadající jídlo v kuchařských knihách. Stačí zapnout internet a najít výborně vypadající recept, který hned vyzkoušejte a během přípravy se budete moci těšit na svůj zdravý oběd.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu