Krby a kachlová kamna - plánování a realizace
Sychravé počasí, že by ani psa nevyhnal. Za oknem se žení čerti, ale nám je dobře při krbu, v němž praská oheň ... Příjemné romantické představy však nechme chvíli stranou. Abychom ve finále nebyli zbytečně zklamaní, stavbu krbu či kamen třeba začínat od informací a plánování.
Nad stavbou krbu i kachlových kamen třeba začít uvažovat již při návrhu domu
Ve fázi dokončování hrubé stavby je už pozdě vzpomenout si, že bychom se rádi večer dívali do plamenů. A dobré nápady ve špatném čase obvykle přijdou dráž, než je obvyklé. Krbová kamna se dá do místnosti osadit i dodatečně, i v tomto případě je však nezbytný komín na odvádění spalin. Existuje také množství předpisů, které musí být při stavbě a umístění krbu či kachlových kamen dodržet. Základní podmínkou je odpovídající komín se správně zaústěným kouřovodem, zabezpečeným čištěním, dostatečným přívodem vzduchu pro hoření a odváděním kondenzátu, konstrukce podlahy nebo stropu pod tělesem krbu i pece musí mít dostatečnou nosnost, a tak dále. Nařízení a doporučení je opravdu hodně, z čeho je jasné, že tuto problematiku nelze podceňovat.
Kdo nám ji postaví ...
Základní otázkou při výběru tohoto typu topného zařízení je, jak chcete krb či pec využívat a co všechno od nich očekáváte. Stačí vám pohled do ohně a trochu romantiky, nebo má krb sloužit k vytápění domu v přechodných obdobích a v případech, pokud by nefungovalo centrální vytápění? Nebo z něj chcete udělat součást moderního topného systému? Bude vašim potřebám více vyhovovat příjemnější a úspornější sálavé vytápění nebo spíše pružnější a praktičtější konvekční? V úvahu je třeba vzít i spotřebu paliva, jak často je třeba přikládat a další aspekty. Výkon každého typu krbu či kamen třeba volit podle velikosti prostoru, který chcete vytápět.Podle toho se pak navrhují parametry komína - například průměr kouřovodu. Důležité je také sladit výběr zdroje tepla s celkovou koncepcí vytápění domu. Z toho všeho je zřejmé, že tuto práci - od návrhu až po realizaci, je třeba nechat na odborníky.
Důležitým aspektem při rozhodování je určitě i cena
K nejdražším variantám patří pece, které vám postaví specializovaná firma přesně na míru. Na trhu jsou i různé stavebnicové krby, které jsou levnější a jejich poskládání není tak náročné, i zde je však nutná jistá zručnost a zkušenosti, takže se vyplatí pozvat si na montáž specialistu. Svépomocnou realizaci takového topného zařízení odborníci nedoporučují. Krbové pece a se dají koupit i hotové, odborníka si ale bude vyžadovat jejich napojení na komín.
Výpočet technických parametrů komína,
návrh jeho konstrukce i samotná stavba musí být v souladu s platnými normami. Tyto činnosti proto raději přenechejte odborníkům. Neodborně zhotovený komín, nesprávné napojení topné jednotky něj, zanedbané revize a čištění a další nedostatky jsou bohužel až velmi častou příčinou požárů rodinných domů.
Otevřené krby
U klasických krbů s otevřeným ohništěm zděným můžete s jistotou počítat s navozením příjemné atmosféry, na vytápění však pro nízkou účinnost velmi vhodné nejsou - většina tepla z nich totiž unikne nahoru komínem. Topit se v nich může pouze dřevem, ostatní tuhá paliva se používat nesmí. Jelikož otevřený oheň v místnosti znamená reálné riziko požáru, při topení třeba neustále pamatovat na bezpečnost. U klasických krbů třeba vypočítat rozměry topeniště, spojovacího části i komína (obyčejně vyžadují komínové průduchy s větším průřezem) a zajistit dostatečný přívod vzduchu zvenčí. Mají totiž tendenci nedostatečně odvádět kouř, který se tak zejména za sychravého počasí (při nízkém tlaku) může dostávat do místnosti.Příčinou je obvykle nedostatek vzduchu pro hoření. V dostatečném množství by ho měly poskytovat buď okolní prostory, které musí být čerstvým vzduchem dobře zásobovány, nebo speciální kanál, kterým se ke krbu přivádí vzduch přímo zvenku. Ideální je vést kanál pod ohniště, tak, aby se vzduch cestou předehřál.Není však vhodné přivádět vzduch přímo do krbu pod rošt - palivo by se totiž ochlazovalo a v krbu by se mohly tvořit vzdušné víry. Přívod venkovního vzduchu by měl ústit do prostoru před topeništěm - takto se zlepší hoření v krbu i cirkulace ohřátého vzduchu v místnosti. Venkovní vzduch na hoření se musí přivádět i do krbů s vložkami.
Plusy a mínusy otevřených krbů
Klasické krby s otevřeným ohništěm nedodají do místnosti hodně tepla. Zahřejí vás zejména sálavým teplem z ohně - pokud jste poměrně blízko a dokud přikládáte. Mají velkou spotřebu paliva a přestože vypadají jednoduše, staví se těžší než krby s vložkami.
Nechte si poradit!
Odborná firma nebo mistr kamnář by vám měly poskytnout poradenství a také zajistit návrh i stavbu krbu či kamen. Bohužel jen málokterá firma nabízí jednak stavbu krbů, jednak kachlových kamen, proto je lepší nejdříve si vybrat typ zařízení, až pak hledat firmu nebo mistra, který ho zrealizuje. Abyste měli záruku, že u vás staví vyučený mistr s potřebnými certifikáty, hledejte mezi členy Cechu kamnářů.