Fyziologicky, ale i psychicky těhotenství a porod ženu velmi vyčerpávají. Z toho důvodu gynekologové doporučují dát si mezi jednotlivými těhotenstvími alespoň roční pauzu, aby se organismus dokázal zregenerovat. I když je pravda, že některé ženy otěhotní i krátce po porodu (do tří, či čtyř měsíců) opět. Kojení a současně probíhající další těhotenství je však pro tělo dost náročné. Druhé děťátko, které se pak následně narodí, obvykle bývá menší, ačkoliv by to při větší přestávce mezi jednotlivými těhotenství bylo přesně naopak.
Nejvhodnější optimální přestávku na regeneraci fyziologických i psychických sil tak odborníci z oblasti gynekologie stanovili na 18 - 23 měsíců, případně až na dva roky. Za ten čas má možnost organismus zcela se zregenerovat po první těhotenství a porodu, vnitřní orgány se vrátí na své původní místo. Alespoň to tvrdí tým amerických vědců, kteří se podíleli na studii zohledňující průběhy dvou nebo více po sobě následujících těhotenství s ohledem na to, aby těhotenství a porody proběhly co nejlépe a matka a dítě byly zcela zdravé.
Jistě budete souhlasit, že plánování rodiny je v dnešní době velmi důležité. Umět si vybrat pro sebe a pro rodinu ten "správný čas" však nemusí být snadné. Co všechno je třeba brát v úvahu při rozhodování, zda budete mít další dítě? Nabízíme vám několik otázek k zamyšlení. Odpovědět na ně si však musíte sami.
To je první faktor, který je třeba brát při rozhodování v úvahu. A je velmi individuální. Každá žena je jiná matka, jiná žena, má jiné rodinné i finanční zázemí ... Z toho důvodu, zatímco jedna je ochotna vrhnout se do dalšího těhotenství hned po porodu a mít i několik malých šibalů v plenkách, jiná nepomýšlí na další dítě do doby, dokud to první nepůjde alespoň do školky. Jste tedy psychicky připraveni na další dítě? Toužíte po něm, nebo máte spíš obavy a strach? Váš vnitřní instinkt vám v tomto hodně napoví!
Kolik let má vaše dítě? Kolik času vám zabere péče o něj? Musíte k němu ještě v noci vstávat? Kojíte ho? Je péče o něj pro vás fyzicky a psychicky náročná? Stíháte během dne všechny povinnosti? Další těhotenství bude pro vás znamenat větší zátěž, nebude to pro vás příliš těžké? Máte už více dětí? Jak jsou samostatné? Budete zvládat ráno nachystat je a přepravit do školy, do školky? Budete mít čas věnovat jim čas i odpoledne?
Jaký máte vztah s vaším mužem, partnerem, manželem? Klape vám to, nehádáte se příliš často? Jaká je atmosféra u vás doma? Nemáte problémy ve vztahu, v komunikaci? Projevujete si navzájem lásku, porozumění, cítíte vůči sobě důvěru, úctu?
Řešit krizi ve vztahu, či problémy v partnerském životě dalším dítětem by bylo velká chyba, které by s největší pravděpodobností později litovali. Proto je kvalitní a stálý vztah a domácí zázemí pro přijetí nového člena rodiny velmi důležitý, ne-li nejdůležitější! Touží i partner po dalším dítěti? Pomáhá při péči a ve výchově s prvním dítětem? Jaký je otec? Má na rodinu čas? Jak je pracovně vytížený? Jste už teď na všechno sama? To jsou další důležité otázky, na které je dobré hledat odpovědi.
Jaké jsou vaše finanční prostředky? Jak ovlivní další miminko vaše životní náklady, výdaje ohledně peněz? Máte se kam do zaměstnání po první mateřské vrátit? Hledáte si nové zaměstnání? Máte finanční problémy, dluhy?
Má vám kdo s dětmi pomoci? Máte blízké přátele, rodinu a známé? Pokud zvážíte a zamyslíte se nad uvedenými otázkami, získáte docela dobrou představu o tom, zda jste připravena mít další děťátko. Pokud jste si přesto nejste zcela jistá, své definitivní rozhodnutí, a tím i intimní snažení se v této věci odložte na později.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu